ידיעה כתובה |

: הפללת צרכני זנות באירלנד, מתי אצלנו?

חברה נכתב על ידי

ביום רביעי, 15.2.17 אישר הפרלמנט באירלנד את החוק לאיסור צריכת זנות. אירלנד מצטרפת לשורה של מדינות בינן צרפת, קנדה, שוודיה, נורבגיה, מדינות בארצות הברית ועוד אשר אוסרות על צריכת זנות ומטילות אחריות על הלקוחות כגורם שמניע את התעשייה ומייצר את הביקוש.

בצפון אירלנד אושר החוק כבר בשנת 2015. במדינות בהן אומץ החוק הוכח כי צמצום הביקוש לזנות הוביל לבלימה בהיקף התופעה, לצמצום הסחר בבני אדם ובשינוי משמעותי בעמדות הציבור כנגד התופעה.

ברוב המדינות, העונש המוטל על צרכני הזנות כולל קנסות כספיים גבוהים וכן חובת השתתפות בסדנאות מונעות, "ג'ון סקול", המלמדות את המשתתפים בהן על המציאות הקשה של מעגל הזנות. החוקים כוללים סלי שיקום וסיוע לנשים במעגל הזנות, ומבטאים את  ההשקפה כי הזנות היא אמצעי הישרדותי וברוב המכריע של המקרים ביטוי למצוקה קשה.

הזנות עדיין הורגת (לדף הכתבה »)

שנה לאחר התאבדותה של ג'סיקה, אישה בזנות, התקיימה ברחוב הירקון בתל אביב עצרת זכרון ומאבק לזכר קורבנות הזנות. ג'סיקה שמה קץ לחיה בשנה שעברה בבית הבושת ברחוב הירקון בו נוצלה על ידי עשרות צרכני זנות מידי יום ושבו היא גם גרה במשך 15 שנים. מותה מצטרף למותן של לפחות 34 נשים נוספות בשבע השנים האחרונות.
הופק ע"י: | עלה ב: 22/08/2016

בישראל, הקימה שרת המשפטים איילת שקד לפני כעשרה חודשים צוות בין משרדי שתפקידו לבחון את אימוץ החוק גם בישראל.
מאז ראשית שנת  2017 שתי נשים בזנות מתו בישראל. מ' בת 21 במותה, ונ' בת 46 במותה. שתי הנשים היו מוכרות לרשויות הרווחה והתמודדו עם ניסיונות חוזרים לצאת ממעגל הזנות. בעשור האחרון מתו בישראל 51 נשים במעגל הזנות שהיו מוכרות לגופי הסיוע. גילן הממוצע היה 39.5 שנים, בדיון שנערך בכנסת בשבוע שעברכפי שאף אמרה נעמה ריבלין, מנהלת מרכז סלעית, בועדת המשנה למאבק בסחר בנשים ובזנות.

לפי נתוני הסקר הלאומי של  משרד הרווחה אודות הזנות שפורסם בשנת 2016,  יש בישראל כ-12,500 אנשים בזנות, מתוכם 95% נשים ונערות ו-5% גברים. למעלה מעשירית מהם, כ-1,500  הינם קטינות וקטיניםלפי הסקר 97%  מהנשים בזנות הן אזרחיות ישראל ו-86% מתוכן יהודיות. נוסף על כך, בסקר דווח כי כ-80% מהנשים במעגל הזנות הביעו את רצונן לצאת מהזנות לו היו להן הכלים והאפשרות לכך. הסקר הלאומי מצא כי  למעלה מ 70% מהציבור מצפים מהריבון לפתור את תופעת הזנות.

למידע נוסף על אימוץ המודל בעולם

  כתבות ווידאו שחבל לפספס