ידיעה כתובה |

: מפגש עם בסאם עראמין ורמי אלחנן

חברה נכתב על ידי

כבכל שנה, לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, מתגבר השיח המיליטריסטי המעצים את הגבורה שבמות לוחמים. בסמוך ליום הזיכרון מתקיים מפגש עם בסאם עראמין ורמי אלחנן המציע אלטרנטיבה לשיח הזה. 

הסיפור של בסאם עראמין ורמי אלחנן, פלסטיני וישראלי, עומד במרכז הסרט "בעין הסערה" שביימה שלי חרמון. סמדר, בתו של רמי, נהרגה בפיגוע התאבדות בירושלים כשהייתה בת ארבע עשרה. עביר, בתו של בסאם, נהרגה מירי של חייל ישראלי בראשה כשיצאה מבית הספר.

השניים נפגשו בתנועת "לוחמים לשלום" וב"פורום המשפחות השכולות הישראלי פלסטיני". הם הבינו כי נקמה ואלימות לא יביאו לפתרון הסכסוך והחליטו לקדם יחסי הבנה ושלום דווקא מתוך סיפורם והאסונות האישיים שעברו. הם נפגשים עם בני נוער, סטודנטים ומבוגרים, ישראלים ופלסטינים. הם עורכים מפגשים מסוג זה בארץ ובעולם.

השנה, בסאם עראמין ורמי אלחנן קיבלו את פרס ליבוביץ' על פועלם למען השלום. "אנחנו חווים, כמעט בכל מפגש שאנחנו מקיימים, אווירה קשה ומתלהמת. לפעמים התחושה היא כאילו פסענו ממש אל תוך לועו הפעור של הר געש מבעבע", אמר אלחנן בטקס. "אבל יאוש לא יכול להיות תוכנית פעולה ומועקה לא יכולה להיות בסיס לשום פעילות." "נדמה לי שהתקווה יכולה לבוא מהעשייה, נדמה לי שהעבודה שעושים פעילי השלום של המחנה שלנו, כל יום וכל שעה בשטח, אלה הם הלפידים היחידים שיכולים להבעיר מחדש את התקווה."

  • צפו בדבריהם של בסאם עראמין ורמי אלחנן בטקס הענקת פרס ליבוביץ' 2016: 

פרס ליבוביץ' 2016- בסאם עראמין ורמי אלחנן (לדף הכתבה »)

נאומיהם של באסם עראמין ורמי אלחנן בטקס הענקת פרס לייבוביץ' בו הם זכו בהוקרה על כך שבאומץ ליבם חותרים להפוך את השכול - אסונם - למנוף לקידום יחסי הבנה ושלום בין שני העמים. פרס על שם ישעיהו לייבוביץ מוענק מדי שנה מטעם תנועת יש גבול, על פעילות ציבורית למאבק בכיבוש ולחתירה מתמדת לשלום ברוח משנתו של פרופ’ ליבוביץ’.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/03/2016

יומיים לפני יום הזיכרון, בסמוך לטקס האלטרנטיבי שמארגנת תנועת לוחמים לשלום, יתקיים מפגש עם אלחנן ועראמין. במפגש יוצגו חלקים מהסרט, השניים יציגו את סיפורם ותתקיים שיחה פתוחה עם המשתתפים בנכונות להקשיב ולענות גם על השאלות הקשות.

המפגש יתקיים באוניברסיטת בן גוריון, 08.05.16. 

  כתבות ווידאו שחבל לפספס