עדכון חדשות |

: ביום שלישי: מפגינים תומכים בסרבנות

חברה נכתב על ידי

איידן קטרי היא אישה טרנסג'נדרית ופעילה פמיניסטית והשבוע- היא תסרב להתגייס ולקחת חלק בצבא שכובש עם אחר. 

איידן קטרי תסרב להתגייס לצבא ביום שלישי, 29.03.16. פעילות ופעילים יפגינו בכניסה ללשכת הגיוס בתמיכה בה.

"כמי שמאמינה בשוויון מגדרי בין גברים לנשים, אני לא יכולה להתעלם מאי שוויון בסוגיות אחרות. ערבים ויהודים חיים בארץ הזו כשני מעמדות שונים, ישראלים ופלסטינים חיים תחת מערכות חוק שונות, ויהיה זה אבסורד לחתור לצדק במסווה של אי צדק. אני נאבקת נגד הדיכוי שלי – הדיכוי המגדרי שלי כטרנסית והדיכוי העדתי שלי כמזרחית, ואם אעצום עיני ואקח חלק בדיכויו של עם אחר, תהיה זו צביעות", קטרי כתבה בהצהרת הסירוב שלה.

ביום חמישי, 24.03.16, התקיימה בתל אביב הפגנת תמיכה באיידן קטרי ובתאיר קמינר שריצתה כבר שלוש כליאות בגלל סירובה לשרת בצבא. ההפגנה התקיימה ב"אווירה פורימית" ורבים מהמפגינים ומהמפגינות היו מחופשים. במהלך ההפגנה איידן קטרי דיברה על החשיבות של הייצוג המגוון שאותו היא מביאה, לדעתה. בראיון לטלוויזיה החברתית היא סיפרה על הפחד שאם יכניסו אותה לכלא, זה יהיה כלא גברים.

מול ההפגנה של "מסרבות" התארגנה הפגנת נגד.

מול ההפגנה של "מסרבות" התארגנה הפגנת נגד.

מול הפגנת התמיכה בסרבניות, בצד השני של הכביש, התקיימה הפגנת נגד בה הונפו שלטים כמו: "בוגדים לגולה", "בוגדים הביתה" ו"כן לכיבוש". התקיימו חיכוכים בין מפגינים משני הצדדים ועם עוברים ושבים ברחוב ולעיתים המשטרה הייתה צריכה להתערב. לצערי, בשני הצדדים היו אנשים שיצרו חיכוכים. איתי אקנין שהפגין למען סרבנות הציג קול אחר ואמר: "אני רוצה לפנות להפגנה שמולנו ולהגיד להם שאני לגמרי מבין למה הם פה. אני חושב שאתם פה כי מפחיד לחיות במדינה הזאת, כי אני מפחד וכי היה לי פיגוע ליד הבית וכי אני יודע שמסוכן לחיות במדינה הזאת, מסוכן לחיות פה. ואני חושב שכולנו צריכים לדאוג שיהיה פה פחות מסוכן. ליהודים וערבים, זה ממש לא משנה. סבא וסבתא שלי הגיעו ממצרים, הם ערבים, הם יהודים. אנחנו לא פה כדי למות, אנחנו פה כדי לחיות."

קטרי טוענת כי בתגובה לסירובה, בצבא עלולים לשלוח אותה לקב"ן (קצין בריאות נפש). האם מי ששונה ולא הולכת בתלם, מבחינת הצבא גם לא תהיה "נורמטיבית מספיק" כדי להחשב סרבנית?

הפגנת התמיכה בסרבניות שהתקיימה ביום חמישי, 24.03.16.

הפגנת התמיכה בסרבניות שהתקיימה ביום חמישי, 24.03.16.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס