ידיעה כתובה |

: נורמות של הורות שוויונית

חברה נכתב על ידי

שוויון – כבר מההתחלה. שתי הצעות חוק שמטרתן לקדם הורות שוויונית יותר יעלו לדיון בועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת.

השימוש בשפה פעמים רבות מצביע על נורמות חברתיות. הדרך שבה אנחנו מדברות ומדברים מושפעת מהאמונות ומההרגלים שלנו. עם זאת, לדעתי שפה לא רק מושפעת מהמציאות אלא גם משפיעה עליה. הצעת חוק זכויות הוריות עוסקת בתיקוני חקיקה שמטרתם לשנות את הסגנון הלשוני של חוקי העבודה במטרה לייצר תודעה שוויונית יותר בתחום ההורות. מוצע לשנות את המונח "חופשת לידה" המקושר אוטומטית לאם ל"תקופת לידה והורות". בנוסף העל פי ההצעה "שעת הנקה" תשונה ל"שעת הורות" ובני זוג יכולו לחלוק ביניהם את זמן ההיעדרות. יתר על כן, על פי הצעת החוק המוסד לביטוח לאומי יהיה מחוייב להודיע בכתב להורים על הזכויות הקשורות להורות. הסיבה לכך היא שאבות רבים לא מודעים לזכויותיהם ולא מנצלים אותן. הדיון על הצעת החוק בוועדה יתקיים ביום שני, 21.03.16.

הצעת החוק השנייה שתעלה בוועדה קשורה לנושא חופשת אבהות. על פי אתר "ePart", ההצעה תאפשר לאב להיעדר מהעבודה לשמונה ימים, שלושה על חשבון ימי חופשה, וחמישה על חשבון ימי מחלה. ח"כ תמר זנדברג, יוזמת עיקרית של ההצעה, כתבה: "ההצעה באה לשנות מציאות ארכאית שבה מרגע הראשון התינוק נתפס כאילו הוא באחריות האם בלבד. האב הוא לא חלק מהסיפור, ונמנעת ממנו הזכות והחובה להתחיל יחד עם בת זוגו והתינוק את חיי המשפחה הצעירה מתוך שוויון ושותפות. שוק העבודה ממשטר וממגדר כשהוא דורש מהאב לחזור לעבודתו באופן מיידי ומסליל את האם להיות המטפלת העיקרית, שלא לומר היחידה, בתינוק או בתינוקת ובילד או הילדה שיגדלו להיות". הדיון על הצעת החוק בועדת העבודה, הרווחה והבריאות יתקיים ביום שלישי, 22.03.16.

כאמור, שתי הצעות החוק עוסקות בהורות שוויונית. בנובמבר האחרון האופוזיציה הפילה הצעה אחרת הקשורה לכאורה להורות שוויונית, ההצעה לביטול חזקת הגיל הרך. על פי חזקת הגיל הרך, עד גיל שש, ילדים להורים גרושים עוברים אוטומטית לאם. במציאות של אפליה כלפי נשים, הצעד הזה אמנם נראה שוויוני אך בפועל הוא לדעתי היה מחזק את חוסר השוויון. המציאות כיום אינה שוויונית, לדוגמא, הנישואים והגירושים ברבנות מפלים נשים וההורות גם לפני הגירושים פעמים רבות אינה שוויונית ואישה נתפסת מראש כמטפלת העיקרית.

ביטול חזקת הגיל הרך צריך להיות צעד אחרון בשורה של צעדים בדרך להורות שוויונית יותר. יכול להיות שהצעות החוק הללו מהוות את הצעדים הראשונים. כבר בלידה, תהיה לאבות הזכות למלא את חלקם בגידול הילדים וליצור תא משפחתי שוויוני יותר. כבר מהלידה האב ייתפס כהורה משמעותי בדיוק כמו האם.

כאשר הבית יהיה שוויוני יותר, החברה תהיה טובה יותר גם עבור נשים וגם עבור גברים. ח"כ תמר זנדברג הוסיפה וכתבה: "בתנועה הפמיניסטית אנחנו אומרות שהאישי הוא הפוליטי. אי השוויון בבית ובחיי המשפחה כרוך באי השוויון בשוק העבודה. שוק העבודה מעדיף גברים ומפלה נשים, מתבסס על פערי שכר ולעתים רווי הטרדות מיניות, ואילו בבית במרבית המקרים העבודה הלא מתוגמלת מבוצעת על ידי נשים. אנחנו חייבות וחייבים לפעול בשתי הזירות במקביל על מנת לשנות את המציאות הזאת."

צפו במשאל רחוב בנושא תעסוקת נשים:

עובדות ללא תמורה (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

משאל רחוב לכבוד יום האישה 2016 על תעסוקת נשים ערביות בישראל. איפה את עובדת, כמה משלמים לך ולמה הניצול ממשיך? ב-2012 משרד הכלכלה קידם תוכנית של הוצאת נשים חרדיות וערביות ממעגל העוני בעזרת עידוד תעסוקה. אך המשרות בהן נשים רבות נאלצות לעבוד לא מבטיחות יציאה מהעוני. בהיעדר פיקוח מצד הרשויות וללא התארגנות שתגן על העובדות, המעסיקים משלמים כמה שפחות וזכויות העובדות נרמסות.
הופק ע"י: | עלה ב: 10/03/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס