ידיעה כתובה |

: בג"צ בהחלטה הנוגדת את רוח חוק ההסדרה

מדינה נכתב על ידי

בג"צ הורה למדינה לאפשר כניסת חקלאים פלסטינים לאדמתם, אליה פלש מתנחל סמוך להתנחלות שני-ליבנה. את הפלסטינים ייצגה בעתירה עמותת רבנים למען זכויות האדם.

ביום רביעי, 7.12.16 הורה בג"צ למדינה לאפשר לפלסטינים לשוב ולעבד את אדמתם סמוך להתנחלות שני-ליבנה באזור דרום הר חברון, אליה פלש מתנחל. המתנחל פלש לאדמות בחסות גדר ההפרדה והחל לעבד קרקע פרטית של משפחה פלסטינית. המתנחל טען להחזקה של למעלה מ-12 שנה של הקרקע, שמגנה עליו מפינוי (צו שימוש מפריע) ואף מקנה לו חזקה. העותרים טענו שמבעלי הקרקע הפלסטינים, תושבי הכפר סמוע, נמנעה הגישה לאדמתם לאחר הקמת גדר ההפרדה ב-2005 ובחסות חסימה זו נעשתה הפלישה.

בג"צ, בהרכב בו ישבו רובינשטיין, פוגלמן ומזוז, החליט על מתן צו על תנאי על פיו המדינה מחוייבת לאפשר לפלסטינים לשוב לאדמתם ולעבד אותה. העתירה הוגשה לראשונה כבר בשנת 2013 בדרישה מהמדינה לפנות את הפלישה. המתנחל הצטרף לעתירה כמשיב. הפולש טען שהוא נכנס לאדמות באישור היישוב אף כי אין להתנחלות סמכות לתת אישור כזה. המדינה טענה שמדובר בסכסוך קרקעות ולכן בג"צ אינו הכתובת לתיק מסוג זה, ואילו העותרים טענו כי אפילו לפי שיטתו של המתנחל הוא לא מעבד את הקרקע 5 שנים ברציפות ולכן המדינה יכולה ואף חייבת להוציא צו שימוש מפריע ולפנות את הפלישה, בפרט כשמדיניות הרשויות הביאה להרחקת בעלי הקרקע מאדמתם.
עוד טענו העותרים כי כבר בשנת 1984 ניסתה המדינה להכריז על אדמות המשפחה הפלסטינית כאדמות מדינה, אך הערר של המשפחה התקבל וההכרזה בוטלה. מדובר על כ-100 דונם של אדמות חקלאיות הכלואות בין גדרות מצפון להתנחלות שני-ליבנה, אשר פרנסו כ-250 נפשות. הנזק השנתי מחסימת הגישה מוערך על ידי העותרים בכ-55 אלף ש"ח. אחרי 2005 גישתם של העותרים לקרקע נחסמה בעקבות הקמת גדר ההפרדה ובשל הגדר ההיקפית של ההתנחלות. המדינה אף לא שעתה לבקשת הפלסטינים לקבל היתרי כניסה לאדמתם ובכך תרמה להפיכת האדמות לטרף קל עבור מי שמבקשים לפלוש. במקרה כזה של מניעת גישה בידי רשויות הצבא, חלה על הרשויות אחריות מוגברת למנוע פלישה.

עו"ד יאיר נהוראי, מנהל המחלקה המשפטית של רבנים למען זכויות האדם: פרקליטות המדינה נהגה בתיק זה כמשרד עורכי הדין הפרטי של מתנחל שביצע פלישה במקום לפעול למען הצדק: הם הפיקו עבור הפולש את הראיות, הם שילמו עבורו בגין תצלומי האוויר ופיענוחם וכן מימנו את חוות הדעת המשפטית; זאת במקום לבצע את תפקידם על פי הנהלים, כרשות שלטענתה עוסקת בסכסוך קרקע, ואמורה להכריע בין עמדות הצדדים. לטענתנו: לא מדובר בסכסוך קרקע; אלא בפלישה מובהקת שנעשתה בחסות מדיניות של הרשויות. בהקשר בו הרשויות חוסמות גישה של פלסטינים לאדמותיהם, חלה עליהן אחריות מוגברת ופרו-אקטיבית למנוע מלכתחילה מצב של פלישה לאדמות אלו בחסות הרחקת בעליהן.

  • עוד על הפקעה והשתלטות על אדמות בבעלות פלסטינית באיזור דרום הר חברון:

אום אל עראיס (לדף הכתבה »)

מדוח מדד הדמוקרטיה שהתפרסם לאחרונה, עולה כי בשנים האחרונות, בין 60 ל-70 אחוזים מהציבור בישראל נותנים אמון בבית המשפט העליון. הכתבה הבאה עוסקת בעינוי הדין אותו חווים תושבי אום אל-עראיס בדרום הר חברון. אין ספק שאם היינו שואלים אותם לגבי האמון במערכת המשפט, תשובתם הייתה שונה לחלוטין מתוצאות מדד הדמוקרטיה.
הופק ע"י: | עלה ב: 16/10/2013

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס