ידיעה כתובה |

: בארה"ב נרצחו 2 אזרחים שחורים בידי המשטרה

חברה נכתב על ידי

אלטון סטרלינג, אזרח אפריקני-אמריקאי, בן 37, נורה על ידי שני שוטרים בבאטון רוז', בירתה של לואיזינה בארה"ב, ביום שלישי, ה-5 ביולי.

פילנדו קסטילה, אזרח אפריקני-אמריקאי, בן 32, נורה על ידי שוטר במכוניתו בסיינט פול, בירתה של מינסוטה בארה"ב, ביום רביעי, ה-6 ביולי.

סטרלינג וקסטילה מתווספים לרשימה ארוכה של אזרחים אמריקאיים שחורים שנהרגו בידי המשטרה, 115 מהם ב-186 ימות השנה האחרונה בלבד. שני המקרים מצביעים באופן בוטה על המציאות הקשה שמאחורי הנתון שגבר שחור בארה"ב נהרג בידי המשטרה כל 28 שעות.

ההקשר האמריקאי והישראלי אולי שונים במובנים מסוימים, אך אי אפשר להכחיש את הדימיון בין השניים. בארה"ב, וכן בישראל, מדי השוטר מספקים תירוץ וכוח לפעול באלימות, לאיים, להרביץ, ואפילו להרוג. בשתי המדינות ניתן לראות כמה כוח נופל לידיהם של שוטרים בודדים, עם נשק ביד, אשר בהכרח מושפעים מדעות קדומות והגזענות הרווחת בחברה כולה. בשתי המדינות, השוטרים לרוב גם אינם עומדים לדין עבור מעשיהם. בשתי המדינות ניתן לראות כיצד הגזענות פועלת בצורה שיטתית בגופי השלטון, וכיצד זו מחלחלת לאנשים עצמם ומביאה לכדי השלכות הרסניות. בשתי המדינות, השוטרים רואים באזרחים מסוימיים לא כאנשים שצריך להגן עליהם, אלא להגן מפניהם.

עד שהתפישה הזו לא תשתנה, נמשיך לראות את האלימות הזאת, גם ברחובותינו.

לפרטים על מקרי הרצח בארה"ב:

תקרית הרצח של אלטון סטרלינג צולמה על ידי עבדול מולאפי, בעל החנות שלידה נרצח סטרלינג. מולאפי אמר כי הוא צילם את התקרית והסתיר את הנייד שלו מהמשטרה, בעוד השוטרים החרימו את צילומי האבטחה של החנות בבעלותו. הסרטון שצילם מופץ ברשת, ומראה כיצד שני השוטרים הפילו את סטרלינג לרצפה, וכששניהם עליו, ירו בו.

פרטי האירוע עוד לא ידועים. בעוד השאלה אם סטרלינג נשא איתו רובה נתונה לדיון, ניתן לראות בסרטון כי סטרלינג לא אחז או שלח ידו לרובה בשום שלב של המפגש עם השוטרים. המהירות בה הופעלה אלימות מצד השוטרים מצביעה על טרנד במשטרה האמריקאית – בדומה למשטרה הישראלית – של לפעול כגוף המביא להסלמת מצבי עימות ולא למיתונם. מאז הרצח המשטרה פרסמה תיקים שהיו לסטרלינג במשטרה, ובכל זאת, עם עבר פלילי או לא, אין לערער על כך שלאזרח הזה לא הגיע למות, ובייחוד לא בידי המשטרה.

ניתן לצפות בסרטון כאן. בסרטון גם ניתן לראות את נאום אישתו של סטרלינג, ואת בנו בן ה15 הבוכה באופן בלתי נשלט לידה. הסרטון מראה אלימות קשה, והינו קשה לצפייה.

אלטון סטרלינג (בתמונה למעלה) ופילנדו קסטילה (בתמונה למטה). לקוח מהאתר '' של הגארדיאן, המספק נתונים על מוות אזרחים בידי שוטרים בארה"ב.

אלטון סטרלינג (בתמונה למעלה) ופילנדו קסטילה (בתמונה למטה). לקוח מהאתר 'The Counted' של הגארדיאן, המספק נתונים על מוות אזרחים בידי שוטרים בארה"ב. לניווט לאתר יש ללחוץ על התמונה.

תקרית הרצח של פילנדו קסטילה לא צולמה, אך חברתו של קסטילה, לביש ריינולדס, העלתה סרטון לייב לפייסבוק שמראה את קסטילה מדמם ומתנשף בכבדות במושב הנהג בעוד נשק השוטר שלוף ומכוון אליו. בסרטון, ריינולדס מסבירה שלקסטילה יש רישיון להחזיק בנשק, וכשקסטילה פנה להוציא את רשיונו בהוראת השוטר, השוטר ירה בו ארבעה כדורים. במהלך הסרטון קסטילה מפסיק להתנשף, ובהמשך ניתן לשמוע את צרחות ריינולדס ברקע, המבינה כי קסטילה נהרג.

ניתן לצפות בסרטון כאן. הסרטון גרפי וקשה לצפייה.

 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס