ידיעה כתובה |

: נשות הכותל 'מגניבות' ספרי תורה לכותל

חברה נכתב על ידי

"למעלה מ-300 נשות הכותל שהגיעו היום לתפילת ראש חודש תמוז בכותל, הצליחו לערוך טקס בת מצווה עם ספר תורה שהצליחו 'להגניב' לתוך עזרת הנשים, לאחר שספר התורה הראשון שניסו 'להגניב' הוחרם על ידי המשטרה בכניסה לכותל. הקבוצה נאלצת להגניב מדי חודש ספרי תורה לכותל, כיוון שבעזרת הנשים אין אף ספר תורה, בעוד שבעזרת הגברים ישנם 100 ספרי התורה המיועדים לגברים בלבד." כך נכתב בהודעה לעיתונות שנמסרה מנשות הכותל.

במהלך התפילה נאלצו נשות הכותל להתמודד עם שריקות, קללות, ויריקות, בעוד השוטרים עומדים מנגד. בסרטון שנשלח לתקשורת ניתן לראות מתפלל בכותל שקורע את סידור התפילה של נשות הכותל. יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה ש"מבקום שבו קורעים סידורים עתיד להישפך דם. החרדי שבשם אלוהים קרע לגזרים סידור שבו יש טקסטים מקודשים, עלול להיות השליסל הבא. ובזמן שהוא עושה זאת, המשטרה ורב הכותל שותקים ועומדים בחיבוק ידיים."

עוד נכתב בהודעה לתקשורת כי "בחודש שעבר, למרות שתפילת נשות הכותל עברה בשקט וללא הפרעות, אותה משטרה בחרה לעצור את לזלי זקס, מנכ"לית נשות הכותל, למשך חמש שעות, בשל "הפרעה לשלום הציבור". ה"עבירה" שלכאורה ביצעה בפועל היתה קריאה בספר התורה." מנכ"לית נשות הכותל, לזלי זקס, מסרה כי "צריך להזכיר למשטרה שתפקידה הוא להגן על ערכי השוויון, ולא לקחת צד לטובת הבריונים, גם אם רב הכותל הוא אחד מהם".

נשות הכותל אינן מגיעות לתפילה בכותל מתוך רצון לעשות פרובוקציה. הרצון הוא להתחבר לדת, ולדרוש את שיוויונן בה. אך נראה כי רצון בסיסי זה נתפש כהתרסה. כך ניתן להבין מהצהרת היו"ר כי אפילו אם המשטרה תמשיך להחרים להן ספרי תורה, נשות הכותל תמשכנה "להיאבק על זכותנו הבסיסית להתפלל ולקרוא בתורה; וגם אם יחרימו לנו עשרה ספרי תורה, נדאג להכניס עשרים ספרי תורה נוספים, כי אי אפשר למנוע מנשים יהודיות להתחבר לתורה".

נשות הכותל במהלך התפילה. נשלח על ידי אושר תקשורת.

נשות הכותל במהלך התפילה. צילום: אושרת בן שמשון.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס