ידיעה כתובה |

: ילד בן 7 נתפס במארב צה"ל

מדינה נכתב על ידי

ביום שישי, ה-23.12.16, תפסה קבוצת חיילי צה"ל את מואמין מוראד מחמוד שתיווי, בן שבע, במהלך ההפגנה השבועית בכפר קדום.

בסביבות השעה 12:15 בצהריים יצאה קבוצת מפגינים, תושבי הכפר ופעילים ישראליים, לכיוון חסימת כביש בצדו המזרחי של הכפר. תושבי הכפר מפגינים מדי שבוע (החל משנת 2011) בדרישה לפתוח בפניהם את הכביש המוביל מכפרם לעיר שכם, שהצבא חסם את גישתם אליו בשנת 2003 בעקבות הרחבת ההתנחלות קדומים. ההפגנות יוצאות מאחד המסגדים בכפר, וכוללות לרוב צעדה לעבר החסימה שהוצבה על הכביש ונאומים במקום. בהפגנות אלו מתרחשים בדרך כלל עימותים בין המפגינים, שמיידים אבנים לעבר החיילים, ובין החיילים שיורים כדורי מתכת מצופי גומי ורימוני גז. מעדויות שאסף בצלם עולה כי בהפגנה השבוע המפגינים הגיעו לבית שבקצה המזרחי של הכפר כשהם אינם מבחינים בנוכחות של חיילים באזור, ואז התקדמו מספר ילדים מזרחה, בנפרד משאר המפגינים. שתיווי הוא אחד מאותם הילדים. בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים א-סעדי הוא תיאר מה קרה אז:

"אחד הילדים זרק אבן לעבר ערימת עפר מכוסה בפח. ברגע שהאבן פגעה בפח יצאו אנשים רעולי פנים מתחת לפח. בגלל המסכות והכפפות השחורות שהם חבשו, בהתחלה חשבתי שהם מפגינים. שאר הנערים והילדים שהיו סביבי ומאחוריי ברחו מיד. הבנתי שהם חיילים ישראלים, אבל בגלל שפחדתי והופתעתי מהם, לא הצלחתי לברוח. אחד מהחיילים רעולי הפנים הפיל אותי לקרקע ותפס אותי, ולאחר מכן עוד חיילים רעולי פנים התאספו סביבי. פחדתי, בכיתי וצעקתי בגלל איך שהם נראו. החיילים עיכבו אותי במשך כ-10 דקות, כשהם יורים לעבר המפגינים כשאני לצידם."

התקרית תועדה בוידאו על ידי מתנדב בצלם עבדאללה קדומי. תיעוד הוידאו ממחיש כיצד החיילים תפסו ילד צעיר כל כך, ככל הנראה רק מפני שהוא זה שלא הספיק לברוח מהמארב של החיילים, כמו חבריו. לא צריך להיות משפטן כדי לדעת שהחזקתו של ילד בן שבע על ידי חיילים, בזמן שהם יורים בסמוך לו לעבר חבריו, הוא מעשה שלא ייעשה והוא חמור ביותר ופסול מהיסוד.

  • ומה חושבים/ות תושבי ההתנחלות קדומים על מאבק שכניהם הפלסטינים נגד הפקעת אדמותיהם וחסימת הכביש לשכם? צפו בכתבה:

בין קדום לקדומים (לדף הכתבה »)(Available in Arabic, English)

מה חושבים/ות תושבי ההתנחלות קדומים על מאבק שכניהם הפלסטינים נגד הפקעת אדמותיהם וחסימת הכביש לשכם? האם באמירה "בואו נפסיק את הסכסוך הזה, בואו נחזיר את הגלגל למה שהיה" הכוונה היא לפינוי ההתנחלויות, החזרת האדמות שהופקעו ומתן זכות שיבה? | לכתוביות בערבית
הופק ע"י: | עלה ב: 23/03/2016

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס