עדכון חדשות |

: עתירה בנושא פרסום רישיונות להפגנות

חברה נכתב על ידי

האגודה לזכויות האזרח בישראל עותרת לבג"ץ בדרישה לפרסום רישיונות להפגנות. 

החוק קובע כי מי שמבקש לארגן אסיפה תחת כיפת השמיים שמשתתפים בה 50 איש או יותר ושיושמע בה נאום על נושא מדיני או תהלוכה בה משתתפים 50 איש או יותר חייב להגיש בקשה לרישיון להפגנה ממפקד המחוז המשטרתי. בסמכות מפקד המחוז לאשר את הבקשה, לדחות אותה או לאשר אותה תחת סייגים ותנאים. בנוסף, הוא יכול להודיע על ביטול רישיון שניתן בכל עת.

סעיף 88 לפקודת המשטרה קובע, כי המשטרה תפרסם רישיונות שניתנו לאסיפות או לתהלוכות, את התנאים והסייגים ברישיונות וכן את ההודעות על ביטול רישיונות שניתנו. באגודה לזכויות האזרח אומרים: "על אף החובה בחוק, עד כה המשטרה לא פרסמה את המידע. פניות קודמות למשטרה בבקשה שתפרסם את הנתונים כמתחייב בחוק לא נענו. לפיכך הגשנו עתירה בדרישה שהמשטרה תפעל על פי חובתה בחוק." את העתירה האגודה לזכויות האזרח הגישה ביום ראשון, 17.04.16. כתבה אותה עו"ד שרונה אליהו חי.

פעמים רבות פעילות ופעילים שמאגרנים הפגנות לא מכירים את החוק ולא יודעים מה הזכויות והחובות שלהם. ייתכן ושקיפות בנוגע לרישיונות להפגנות תתרום לידע בנושא.  לפני כשלוש שנים הטלוויזיה החברתית הפיקה יחד עם האגודה לזכויות האזרח את "הזכותון המצולם למפגין", בו שרונה אליהו חי ניסתה לספק מענה לשאלות בנוגע לרישוי הפגנות.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס