ידיעה כתובה |

: קצבת הזקנה לא תגדל פי שתיים

חברה נכתב על ידי

קול אחד, זה מה שמנע מקצבת הזקנה לגדול יותר מפי שתיים. ח"כ דב חנין: "רבע מהקשישים בישראל עניים – זוהי תעודת עניות לחברה שלנו".  

על פי הצעת החוק של ח"כ דב חנין, קצבת הזקנה הייתה אמורה לעלות מכ-1,600 שקלים לחודש לכ-3,500 שקלים לחודש. היום, 08.06.16, הקואליציה דחתה את ההצעה.

הדחיה של העלאת קצבת הזקנה אינה מקרית, היא מהווה עוד סימפטום ליחס לקשישים במדינת ישראל. "רבע מהקשישים בישראל עניים – זוהי תעודת עניות לחברה שלנו. הצעת החוק ביקשה להעלות את קצבת הזקנה כדי שאנשים גם בגיל מבוגר יוכלו לחיות בכבוד", אמר חנין.

דחיית ההצעה על ידי הקואליציה מציגה את היחס הבעייתי והקשה לדור המבוגר. במדינה שיש בה כל כך הרבה הערצה להיסטוריה, זהו היחס לאנשים שבנו אותה. האם הדברים שחשובים לנו הם סמלים או אנשים?

ח"כ חנין מוסיף: "רבע מהקשישים בישראל נמצאים בעוני מחפיר. ל-62% אין הסדר פנסיוני. עבור רבים מהם זהו מקור ההכנסה העיקרי ולפעמים הבלעדי. אנחנו מדברים על סכומים מגוחכים – 1600 שקל- מזה אפשר להתפרנס? מזה אפשר לשלם על שכר דירה? על אוכל? על תרופות? אחד מכל 3 קשישים נאלץ לוותר על צרכים חיוניים, אחד מכל 7 מוותר על רכישת מזון, עשירית מוותרים על טיפול רפואי או רכישת תרופות עקב אילוצים כלכליים. ממשלה אשר מוצאת מילארדים להסדרים קואליציונים ולהתנחלויות, מיליארדים לתוספות לתקציב הביטחון ולהטבות מס לחברות גדולות, אבל לא מוצאת תקציבים לקצבאות הזקנה צריכה להחזיר את המפתחות. סדר עדיפויות זה הוא מעוות ושגוי."

  • צפו בכתבה על קהילה כדרך להתמודד עם תחושת בדידות בעת זקנה:

נשים זיקנה וקהילה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

בדידות היא אחת הבעיות הגדולות של הזקנה. בשלב הזה של החיים, המסגרת המשפחתית משנה צורה. פעמים רבות כבר אין פגישה טבעית בין אנשים ברחוב, בעבודה. בכנס של הארגון נאורה, נשים מבוגרות עסקו בקהילה כפתרון לבעיית הבדידות. לראיון ברדיו כל השלום על כתבה זו.
הופק ע"י: | עלה ב: 21/10/2015

  כתבות ווידאו שחבל לפספס