ידיעה כתובה |

: חוסר שקיפות בנוגע לפיטורי עובדים?

חברה נכתב על ידי

ההנהלה תיכננה פיטורים מאסיביים, הוועד בתגובה החליט להשבית את הלימודים. 

במשך שעתיים אקדמיות הלימודים במכללת עמק יזרעאל הושבתו. הפעולה התקיימה ביום שלישי, 12.04.16, כמחאה של המורים מן החוץ נגד כוונת ההנהלה להביא לפיטורים מאסיביים בשנת הלימודים הבאה, נגד פגיעה בחברי הוועד ונגד סחבת במשא ומתן מול סגל ההוראה.

וועד סגל המורים מן החוץ במכללת עמק יזרעאל מאוגדים במסגרת "כוח לעובדים". במאי 2015, לפני כמעט שנה, הוועד כבר ניסה לנהל משא ומתן עם הנהלת המכללה. עם זאת, המשא ומתן החל רק באוקטובר 2015. ההנהלה התחייבה להעביר נתונים בנוגע לפיטורים עתידיים של חברי סגל, אך מאז נמנעה מהעברת נתונים אלה.

  • צפו בכתבה על סכסוך עבודה עליו הכריזו מרצים מן החוץ בשנת 2014:

מרצים מן החוץ (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

מרבית המרצים במכללות הציבוריות בישראל מועסקים בהעסקה ארעית, או כפי שמכנים זאת באקדמיה "מרצים מן החוץ". למרות שהם נושאים בתארים אקדמיים וותק כמו עמיתיהם המרצים הקבועים, תנאי העסקתם נחותים. לאחר חודשים של משא ומתן, הכריזו המרצים במכללות ספיר, שנקר והאקדמית ת"א-יפו על סכסוך עבודה, והם בעיצומו של מאבק.
הופק ע"י: | עלה ב: 02/04/2014

יניב בר-אילן מ"כוח לעובדים" מספר כי הסגל והסטודנטים מוטרדים מכך שהמכללה מדברת על צמצום כוח האדם אך עושה זאת בדרך של שמועות ושל שיחות לא רשמיות. לטענת בר-אילן, בשיחות המשא ומתן הרשמיות הם לא מוכנים לציין מה יהיה היקף הפיטורים ובאילו אנשים או מחלקות מדובר. חוסר הבהירות אינו הוגן כלפי העובדים, כמובן, אך גם לא כלפי ציבור הסטודנטים.

יו”ר אגודת הסטודנטים במכללה, יניב בר און, מציין כי צמצום משמעותי בשעות תרגול בחוגים שונים מביא לביטול שיעורי התרגול במתכונת כיתות קטנות. לטענתו, הדבר פוגם ביחס האישי שבין מתרגל לסטודנט. "כמו כן, נשחקת איכות ההוראה של מרצים שמתרוצצים בין מספר מכללות כדי להתפרנס ונמצאים במתח תמידי באשר להמשך העסקתם", אומרת ד”ר עדנה גורני, חברת וועד סגל המורים מן החוץ במכללה. "כך קורה שמאבק שהחל במטרה לשפר תנאי העסקה הפך למאבק על איכותה האקדמית של המכללה.”

"לצערי את המידע אודות מאבק זה אני מקבל ומנהל יחד עם הסגל הזוטר בלבד ולא בשיתוף עם ההנהלה הבכירה במכללה כפי שלדעתי נכון וראוי לעבוד", יו"ר אגודת הסטודנטים במכללה מוסיף. "כאגודה נפעל בכל הדרכים המקובלות כדי למנוע פגיעה בציבור הסטודנטים שמשקיע ממיטב כספו בלימודים במוסד איכותי זה וכן נעניק רוח גבית למאבק הסגל הזוטר."

יניב בר-אילן מ"כוח לעובדים" מגדיר את השביתה שהתקיימה אתמול כ"שביתת אזהרה ראשונה", הוא טוען כי אם המשא ומתן יימשך בצורה הזו היא לא תהיה האחרונה.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס