ידיעה כתובה |

: מחאה נגד קק"ל

חברה נכתב על ידי

נשלח מכתב ליו"ר הקרן הקיימת לישראל בקריאה להפסיק את מעורבותה בהקמת הישוב היהודי חירן ובהרחבת יער יתיר. הישוב היהודי חירן אמור לקום במקום הכפר הבלתי מוכר אום אל-חיראן.

אום אל-חיראן הוא כפר בדואי בלתי מוכר אך בג"ץ כבר הכיר בכך שתושבי הכפר אינם פולשים. המדינה היא זאת שיישבה אותם במקום הנוכחי. בתי הבטון של הכפר אינם "בנייה בלתי חוקית" כפי שניסתה המדינה להציגם. הם נבנו על פי הנחיותיו של אריאל שרון, שהיה שר השיכון, לאחר שפחונים נשטפו בשיטפונות החורף וארבע ילדות מצאו את מותן.

במקום "החדש", בו התושבים יושבים כבר קרוב ל-60 שנה, אין להם בעלות על הקרקע ולכן בג"ץ קבע כי למדינה מותר לפנות אותם. עם זאת, המדינה רשאית להחליט לא לפנותם, להכשיר את יישובם ולהסדיר את מעמדו. למעשה לפני כמה שנים המדינה הכירה בעתיר, אך לאחר מספר חודשים חזרה בה וביטלה את ההכרה.

בתאריך 23.08.15, החלו העבודות להקמת היישוב חירן בסמוך לבתי אום אל-חיראן. את העבודות להקמת היישוב מנהלת הקרן הקיימת לישראל. טרקטורים עליהם מתנוסס סמל קק״ל עובדים בשטח והסמל מופיע גם על חולצותיהם של חלק מהעובדים במקום. הכפר הבלתי מוכר עתיר מיועד להריסה לטובת הרחבתו של יער יתיר. גם כאן תהיה קק"ל מעורבת במידה רבה וגם כאן מיועדת האוכלוסייה, בניגוד לרצונה, לעבור לישוב חורה.

  • הקרן הקיימת לישראל גייסה לאורך השנים תרומות מיהודים ברחבי העולם כדי לממן נטיעת עצים ויערות, לא פעם על חורבותיהם של כפרים פלסטינים. צפו בכתבה על משלחת של יהודים שהתנצלה בפני עקורי הכפר הפלסטיני לוביה שעל חורבותיו הוקם יער: 

עבדו עלינו – סליחה! (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הקרן הקיימת לישראל, גייסה לאורך השנים תרומות מיהודים ברחבי העולם, כדי לממן נטיעת עצים ויערות, לא פעם, על חורבותיהם של כפרים פלסטינים. אחד היערות הללו, הוא יער לביא, הסמוך לצומת גולני, שהוקם על חורבות הכפר הפלסטיני לוביה. בתחילת החודש הגיעה לישראל משלחת המייצגת 200 יהודים מדרום אפריקה, להתנצל בפני עקורי לוביה, על חלקם בהקמת היער.
הופק ע"י: | עלה ב: 27/05/2015

נציגי הכפרים עתיר ואום אל-חיראן ונציגי ארגונים דרשו במכתב ששלחו להפסיק את העבודות אותן מבצעת קק"ל להקמת היישוב חירן בסמוך לכפר אום אל-חיראן באופן מיידי.

במכתב נכתב בפירוש כי על אף החלטת בית המשפט העליון כי ניתן לפנות את הכפרים, ראוי שקק"ל תפסיק לאלתר את מעורבותה בעניין. יתרה מזאת, נכתב במכתב, על אף שהמדינה טוענת כי מדובר ביישוב המיועד "לאוכלוסייה הכללית", סביר שבדומה ליישוב הסמוך כרמית, ישווקו המגרשים בחירן בשלבים הראשונים תחת ועדת קבלה.

ביום רביעי, 23.03.16, תתקיים הפגנה מול משרדי קק"ל בירושלים, בדרישה להפסיק את מעורבות קק"ל בהקמת חירן ולעצור את התוכנית להרחבת יער יתיר.

  • צפו בכתבה על הפגנה שהתקיימה בשנת 2011 מול משרדי הקרן הקיימת לישראל בירושלים במחאה על הריסת הישוב הבדואי אל-עראקיב:

אל-עראקיב – הפגנה נגד קק"ל (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

הפגנה שהתקיימה ב 1 בפברואר 2011 מול משרדי הקרן הקיימת לישראל בירושלים במחאה על הריסת הישוב הבדואי אל-עראקיב (11 פעמים בתוך חצי שנה) ונטיעת עצים ויערות על הריסות הכפר - כל זאת כדי ליצור מציאות חדשה בשטח בעוד הדיון על הבעלות על הקרקע מתנהל עדיין בבית המשפט.
הופק ע"י: | עלה ב: 01/02/2011

  כתבות ווידאו שחבל לפספס