ידיעה כתובה |

: בת 12 בכלא בגירות

מדינה נכתב על ידי

קמפיין קורא לשחרורה של ד' בת ה-12 שנשלחה לכלא לארבעה וחצי חודשים. 

ד' היא ככל הנראה האסירה הצעירה ביותר בישראל אי פעם. לפני כחודשיים, 09.02.16, היא הגיעה לכניסה להתנחלות כרמי צור כשסכין מוסתר מתחת לבגדיה. היא הורשעה בניסיון לגרימת מוות ונשלחה לכלא לארבעה וחצי חודשים.

"אם שמה היה דינה, היה הייתה מטופלת במסגרת שיקומית שמתאימה לגילה", נכתב בעמוד הקמפיין הקורא לשחרורה באתר "זזים". "אבל דינא היא פלסטינית, ולכן נשפטה בבית הדין הצבאי למאסר בכלא בגירות, ללא אפשרות לדבר בטלפון עם משפחתה או לחבק את אמא שלה, אותה פגשה רק פעם אחת בחודשים האחרונים, מבעד לחלון זכוכית. עצם הגדרתה כאסירה ביטחונית שולל ממנה אפשרות לשיקום או טיפול בכלא."

"המשפט הבינלאומי מעניק לקטינים הגנות נרחבות בהליך הפלילי ואחד העקרונות המנחים שנקבעו בו הוא שכליאה של קטינים תהיה תמיד האמצעי האחרון, שיש לנקוט רק בהעדר כל חלופה אחרת. הגנות אלה מבוססות על התפישה לפיה ההתמודדות עם החקירה, עם המעצר, עם הניתוק ממשפחתם ומסביבת חייהם המוכרת – קשה הרבה יותר עבור קטינים מאשר עבור בגירים וההשפעה על המשך חייהם משמעותית יותר. גם החוק הישראלי, כלומר החוק הישראלי האזרחי, קובע כי אסור לכלוא קטינים מתחת לגיל 14 ובכל מקרה יש לפעול לשיקומם", כתבה יעל נודלמן, כתבת בטלוויזיה החברתית. "אבל כאמור, החוק הישראלי, האזרחי, ההומאני יותר, אינו חל על ד'. החוק הישראלי, הצבאי, זה המתחזק ומשמר את הכיבוש- דווקא כן."

מעל ל-500 אנשים כבר הצטרפו לקריאה לשחרורה של ד', בקרוב ישלחו מכתבים בפקס אל אלוף פיקוד מרכז, שיכול לחון את ד'. בקמפיין באתר "זזים" נכתב: "ההתגייסות שלנו לשחרור של דינא לא יכולה להיות תלויה במה שעשתה או חשבה לעשות, אלא בשאלה פשוטה שכל אחת ואחד מאתנו צריכים לשאול את עצמם: האם אנחנו מוכנים לחיות בחברה שכולאת ילדות בנות 12? השחרור של דינא הוא צעד אחד קטן בדרך לחברה מתוקנת יותר."

מערכת המשפט הצבאית אמנם דנה את ד' למאסר בכלא בגירות, אך נראה כי מבחינת ישראלים רבים היא אפילו לא בגירה. ברגע שבו ד' הכניסה את הסכין לתיקה היא הפסיקה להיות ילדה ובת אדם והחלה להיות מחבלת ורוצחת. לכן, במונחים של הכיבוש, יכול להיות כי שפר מזלה של ד'. במקום להכניס אותה לכלא, מישהו יכול היה לירות בה ולהרוג אותה במקום?

הפגנה נגד מעצרי ילדים במזרח ירושלים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה מול עיריית ירושלים, בכיכר ספרא במחאה נגד נוכחותם האלימה של מג"ב בסביבת בתי הספר בשכונת א-טור שבמזרח ירושלים, במסגרתה מבוצעים מעצרי ילדים, פעמים רבות תוך התעלמות מהחוקים הקבועים בחוק לשם הגנתם. להאזנה לראיון עם חאדר אבו-ספיטאן, מוכתר הר הזיתים וחבר וועד ההורים של שכונת א-טור ברדיו "כל השלום".
הופק ע"י: | עלה ב: 09/02/2015

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס