ידיעה כתובה |

: הדלקת משואות

מדינה נכתב על ידי

טקסי הדלקת המשואות, שיתקיימו מחר, 11.05.16, שונים מאוד זה מזה. 

טקס הדלקת המשואות הממלכתי מתקיים בכל שנה ברחבת הר הרצל לציון סיום יום הזיכרון ותחילת יום העצמאות. הטקס בולט במסדרים הצבאיים ובאווירה הרשמית והממלכתית שבו. 12 משואות מודלקות בטקס על ידי נציגות ונציגים נבחרים.

הצפייה בטקס הדלקת המשואות (כסאטירה) היא אחד החלקים שאני הכי אוהבת ביום העצמאות. הטקס כל כך מנותק מהמציאות, שהוא הופך למצחיק. בתוך המציאות הישראלית המבולגנת, הקשה והמסוכסכת, מתקיים לו טקס ראוותני, גדול ומסודר להפליא. במציאות של כיבוש וגזענות, ניתן רק לפתוח את הטלוויזיה ולשמוע אנשים מדברים במילים יפות על שלום ודו קיום.

דיבורים על שלום ועל עתיד טוב יותר נראים ציניים על רקע המשואות. גם אם מילים אלו הם נאמרות בכנות, אין למדינה, שבשמה נערכת הדלקת המשואות, כוונה לעשות שינויי על מנת להביא את אותו שלום. אל הפגיעה בזכויות אדם ואל הכיבוש יתייחסו בטקס המשואות ככל הנראה כאל "מציאות מורכבת", מציאות מורכבת שנחתה עלינו משמיים וכל שנותר הוא להתפלל ואולי להדליק איזו משואה בתקווה.

טקס הדלקת המשואות מהווה את תמצית המיליטריזם. זוהי חגיגה של פטריוטיות צבאית, על כך לא תוכלו להתווכח. הנוכחות הצבאית בולטת ומוחצנת כקישוט. חיילים צועדים או עומדים, דגלים מונפים. הדגל, הסמל, המדים, המילים "ולתפארת מדינת ישראל" –  כל אלו מהווים סמלים לאומיים בולטים. והלאומיות הזו שמובלטת היא זו שמפלגת בין בני אדם ומונעת חיים משותפים. ועל רקע הלאומיות הזו, מודלקות משואות בתקווה לשלום.

החגיגה האבסורדית הזו, של כל מה ששגוי לדעתי, כל כך עצובה שהיא הופכת להיות מצחיקה.

באותו ערב מתקיים טקס הדלקת משואות אחר – "לישראל צודקת, שוויונית וראויה". את הטקס מארגנת תנועת יש גבול. המארגנים/ות כותבים על הטקס: "טקס בו יודלקו משואות להפסקה מיידית של האלימות המיותרת והכיבוש של השטחים הפלסטינים, לתיקון העוולות שאנו גורמים, לתיקון היחס לחלשים שבקרבנו, לציון העצמאות הישראלית בצד הנכבה הפלסטינית ולתקווה לשלום עם כל שכנינו."

הטקס של תנועת יש גבול לא מטאטא אל מתחת לשטיח את האחריות שלנו למצב הקיים. הוא מזכיר את הכיבוש ואת הפרת זכויות האדם. ומתוך ההבנה של הבעיות הקיימות במציאות, חשוב לדבר על שינויי.

טקס הדלקת המשואות האלטרנטיבי 2015 (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

טקס הדלקת המשואות ה-18 של "יש גבול", בקריאה לחברה ישראלית צודקת, שוויונית וראויה. להאזנה לטקס המלא.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/05/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 2 תגובות באתר

  1. אחת 11 במאי, 2016  בשעה 20:16

    איה ביבי?
    חולה?
    מה קרה לו?

  2. אחת 11 במאי, 2016  בשעה 20:18

    איה ביבי?

  כתבות ווידאו שחבל לפספס