ידיעה כתובה |

: פסטיבל דוקאביב 2016

תרבות נכתב על ידי

החודש מתקיים פסטיבל דוקאביב לקולנוע דוקומנטרי ונושאו המרכזי, "אי סדר עולמי חדש".

פסטיבל דוקאביב מתקיים השנה בתאריכים 19-28.05.16. הנושא המרכזי של הפסטיבל הוא, אי סדר עולמי חדש. תחת הנושא יוצגו סרטים העוסקים בעולם המשתנה לנגד עינינו. פערים כלכליים מעמיקים, גבולות פיזיים וחברתיים קורסים, ישנם גלים של פליטים ומהגריםמלחמות אזרחיםטרור עולמי והתפרקות של הסולידריות החברתית.

אחד הסרטים הקשורים לנושא הוא "מוות בבאר שבע". הסרט עוסק באירוע בו בתוך 18 דקות איבדו את חייהם עמרי לוי והבטום זרהום, חייל גולני שנרצח על ידי מחבל ואיש אריתראי שחשבו בטעות שהוא המחבל והתבצע בו לינץ'. הסרט מציג גם את סיפורם של האנשים שנקלעו למקום הלא נכון בזמן הלא נכון.

הסרט "הוא קרא לי מלאלה" יוצג גם הוא בפסטיבל. הסרט עוסק בסיפורה של מלאלה יוספאזי. כשהייתה בת 15, מלאלה נורתה בראשה אחרי שביקרה בתקשורת את הטרור הטאליבאני בפקיסטן ודרשה השכלה ושוויון הזדמנויות לנשים. הסרט מציג גם את הצד הרגיל והילדותי בכלת פרס הנובל הצעירה.

"הפליטים הסודנים לא מפסיקים לשיר – גם כשמטוסי "אנטונוב" מרססים את השטח בפצצות, בקתות עולות באש ומאגרי המזון הדלים הופכים לפחם", נכתב בתיאור הסרט "BEATS OF THE ANTONOV" שמוקרן בפסטיבל. הסרט עוסק באנשים שנעקרים מבתיהם בגלל המלחמה ומוצאים את עצמם במחנות זמניים, מופגזים מהאוויר. המוזיקה מאפשרת להם לשמור על זהותם וגם על תקווה.

"בין גדרות" – סרטו של אבי מוגרבי המתעד סדנת תאטרון שהוא ובמאי התאטרון, חן אלון, העבירו למבקשי מקלט שהיו כלואים במתקן חולות. ביום שבת 28.5 תתקיים הקרנה חגיגית של הסרט במרכז "נא לגעת" ותועלה ההצגה שיצרו בסדנה.

  • לצפייה בכתבה על ההצגה "תיאטרון מחוקק" העוסקת במצבם של פליטים בישראל:

מחולות לקדמת הבמה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

על במה מאולתרת, סמוך למתקן הכליאה חולות, עשרה אנשים: ארבעה ישראלים ושישה מבקשי מקלט מנסים לשקף לנו מציאות חיים, שהחברה הישראלית, באמצעות מערכת המשפט שלה, דחקה הרחק מהמרכז, למדבר. "תיאטרון מחוקק בחולות" מבוסס על טכניקת "תיאטרון המדוכאים" שנוצרה בשנות השישים בסאו פאולו, ברזיל על ידי אוגוסטו בואל ומקשרת בין אומנות, טיפול ואקטיביזם. המופע מורכב מסיפורי מסע של מבקשי מקלט, מרגע ההגעה שלהם לישראל, דרך חיפוש עבודה ותנאי העסקה נצלניים ועד לכליאה במתקן חולות, בהוראת הממשלה ובחסות החוק. לצפייה בקטעים מתוך ההצגה. לראיון על התכבה ברדיו כל השלום
הופק ע"י: | עלה ב: 22/07/2015

סרט נוסף העוסק במצבם של פליטים הוא הסרט "אלה שקופצים". פליט אפריקאי צילם את חבריו מנסים לקפוץ מעל גדר המקיפה את מלייה, מובלעת אירופאית בצפון אפריקה. אלה שקופצים מסכנים את חייהם, אך על פי 'חוקי המשחק הבינלאומיים', בצד השני של הגדר אסור לשרוף את רכושם או להכות אותם.

צילום מסך מתוך האתר של פסטיבל "דוקאביב"

צילום מסך מתוך האתר של פסטיבל "דוקאביב"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס