ידיעה כתובה |

: שוב פגיעה בפרטיות העובד

חברה נכתב על ידי

אתמול, ה-15/3/2017, קבעה השופטת לאה גליקסמן בבית הדין הארצי לעבודה, כי החתמת שעון נוכחות ביומטרי בעבודה (טביעת אצבע) עלולה להוות פגיעה חמורה בפרטיות העובד.

הדיון שנערך עסק בערעור של עובדות במחלקת החינוך בעיר קלנסווה שאולצו לספק את טביעת האצבע שלהן עבור שעון נוכחות ביומטרי. הן פנו לבית הדין האזורי לעבודה אך הוא דחה את עתירתן. העתירה הראשונה שלהן התרחשה לפני כשנתיים! לעומת זאת אתמול הגיעו להישג חסר תקדים, בו בית הדין הארצי קיבל את טענות העובדות ופסק כי: "כפיית עובדות החינוך על ידי העירייה למסור טביעת אצבע לשם שימוש בשעון הביומטרי, תוך איום לשלול את שכרן אם לא יעשו כן, מגלמת בתוכה פגיעה שלא כדין בזכותן לפרטיות ובזכותן לאוטונומיה על גופן."
עו"ד יהונתן קלינגר מהתנועה לזכויות דיגיטליות מסר בתגובה כי: "בית הדין שם סוף לשנים של מחלוקת משפטית וקבע כי עובד שמגיע למקום עבודה לא נותן "הסכמה" חופשית ומרצון לתת את טביעת האצבע שלו, ולכן אסור להכריחו. החשיבות ההיסטורית בפסק הדין היא לא רק בכך שמעתה מקומות עבודה יאלצו להפסיק לחייב עובדים לתת את טביעת האצבע. יותר חשובה הרוח הגבית שבית הדין נותן להתנגדות כנגד המאגר הביומטרי, כאשר הוא מסביר כמה משפילה היא פעילות נטילת טביעת האצבע מאדם (כמו חשוד) וכאשר הוא מסביר שדרוש אינטרס לגיטימי חזק במיוחד על מנת לאפשר את הפגיעה בפרטיות".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס