ידיעה כתובה |

: תוכנית חלופית לפינוי אבו נוואר?

חברה נכתב על ידי

בני שבט הג'אהלין היושבים באבו נוואר (ממזרח לירושלים) נמצאים תחת איום מתמשך של פינוי בכפייה והריסות בתים. נציגי הקהילה יצרו יחד עם עמותת "במקום" תכנון חלופי לעתיד הכפר שלהם והציגו את התוכנית באירוע שהתקיים בכפר. 

בני שבט הג'אהלין הבדואים, היושבים כיום באבו נוואר, גורשו מהנגב בתחילת שנות ה-50, וכעת עלולים לפנות אותם שוב מבתיהם. על חלק מהשטח בו הם נמצאים, אושרה תוכנית מתאר להתנחלות מעלה אדומים. עמותת במקום (מתכננים למען זכויות תכנון) טוענת כי התוכנית התעלמה לחלוטין מהנוכחות של התושבים הבדואים במקום.

על פי הארגון, כל הפיתוח שנעשה במקום, שכלל הקמת התנחלויות, מחנות צבאיים וסלילת כבישים, פסח על הבדואים אשר התיישבותם לא הוכרה על ידי הרשויות הישראליות. כיום ישראל מבקשת, בניגוד לרצונם של בני שבט הג'אהלין, להעביר את כל התושבים למקומות אחרים, ולהרחיב את ההתנחלות מעלה אדומים אל המקום בו הם יושבים כיום.

  • לצפייה בכתבה על המאבק של תושבי ראמיה נגד פינוי:

לא לפינוי ראמיה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תושבי ראמיה נאבקים שנים בעקשנות נגד הניסיון לעקור אותם מביתם ואדמתם. בעקבות החלטת בית המשפט העליון, עומדים התושבים בפני סכנה מתקרבת של הריסת בתיהם ופינוי בכוח, אך תובעים פתרונות ולא רק דחיות.
הופק ע"י: | עלה ב: 18/11/2015

עמותת "במקום" יחד עם נציגי הקהילה עבדו בשנה האחרונה על תוכנית רעיונית ועקרונות תכנון לכפר, מבלי לשנות את מיקומו. מטרת התוכנית להסדיר את ההתיישבות שקיימת בשטח מזה עשרות שנים, וכן לייצר אפשרויות לפיתוח עתידי עבור התושבים. על מנת לגבש את התוכנית, עובדי השטח של "במקום" הגיעו לכפר בכל עונות השנה ובכל שעות היממה. זאת במטרה ליצור תוכנית שתתאים לצרכים המשתנים של התושבים מתוך הבנה של עונות השנה, של קבוצות האוכלוסייה השונות ובדגש על אורחות החיים של הבדואים. עמותת "במקום" הגישה למנהל האזרחי את התוכנית והיא מקווה כי ישתמשו בה כבסיס תכנוני וכתחליף לפינוי הכפוי.

ביום שני הקרוב, 11.04.16, יתקיים דיון בבג"ץ בנוגע לעשרות צווי הריסה שהוצאו ביולי אשתקד על ידי המנהל האזרחי עבור מבנים באבו נוואר. לקראת הדיון בבג"ץ, עמותת "במקום" הציגה אתמול, 06.04.16, את התוכנית שלה באירוע בו נכחו פעילי זכויות אדם ישראלים ופלסטינים לצד נציגים של האיחוד האירופי, ארה"ב, צרפת, שבדיה, שוויץ והאו"ם. האירוע התקיים במבנה בית הספר של הכפר אבו נוואר, מבנה אשר נתרם על ידי האיחוד האירופי ונתון בעצמו תחת צו הריסה.

אדר' אמאל זועבי (במקום) מציגה את התכנית.

אדר' אמאל זועבי (במקום) מציגה את התכנית. באדיבות "במקום"

  כתבות ווידאו שחבל לפספס