ידיעה כתובה |

: אם תחייך, העולם יחייך אליך?

תרבות נכתב על ידי

חיפוש שגרתי בבית משפחה פלסטינית בחברון הפך לסרט תיעודי קצר שיצג את ישראל בפסטיבל ברלין. כעת הוא מגיע להקרנות גם בירושלים.

בשנת 2012 נערך חיפוש לילי שגרתי בבית משפחת חדאד שניצב מבודד על גבעה בשכונת תל רומיידה שבחברון. בערך בשלוש לפנות בוקר דפקו החיילים על דלת בית המשפחה וביקשו לערוך חיפוש- סיטואציה שיגרתית למדי בה נתקלות משפחות פלסטיניות. אלא שהפעם החליטה בת המשפחה, שדא, לשלוף את מצלמת הווידיאו שקיבלו בני המשפחה מארגון בצלם במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות," ולהתחיל לצלם את ההתרחשות.

בסופו של דבר החומר המצולם הועבר לידי אנשי הקולנוע יואב גרוס ואיהאב טרביה, אשר ערכו אותו ויצרו ממנו את הסרט הקצר "אם תחייך העולם יחייך אליך" שיצג את ישראל ופלסטין בפסטיבל הקולנוע בברלין בשנת 2014. כעת, ארבע שנים אחרי אותו חיפוש לילי ושנתיים לאחר פסטיבל ברלין, הסרט מגיע בסופ"ש הקרוב (08/07/16) גם לפסטיבל ירושלים.

13566936_1138019872906043_4102996685437428135_n

בשנת 2014 התראיינו יוצרי ועורכי הסרט לאתר ynet ונתבקשו להסביר מה בעצם מייחד את הסרט הזה ממאות ואלפי תיעודים אחרים של חיפושים בבתי פלסטינים. "ברגע שקיבלנו לארכיון הווידיאו את הצילומים ממשפחת חדאד, היה ברור לנו שיש בחומר הזה איכות קולנועית," מספר העורך איהאב טרביה, "משהו בהעברת המצלמה מיד ליד, בהעמדות הספונטניות שלה אל מול הסיטואציה, תפס אותנו."

באותו ראיון התייחסו היוצרים גם לבחירה, שנראית בהתחלה תמוהה מעט, של שם הסרט. שיאו של הסרט מגיע בחלקו האחרון, כשאבו טלאל, אב המשפחה, קולט שהחיילים מתחילים להתעצבן מההתחכמויות ובעיקר מהחיוכים של בנו, דיא, שמקפיד לחייך לחיילים לאורך ההתרחשות. "הבנתי שהם בסוף יכולים לומר לו שהוא יצחק באמת אם הם יעצרו אותו," הוא מסביר.

בסופו של דבר דיא אמנם לא נעצר, אך הוא נדרש להמשיך לעמוד מול הקיר, גם כשברור לכולם שהחיפוש הסתיים, כעונש על שהוא ממשיך לחייך. הסיטואציה המביכה מגיעה לשיאה כשאחד החיילים שואל את הקצין מה עשה דיא שהוא צריך לעמוד מול הקיר והקצין משיב: "הוא חושב שהוא חכם, עושה צחוק. נותן תשובות מחוכמות". לאחר זמן קצר פונה גם אבו טלאל לקצין, "אתה מבסוט?". "אני תמיד מבסוט," משיב הקצין, "ואתה"?, עונה הקצין. "אני מבסוט", משיב אבו טלאל. "זה הכי חשוב, תדע לך," אומר אחד החיילים. "הכי טוב בחיים להיות מבסוט. תחייך, והעולם יחייך אליך". "האימרה הזאת לוכדת ומתמצתת את האירוניה של כל הסיטואציה," ומסיבה זו, מסביר העורך גרוס, המשפט הזה הפך לשמו של הסרט,"החיוך של דיא לא מגיע לדעתי מהתרסה, אלא מתוך מודעות למצב שהוא לא טבעי לצבא ולחיילים".

להזמנת כרטיסים ובירור מועדי הקרנה.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס