ידיעה כתובה |

: דיון בתביעת מש' אלטורי שעונתה ע"י שוטרים

חברה נכתב על ידי

טאלב אלטורי ובניו עברו התעללות חמורה על ידי שוטרים, אך התיק במח"ש – והערר נסגרו. עו"ד מק המייצג אותם בתביעה הנזיקית אמר בדיון אתמול: "הציפיה שהתובעים יזהו את השוטרים תוך כדי החוויה שעברו, היא מרחיקת לכת". עוד הוסיף מק כי "לא נעשה מאמץ לאתר את השוטרים המתעללים".

לפני כשלוש שנים המתין טאלב אלטורי עם שני בניו להסעה לביתם, לאחר שהשתתפו בהפגנה נגד תכנית פראוור בקרבת היישוב חורה. בשעה 19:00 הגיעו למקום 10-15 שוטרים חבושים קסדות שכיסו את פניהם וחמושים במקלות וזרקו רימון הלם על טאלב והבנים בעודם אומרים להם "למה אתם זורקים אבנים בני זונות". ללא התראה מוקדמת החלו השוטרים להכות את טאלב, נידאל וראוף באגרופים, בעיטות ומקלות תוך כדי קללות. הם הפילו את השלושה על הארץ עם הפנים לאדמה ואזקו אותם, ואז המשיכו לבעוט בהם ולהכות אותם בעודם חסרי יכולת להתנגד. אחד השוטרים אף ירה רימון הלם לגבו של נידאל מטווח אפס.
במקביל, המשיכו השוטרים להכות את טאלב כשפניו לאדמה, כאשר חול נכנס לריאותיו וזרקו עליו חול כדי שלא יוכל לנשום. כתוצאה מהמכות התעלף טאלב. כאשר ניסה נידאל לשאול את אביו: "אבא, אתה חי?" , התנפל עליו שוטר בבעיטה לאף, אמר לו "בן זונה יורד לך דם", והעיף חול על פניו. לאחר האירועים האלו עזבו מרבית השוטרים ונשארו שלושה שוטרים במקום. בשלב זה אמר אחד מהשוטרים לחבריו "בשביל מה שומרים עליהם?
בוא ניתן כדור בראש לכל אחד ונשאיר בשטח, יש חושך אף אחד לא רואה אותנו". לאחר מכן חזרו השוטרים הנוספים והחלו לקפוץ על טלאב ולהכות אותו כדי להעירו מהעילפון. אחד השוטרים השתין על פניו. השלושה נעצרו והובלו לתחנת משטרת העיירות, מבלי שהשוטרים הכינו דו"ח מעצר ומבלי שיקבלו טיפול רפואי מיידי. גם בתחנה המשיכו השוטרים ללעוג להם. גם בחלוף שנה לא נמצאה כל ראיה נגד הקרבנות והתיק נגדם נסגר מחוסר אשמה.

אתמול, 12.12.16 , נערך בבית המשפט השלום מחוזי בבאר שבע דיון בתביעה הנזיקית של טאלב אלטורי, אב לשמונה מרהט, שהוא ובניו נידאל וראוף עברו התעללות קשה על ידי שוטרים, במסגרתה השוטרים היכו אותם בכל חלקי גופם בעודם שוכבים על הארץ ואחד השוטרים השתין
על פניו של טאלב כאשר הוא מעורפל הכרה. הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל הגיש בשם המשפחה את הערר על סגירת תיק מח"ש כנגד השוטרים המענים.

טאלב אלטורי עם עו"ד איתי מק בתום הדיון. מתוך דף הפייסבוק של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

טאלב אלטורי עם עו"ד איתי מק בתום הדיון. מתוך דף הפייסבוק של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

למרות שהקרבנות מסרו את גרסתם לאירוע ודיווחו על האלימות הקשה שעברו, התיק במח"ש נסגר בלא שנעשה כל מאמץ לאתר את השוטרים החשודים, זאת למרות שהיתה תמונה מהאירוע של שוטרים עומדים מעל הקרבנות כאשר הם שכובים על האדמה. באוגוסט האחרון נסגר גם הערר שהוגש על סגירת התיק במח"ש, לטענת הפרקליטות משום שהקרבנות לא הצליחו לזהות את השוטרים שתקפו אותם. כעת מבקשים הקרבנות באפיק המשפטי האחרון שנותר, את הפיצוי הראוי להם בגין הפגיעה החוקתית בגופם, בפרטיותם, בכבודם ועוגמת הנפש הרבה שנגרמה להם ועל החקירה הלקויה של מח"ש. עו"ד איתי מק תובע בעבורם פיצוי כולל של 300 אלף שקל.

במהלך הדיון טען נציג המדינה כי התובעים לא יכולים להוכיח שעונו על ידי השוטרים, משום שאינם יכולים להצביע על זהות השוטרים שפגעו בהם והוסיף כי היה מדובר בהפגנה אלימה. השופטת רחל טיקטין עדולם הגיבה כי הפגנה אלימה, או העובדה שאדם לא מכיר את השוטר שלטענתו – פגע בו, לא שווים דחיה של התביעה. בהמשך הדיון אמרה השופטת כי אין מחלוקת על כך שאם שוטר הרביץ לאדם סתם, ישנה חבות למדינה.

עו"ד איתי מק המייצג את המשפחה בהליך הנזיקי אמר לאחר הדיון: "בדיון היתה התקדמות חיובית לפיצוי במישור האזרחי של נפגעי עינויים. השופטת, מבלי לקבוע מסמרות, אמרה שהנטל שמטילים על הנפגעים לזהות את השוטרים בנסיבות כאלו, נראה לה מוגזם".
טאלב אלטורי אמר לאחר הדיון: "אני מקווה לתוצאות טובות, אנחנו כבר נענשנו מספיק. יש לי אמון בבית המשפט ואני מאמין שיימצאו את השוטרים האלו, זה יותר חשוב לי מהפיצוי. כל אחד חייב לכבד את החוק".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס