תמלול הכתבה: מרצים מן החוץ

מגישה: ולנושא אחר לגמרי. מרבית המרצים במכללות הציבוריות בישראל מועסקים בהעסקה ארעית, או כפי שמכנים זאת באקדמיה "מרצים מן החוץ". למרות שהם נושאים בתארים אקדמיים וותק כמו עמיתיהם המרצים הקבועים, תנאי העסקתם נחותים. לאחר חודשים של משא ומתן, הכריזו המרצים במכללות ספיר, שנקר והאקדמית ת"א-יפו על סכסוך עבודה, והם בעיצומו של מאבק.

קריאות מפגינים: מפסיקים לפחד מתחילים להתאגד! מפסיקות לפחד מתחילות להתאגד! טרכטנברג תתפטר המרצים שווים יותר!

יעלה להב רז: הסטטוס של המרצים מן החוץ הוא סטטוס קבלני, הוא סטטוס נצלני, אנחנו מפוטרים כל ארבעה חודשים, אנחנו לא מועסקים בתקופת הקיץ, ולכן אנחנו החלטנו להתאגד ולשנות את המצב. מה שאנחנו דורשים זה להסדיר את התנאים שלנו כמו שהמצב הזה הוסדר באוניברסיטאות.

דב חנין: מדינת ישראל מוכנה להשקיע הרבה כסף, בלהחזיר את המרצות והמרצים מכל מני אוניברסיטאות בעולם, אז אולי נשקיע את הכסף הזה בלא לגרום להם לברוח מלכתחילה?

יונתן נגבי: אני חושב שזה מאוד קל היום להזדהות איתם. בתור סטודנט אני גם סוג של עובד קבלן, בחברת אבטחה. חלקם כבר בטח הורים, עובדים, מחזיקים משרה שניה, הם גם בין היתר לומדים. אני לא רואה איך אפשר להתנהל ככה במציאות שכזאת.

מגישה: מהנהלת המכללה נמסר כי תנאי השכר של המורים מן החוץ במכללה נקבעים, בדומה לשאר המכללות הציבוריות, בהתאם להחלטות הוועדה לתכנון ולתקצוב - של המועצה להשכלה גבוהה וכי הם מזמינים את נציגי המרצים מן החוץ לשוב לשולחן המשא ומתן.

פרופ' יעל השילוני - דולב: אני כמעט בטוחה שהנהלת המכללה היא הגונה, והיא תקועה פה בין הפטיש לסדן. המל"ג (המועצה להשכלה גבוהה) והות"ת (הוועדה לתכנון ולתקצוב) עושים עוול למכללות ומסמנים אותנו כמי שהסגל שעובד אצלו הוא סוג ב'. אני כמרצה חושבת שזה בושה וחרפה.
במועצה להשכלה גבוהה מסרו לנו כי "לאחרונה גובש נוהל 'סגל עמית' המאפשר העסקה בהיקף משרה עם תנאים סוציאליים מלאים של מי שהועסקו עד כה כמרצים מן החוץ. בנוהל החדש שורה של דברים חדשים כמו שינוי מספר השעות למשרה מלאה, ביטול התנאי לוותק של ארבע שנים ועוד".

תמר ערב: המתווה החדש שלהם, לא רק שזה משפר, אלא זה מרע, א. רק שליש מתוך המורים מן החוץ, לפי המתווה הזה, נכנסים לתוך הסטטוס של סגל עמית, ו-ב. העסקה רציפה, שהם מציעים כוללת בתוכה בעצם עוד קריטריונים שמורידים לנו את תנאי השכר. עד עכשיו זה גם היה 4 שנים וותק, אבל עכשיו אני שומעת ממך שהם הורידו את זה, אבל רק מי שמלמד שליש משרה נכנס לסגל עמית הזה, רובנו מלמדים פחות.

מגישה: המרצים מן החוץ שהתאגדו ב"כח לעובדים" מבטיחים להחריף את צעדיהם ואף נערכים לפתוח בקרוב בשביתה.

סוף תמלול הכתבה: מרצים מן החוץ

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס