ידיעה כתובה |

: חינוך נגד גזענות: יום אחד לא מספיק

חברה נכתב על ידי

מחר יתקיים "היום הבינלאומי לביטול האפליה הגזעית". לציון היום, האגודה לזכויות האזרח פיתחה מערך שיעור המותאם לבית הספר היסודי.

התאריך של "היום הבינלאומי לביטול האפליה הגזעית", 21/03, נקבע לזכר "טבח שרפוויל". בעיירה בדרום אפריקה, 69 בני אדם נהרגו כשהמשטרה פתחה באש על מחאה של אלפי מתנגדים ל"חוקי המעבר" שהגבילו את החופש של האזרחים הלא לבנים.

כידוע, ההיסטוריה רצופה אירועים בעלי אופי גזעני, הנמשכים עד היום בכל העולם ומביאים לאסונות קשים. במדינה שצבאה כובש עם אחר, בחברה בעלת אופי מיליטריסטי, הדיון על גזענות הוא בעייתי וקשה. השיח השטחי המתקיים במוסדות חינוכיים רבים על הנושא מהווה לדעתי חלק מהותי מהמשכיות הגזענות.

"מתוך תפיסה כי חינוך נגד גזענות צריך להתחיל בגיל צעיר, אנו מציעות ומציעים השנה לצוותים החינוכיים בבתי הספר היסודיים להיות שותפים ביום זה לפעילות חינוכית שבמרכזה עומד חינוך למאבק בגזענות", כתבו באגודה לזכויות האזרח.

מערך השיעור נכתב על ידי ג'והיינה סייפי, מנחה במחלקת החינוך באגודה. אחת הפעילויות שמערך השיעור מציע כוללת "רחבת ריקודים" שבמסגרתה הילדים נחשפים לקטעי מוסיקה שונים השייכים לתרבויות שונות. בעקבות החשיפה והתגובות הראשוניות שישמעו ניתן להעלות את השאלה, מה קורה כאשר אנחנו נפגשים עם משהו או מישהו זר וחדש. דרך השאלה הזו ניתן לדבר על הפחד והסלידה שמפגש מסוג זה יכול להוליד.

באגודה לזכויות האזרח מדגישים כי מערך השיעור בא לחזק עשייה המתפרשת על פני כל השנה וכי חינוך נגד גזענות לא יכול להצטמצם לפעילות חד פעמית. לדעתי, אחת הדרכים המשמעותיות לקדם חינוך שוויוני ומקבל בארץ היא חינוך משותף. בבתי הספר הדו-לשוניים של עמותת "יד ביד", תוכנית הלימודים מבוססת על העקרונות שתי התרבויות ועל שתי הלשונות באופן שוויוני. כאשר ילדים לומדים יחד, כל יום, הם מקבלים בחינוך כבר מילדות בסיס לאורח חיים ללא אפליה וללא גזענות.

בתקופה האחרונה מתקיים מאבק של הורים למען הקמת בית ספר דו-לשוני ביפו. המסלול של כיתות א' דו-לשוניות שהחל לפעול ביפו, לא מתאים לטענת ההורים. הפעילות והפעילים טוענים כי החינוך שהם מחפשים נמצא מעבר לנתינת ביטוי לשתי השפות. "מה שאנחנו רוצים זה לא רק שידברו, שיכניסו איזו מורה שדוברת ערבית לתוך כיתה כמחנכת, אנחנו רוצים שכל בית הספר יתנהל בצורה דו-לשונית ודו-לאומית, ושאנשים יכבדו אחד את השני ושיכבדו את החגים של השני וללכת לפי לוח שנה שמכבד את שלוש הדתות ואת שני העמים", אמר חדד נג'ים, הורה ותושב יפו.

אני מאמינה כי על מנת לגדול אל תוך מציאות גזענית פחות, אכן חשוב לדבר על נושא הגזענות כל השנה. עם זאת, חשוב לא פחות להיפגש עם אנשים בני ובנות לאומים שונים ודתות שונות. אני חושבת שמי שפוגש כל חייו אך ורק אנשים שנראים ומתנהגים בדיוק כמוהו ושייכים לתרבות שלו, עלול לפתח פחד ושנאת זרים לא משנה כמה פעמים ישמע מילים יפות על סובלנות, שוויון וקבלת האחר.

  •  צפו בהפגנה למען הקמת בית ספר דו-לשוני ביפו:

רוצים ללמוד ביחד (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הורים וילדים - יהודים, מוסלמים ונוצרים, בקריאה - רוצים ללמוד ביחד. הפגנה בדרישה מעיריית תל אביב להקמת בית ספר ציבורי עברי-ערבי משותף ושוויוני ביפו. הפגנה נערכה ב-11/3/2016 בכיכר הבימה בתל אביב.
הופק ע"י: | עלה ב: 13/03/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס