ידיעה כתובה |

: שתי סרבניות בכלא

חברה נכתב על ידי

אתמול, יום שלישי, 29.03.16, סרבנית גיוס טרנסג'נדרית התייצבה בלשכת הגיוס והכריזה על סירובה לשרת בצבא. היא נשפטה לשבעה ימי מאסר בכלא שש. זוהי ככל הנראה הסרבנית הטרנסג'נדרית הראשונה שנכלאה בכלא צבאי, היא נשלחה לכלא גברים.

בסירובה תומכת רשת "מסרבות" הפועלת על מנת לרכז את כל יוזמות ומכתבי הסירוב. "מסרבות": "אי-גיוס ואי-ציות חשובים במיוחד ככל שהשיח הציבורי מהדק את גבולותיו ומשאיר את המילים "זכויות אדם" בחוץ ואת המילים "מוות לערבים" בפנים, עד כדי שהוצאות להורג בשטח במדינה ללא עונש מוות הפכו לנורמה. הסירוב הפומבי שלה בא להציב אלטרנטיבה לשיח הכוחני, בו ביטוי אלים הוא סממן גבריות (בפנים) וביטוי סובלנות, פחד או כאב לנוכח המציאות הקשה הוא סממן של "שתולה" או "בוגד קוקסינל" (בחוץ). אקט זה, לצד אקטים נוספים של אי ציות, מציב את זכויות האדם והשוויון במקום הראשון. לסרב להתגייס זה מפחיד ודורש לא מעט אומץ – ובמציאות שלנו לא רחוק היום בו זה גם יהיה מסוכן."

הפגנת תמיכה בסרבניות פוליטיות, 24.03.16.

הפגנת תמיכה בסרבניות פוליטיות, 24.03.16.

הסרבנית קושרת את הבחירה שלה לסרב לשרת בצבא לאידיאולוגיה הפמיניסטית שלה. בהצהרת הסירוב שלה היא כתבה: "כמי שמאמינה בשוויון מגדרי בין גברים לנשים, אני לא יכולה להתעלם מאי שוויון בסוגיות אחרות. ערבים ויהודים חיים בארץ הזו כשני מעמדות שונים, ישראלים ופלסטינים חיים תחת מערכות חוק שונות, ויהיה זה אבסורד לחתור לצדק במסווה של אי צדק. אני נאבקת נגד הדיכוי שלי – הדיכוי המגדרי שלי כטרנסית והדיכוי העדתי שלי כמזרחית, ואם אעצום עיני ואקח חלק בדיכויו של עם אחר, תהיה זו צביעות."

לא רחוק ממנה, בפלוגת הנשים, כלא 600, מרצה תאיר קמינר 20 ימי מאסר על סירובה לשרת בצבא. זוהי תקופת הכליאה הרביעית של קמינר מאז שסירבה להתגייס בתחילת ינואר.

לא פקידה ולא טנקיסטית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר מסרבת לקחת חלק בכיבוש ובמעגל השנאה בעזה ובשדרות. ביום ראשון, 10.01.16, פעילות ופעילים הגיעו להפגין בכניסה ללשכת הגיוס ולתמוך בסירובה של תאיר להתגייס. עדכון: תאיר קמינר הועברה לכלא 400.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/01/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס