ידיעה כתובה |

: תחפושות אחרות

חברה נכתב על ידי

הבנות זקוקות לתחפושות פחות ממוגדרות, וכך גם הבנים. 

פורים הוא חג הסקסיזם. למרות תרבות השפע, מגוון התחפושות המוצע בחנויות הוא מאוד ממוגדר. לילד שנכנס לחנות, ברור מאוד אילו תחפושות נועדו לבנות, אילו תחפושות נועדו לבנים ומה הגבול. רבות מהתחפושות המיודעות לבנות נושאות אופי מיני וקשה למצוא אלטרנטיבה. אף על פי כן, ניתן לראות מגמות חיוביות בתחום התחפושות.

תנועת "נעמת" פרסמה קטלוג של "תחפושות שוות". בארגון מסבירות: "בקטלוג שהכנו אנחנו מגישות שלל רעיונות והצעות. במקום דמויות שבלוניות שצורתן והמסרים שלהן נקבעים על ידי אחרים והן משקפות גחמות סקסיסטיות ומקטינות, אנחנו מביאות הצעה למשהו אחר, משהו שמדבר אלינו ומדבר עבורנו."

עמוד הפייסבוק "פוליטיקלי קוראת" ביקש מהקוראות ומהקוראים לכתוב לעמוד על בתי עסק המוכרים תחפושות מקוריות ולא ממוגדרות: "אנחנו ממשיכות במסע הפרסום שלנו לחנויות שמוכרות תחפושות לא-סקסיות ולא-נסיכות לילדות."

הבעיה מבחינתי אינה בתחפושות בעלות אופי מיני אלא בקושי למצוא תחפושות אחרות. ההיצע הנרחב של תחפושות "סקסיות" לנשים ולילדות משדר כי תפקיד האישה הוא לשדר מיניות, לא משנה מי היא בוחרת להיות ולמי היא מתחפשת.

התופעה של תחפושות ממוגדרות לא מגבילה רק את הנשים אלא גם את הגברים. נשים יכולות להתחפש לדמויות בעלות תכונות שונות, כל עוד הן יקבלו אינטרפרטציה מינית. עם זאת, אני חושבת שעבור גברים, התחפשות לדמות בעלת תכונות "נשיות" אינה כשרה, אלא אם היא נועדה להגחכה. הפעילה הפמיניסטית גלוריה סטיינם אמרה: "התחלנו לגדל את הבנות שלנו יותר כמו בנים, אבל למעטים יש את האומץ לגדל את הבנים שלנו יותר כמו את הבנות שלנו."

בימים האחרונים הופץ בפייסבוק טקסט שכתב טל שפיגל על התחפושת שבחר האחיין שלו: "זה לא סוד שאני מת על האחיינים שלי, הרי אחרי הכל… הם האחיינים שלי. אבל היום אני מעריץ את ארי אפילו עוד יותר, ילד בן 4, שרצה להיות אלזה. לא משנה כמה אח שלו הגדול ניסה לשכנע אותו שיצחקו עליו וכמה הסביבה הזהירה אותו מההשלכות החברתיות שיכולות להיות לזה, הוא היה בשלו. התעקש להיות אלזה מפרוזן. בעולם מושלם ללא בעיות ג׳נדר אף אחד לא היה מתרגש מזה שילדים בגיל קטן לא היו מושפעים מחברה שמלמדת אותם לעשות בחירות גבריות או נשיות. בנים לא היו כחולים ובנות לא היו וורדות, ברבי לא היתה משחק לבנות ומלחמה משחק לבנים. אבל זו המציאות שלנו במשך אלפי שנים. אולי זה עוד ישתנה בעתיד, אבל מזל שהיום לרגע אחד, ארי גרם לי להאמין שהוא כבר חי בעולם המושלם הזה ובשבילי זה שווה הכל. וחוץ מזה הוא אלזה מדהימה!"

צילום מתוך עמוד הפייסבוק של טל שפיגל

צילום מתוך עמוד הפייסבוק של טל שפיגל

אמנם התחפושת של אלזה מסרט הילדים "לשבור את הקרח" נראית כבר תעשייתית ומאוסה, אך היא טומנת בחובה שחרור וחופש. עבור ילדות, מדובר ב"סרט נסיכות" פמיניסטי הנושא מסרים של עצמאות ושליטה. בנוסף, כאשר גם ילדים ולא רק ילדות, רואים בדמות נשית דמות שהם רוצים להתחפש אליה, הדבר מאפשר להם להבין שוויתור על ההיאחזות בתכונות הנחשבות "גבריות" לא יהפוך אותם למוצלחים פחות.

כאשר הסממנים המגדריים יפסיקו להיות העיקר בתחפושות לחג, ילדות וילדים ישתחררו מלחץ רב המופעל עליהם.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס