ידיעה כתובה |

: שובת הרעב כאיד הגיש עתירה לעליון

חברה נכתב על ידי

בשבוע שעבר (רביעי, 17.8), הוגש ערעור לבית המשפט העליון על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, שדחה בשבוע שעבר את עתירותיו של העציר המנהלי שובת הרעב, בילאל כאיד. כאיד שובת רעב מזה 64 ימים ונמצא בסכנת חיים ומאושפז בביה"ח ברזילי. עתירתו להסרת כבילתו למיטה ומימוש זכותו לקבלת חוות דעת שנייה על ידי רופא עצמאי נדחתה.

עו"ד בלנק, המייצג את כאיד, בסיוע ובשיתוף ארגון רופאים לזכויות אדם, אמר כי "אדם שבריאותו רופפת ומתדרדרת מיום ליום, מצוי בבית חולים כשהוא כבול ביד וברגל, שלא לצורך, בניגוד לדין ולנהלים, עובר הליכים בלתי תקינים – במשך כחודש. בקשתו לממש את זכותו לחוות דעת שניה נדחית בטעמים שאין להגדירם אלא כתמוהים ואשר אינם מתיישבים ולו באופן מרוחק עם הדין. לא זו בלבד שבית משפט לא ראה קושי בהחלטותיו אלו של שב"ס (המשיב), אלא שהחלטות אלו זכו לגבוי מלא של בית המשפט ובהנמקה שחלקה אינה מבוססת אפילו על עמדתו של שב"ס, ובכל הנוגע לצלב האדום הבינלאומי הינה שגויה עובדתית מהותית".

עו"ד בלנק אף סתר את אמירת השופט כי בבסיס העתירה עומד מניע זר: "שב"ס, באישור בית המשפט הנכבד מבקש לחסל 'כאב ראש' זה של חוות דעת שניות שמבקשים אסירים, ולא בוחל בהאשמה מופרכת ופוגענית בשיקולים זרים, אותם מותירים שב"ס ובית המשפט עלומים. לצערנו, מי שיש לו שיקולים זרים כאן, הוא שב"ס, שבמקום לקדם את הבריאות של אסירים, תוך שמירה על נהלי הכליאה, כמתחייב מהחוק והפסיקה, מבקש לבטל את האפשרות לחוות דעת שניה".

לאור כל זאת, ולאור החשש כי לפסק הדין יהיו השלכות קשות על כאיד ובמידה וייוותר על כנו גם על עצורים ואסירים רבים אחרים במצבים דומים, מתבקש בית המשפט העליון לבטל את פסק הדין, להורות על הסרת הכבילה ולאפשר לכאיד להיבדק על ידי רופא מטעמו.

צפו במשאל רחוב בנוגע לזכויות אסירים לשבות רעב:

האם לדעתך לעציר המנהלי זכות לשבות רעב? (לדף הכתבה »)

יצאנו (17.8.2015) לרחובות יפו לשאול האם לעצירים מנהליים ישנה זכות לשבות רעב והאם היית מאכיל/ה בכפייה אילו היית רופא/ה.
הופק ע"י: | עלה ב: 20/08/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס