ידיעה כתובה |

: תנאים "נאותים" במשלוחים החיים?

סביבה נכתב על ידי

בעקבות המחאה הציבורית והקמפיין הפרסומי נגד המשלוחים החיים, ביקר שר החקלאות אורי אריאל באנייה שהובילה עגלים וכבשים לישראל וטען כי "התנאים באנייה היו נאותים". בארגוני בעלי החיים כמובן לא קיבלו את טענתו: "הפתרון לסבל במשלוחים החיים ידוע: לא ביקור באניות אלא הפסקת מסעות הייסורים של בעלי החיים".

ביום שני יצוין בעולם היום הבינלאומי נגד המשלוחים החיים. לקראת האירוע הושק בימים האחרונים קמפיין פרסומי ראשון מסוגו, שכולל מודעות על תחנות אוטובוס ואוטובוסים ברחבי הארץ. במרכז הקמפיין תמונתו של עגל המביט מבעד לסורגי משאית הובלה, לצד הכיתוב: "די למסעות המוות! עוצרים את המשלוחים החיים עכשיו". בנוסף למודעות, גוברת המחאה גם ברשתות החברתיות ומאות מכתבים נשלחו לראש הממשלה, לשר החקלאות ולשר האוצר, הקוראים להם להפסיק את המשלוחים החיים.

unnamed

כרזות הקמפיין ברחוב דיזנגוף בתל אביב. צילום: איתי אקנין

על רקע המחאה הציבורית, שר החקלאות אורי אריאל קיים אתמול (24/08/16) ביקורת בנמל אשדוד על תהליך יבוא הבשר החי לישראל. במהלך הביקורת עלה השר לאחת האניות שהביאו אלפי ראשי צאן ובקר מפורטוגל לישראל, ובחן את אופן הטיפול בבעלי החיים, ומה ניתן לשפר בתחום צער בעלי חיים.

במהלך הביקורת, עלה השר, יחד עם נציג השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, על אנייה שהגיעה מפורטוגל לישראל עם כ-3,000 ראשי בקר וכ-1,500 ראשי צאן. השר קיבל סקירה מנציגי בעלי האנייה והיבואנים לגבי התנאים הניתנים לבהמות. יחד עם השירותים הווטרינריים, השר התרשם כי התנאים סבירים, אך ציין כי "לא יינתנו שום הנחות בנושא צער בעלי חיים". אריאל הסביר ש"נושא צער בעלי חיים חשוב מאוד למשרד החקלאות" ולו באופן אישי ולכן למעשה החליט "לקיים ביקורת פתע במשלוח עגלים שמגיע לישראל, על מנת לראות את המציאות מקרוב". על פי התרשמותו של השר, "התנאים באנייה היו נאותים" והוא אף שיבח את אנשי השירותים הווטרינריים ש"עושים עבודת קודש לצמצום הפגיעה בבעלי החיים", כך לטענתו. "אנחנו בוחנים כל הזמן דרכים חדשות מה עוד אפשר לעשות על מנת לצמצם את הפגיעה בבעלי החיים המיובאים לישראל", סיכם השר אריאל.

1

אריאל מבקר בנמל אשדוד.

בארגוני בעלי החיים כמובן לא התרשמו מהביקור ואף הביעו מחאה על דברי השר: "הפתרון לסבל במשלוחים החיים ידוע: לא ביקור באניות אלא הפסקת מסעות הייסורים של בעלי החיים". בעמותות בעלי החיים, אנונימוס לזכויות בעלי-חיים ותנו לחיות לחיות, מתחו ביקורת חריפה על השר אריאל, שלדבריהם מסתפק בהצהרות ולא נוקט במהלכים קונקרטיים לפתרון הבעיה: "הביקור של השר אינה אלא תרגיל תקשורתי לנוכח המחאה הציבורית הגוברת נגד המשלוחים החיים. הפתרון לסבל במשלוחים החיים ידוע: לא ביקור באניות אלא הפסקת מסעות הייסורים של בעלי החיים. המשלוחים החיים כרוכים מטבעם בהתעללות. אין שום הצדקה לדחיסת בעלי-חיים לאניות צפופות, מתבוססים בהפרשותיהם, למסע שנמשך על פני יבשות וימים, רק כדי לשחוט אותם בישראל. שר החקלאות מדבר על החשיבות ההלכתית במניעת צער בעלי-חיים אך בפועל לא מטיל שום הגבלות על תעשיות מתעללות".

unnamed

הובלת עגלים מאוסטרליה. צילום: עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס