תמלול הכתבה: מחולות לקדמת הבמה

קריינות: על במה מאולתרת, סמוך למתקן הכליאה חולות, נמצאים עשרה אנשים: ארבעה ישראלים ושישה מבקשי מקלט. ביחד הם מנסים לשקף לנו מציאות חיים, שהחברה הישראלית, באמצעות מערכת המשפט שלה, דחקה הרחק מהמרכז, למדבר - "תיאטרון מחוקק בחולות".
מתוך ההצגה: תעצור, מה קרה?
-כואב לי האוזן
אני יודע. אקמול
תעצור, תעצור.
-מה?
אני יודע, אני יודע. אקמול
קריינות: המופע מורכב מסיפורי מסע של מבקשי מקלט, מרגע ההגעה שלהם לישראל ועד לכליאה במתקן חולות, בהוראת הממשלה ובחסות החוק.
מתוך ההצגה: בגלל פחד מבוסס. להיות נרדף. מטעמי גזע, דת, אזרחות, השתייכות לקיבוץ חברתי מסויים, או, השקפה מדינית מסויימת.
קריינות: יונתן יוהאנס אסטיפאנוס, התחיל את שירותו הצבאי באריתריאה כבר בגיל 16. הוא השתתף בשלוש מלחמות, ואף נכלא בכלא הצבאי.
יונתן יוהאנס אסטיפאנוס: זה לא כלא כמו בארץ, זה מתחת לאדמה, אנשים הולכים בלי נעליים, מקלחת פעם בשבוע. יותר טוב למות במקום להישאר שנתיים בכלא הזה. באתי לפה זרקו אותי ברחוב לוינסקי. מה אני אגנוב? לא, אני מחפש עבודה. ברחתי מהכלא וקבלתי פה כלא"
קריינות: בארץ שהה יונתן 6 שנים והכיר את זוגתו לחיים, דארין. פה נולדה להם בת.
יונתן יוהאנס אסטיפאנוס: עכשיו הן בסודאן. לא קבלה ויזה, היא לא יכלה לעבוד, היא לא יכלה לקבל קופת חולים. היא כאילו אפס פה. אין לה שום זכויות.
ליאת בולצמן: מה שקורה לנשים שם, הן עוברות את אותו המסע שהגברים עוברים מבחינת הדרך, אבל גם בגלל שהן נשים, אני חושבת שיש הרבה יותר טלטלות בתוך זה.
מתוך ההצגה: נאחזנו בגדר ולא הרפינו, כשניסינו לפרוץ את הגדר, הם ירו עלינו גז. כשראיתי שסוגרים את הגדר – התעלפתי. החיילים הישראלים נתנו לי עירוי, דרך הגדר. כל יום הישראלים אומרים תחזרו למדינה שלכם, והמצרים אומרים – ניקח את הנשים, לא רוצים את הגברים, ועושים סימן עם הנשק, שיאנסו אותנו. וסיפרו על 2 נשים, שהם אונסים שם, עד עכשיו.
קריינות: תיאטרון מחוקק בחולות - הוא פרויקט משותף לשלושה: חן אלון - במאי ומרצה לתיאטרון, אבי מוגרבי - במאי קולנוע ופיליפ בלאיש - צלם. השיטה מבוססת על "תיאטרון המדוכאים" - שנוצר בשנות השישים בסאו פאולו, ברזיל על ידי אוגוסטו בואל. השיטה אינה מבדילה בין אומנות, טיפול ואקטיביזם.
ד"ר חן אלון: אני מדבר על המרכיבים שמדברים על העצמה רגשית ומהווים עיבוד לטראומות, לחוויות רגשיות, שהתיאטרון מאוד מאוד עוזר לעבד אותם. כדי להיות מסוגלים לשנות את המציאות, אנחנו צריכים להיות מסוגלים גם לדמיין את השינוי וגם מסוגלים לתרגל אותו. בואל אומר – תיאטרון הוא לא מהפכה, הוא רק חזרה לקראת המהפכה.
קריינות: ל"חזרה" הזאת שלקראת המהפכה, הגיעו מאות. עבור מבקשי המקלט, זאת הייתה הפתעה גדולה.
יונתן יוהאנס אסטיפאנוס: אני לא חשבתי שישראלים כולם, כאילו, מסתכלים עלינו, באים, יודעים את הבעיה שלנו, עכשיו אני מרגיש שגם יש אנשים שרוצים לעזור.

ד"ר חן אלון: חלק מהתגובות שקבלנו – היו עוד אנשים לבנים שבאים לעשות פה סיבוב. מאוד מדכא מאוד מייאש.
קריינות: אלון, פעל בגישת תיאטרון המדוכאים במקומות נוספים בארץ. ב-2012 במסגרת תנועת לוחמים לשלום עם תושבי הכפר הפלסטיני עיזבאת טביב, שלמבנים שלו הוצאו צווי הריסה. שם, פעילים ותושבי הכפר, שיחקו סיטואציות של דיכוי וכיבוש, המבוססות על חוויותיהם האישיות ובחילופי תפקידים.
קריינות: ובחזרה לחולות. במשך שנה הגיעו יוצרי הפרויקט והשחקנים למתקן הכליאה. העבודה נעשתה בהתנדבות, מתוך רצון לשנות את המציאות, לקרב בין הישראלים למבקשי המקלט ולהפחית את חוסר הצדק וחוסר האונים שחווים מבקשי המקלט בישראל.
מתוך ההצגה: הלוו, אני לא יכול לחזור לעבודה, כי לא חדשו לי ויזה. חידוש ויזה, דחיית ויזה – חזרה מרצון – אוגנדה רואנדה – אוגנדה רואנדה – אוגנדה רואנדה – מבקש מקלט. מבקש מקלט!
אוואט אשאבר־טספאמיקל: אני גם, אני באתי לארץ, אני יודע זה מדינה דמוקרטית. אז איך במדינה דמוקרטית אומרים לך בכוח לך למדינה שלישית? אני מפחד. למה אני מפחד, שחזרו לפני, שחזרו לרואנדה אוגנדה הם מספרים לנו סיפור מגעילה. אל תבוא לפה. זה מסוכן.
מתוך ההצגה: הבא בתור
-Yes
איך אפשר לעזור?
-I need visa
You need visa איך קוראים לך?
-Nouraldin Musa
נוראלדין מוסא, זאת הויזה שלך, הויזה אינה מהווה אישור עבודה, אסור לך להיות בין גדרה לחדרה, אסור לך בתל אביב, תבוא עוד שלושה חודשים לחדש את הויזה שוב.
ד"ר חן אלון: זה נכון, שעוד לא שינינו את החוק בישראל, עוד לא הצלחנו ליישם את אמנת הפליטים כחוק במדינת ישראל, שזה מה שאמור להיות, עוד לא הצלחנו לבטל את חוק המסתננים לגמרי, אבל ביום יום שלי המציאות השתנתה. המציאות שלנו השתנתה".
קריינות: "תיאטרון מחוקק בחולות" יועלה במהלך יולי ואוגוסט בתל אביב. חן אלון מזמין להצגה את כולם ובמיוחד את תושבי דרום תל אביב. בעיניו, הם קורבנות של אותה הבעיה - מניפולציה ממשלתית והעדר תשתיות לפתרון המצב. אבל כרגע, זהו מפגש בין חברים, רק שיונתן ואוואט בסוף המפגש יחזרו למתקן הכליאה בחולות. בתקווה, שלא עוד להרבה זמן.
מתוך ההצגה: חולות. חתימה 3 פעמים. חתימה שתי פעמים. חתימה אחת. חופש!!! רק 48 שעות

סוף תמלול הכתבה: מחולות לקדמת הבמה
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס