ידיעה כתובה |

: יום האישה: לשמוח בשוויון לכאורה

חברה נכתב על ידי

איך נסתכל על יום האישה כאשר באופן רשמי נשים שוות זכויות אך בפועל חוות אפליה?

במציאות הישראלית, נשים לכאורה שוות זכויות. נשים מצביעות בבחירות ויוצאות לעבודה. התחושה של השוויון מתבטאת ברחובות ובמקומות ציבוריים, בייחוד בחברה החילונית. הבדלי הלבוש מיטשטשים לעיתים, גברים ונשים לובשים ג'ינסים וחולצות טי וסגנונות הלבוש שונים ומגוונים.

עם זאת, נשים חוות אפליה בתחומים רבים. הן אינן בטוחות מפני פגיעה מינית ומי שמתלוננת על הטרדה מינית מסתכנת ביחס קשה מהמשטרה וממערכת המשפט ובשיפוטיות ובהאשמות מצד החברה. נשים רבות לא מרגישות בטוחות ללכת לבדן בלילה. עדיין קיימים פערי שכר בין נשים לגברים ותקרת הזכוכית עדיין מונעת מנשים להגיע למשרות בכירות.

הפער הזה בין הדימוי של מצבן של נשים בחברה לבין המצב בשטח משרת לעיתים קרובות את הטיעון של מי שמתנגדים לתנועות הפמיניסטיות של היום. הדימוי החיובי של מצבן של נשים מאפשר להציג את הפמיניסטיות כ"בכייניות". במקרים אחרים, אנשים פשוט לא מודעים לנתונים הקשורים לפערים בין גברים לנשים. לכן, הם מאמינים בלב שלם בכך שאין עוד צורך בפמיניזם. כך המילה "פמיניזם" הפכה מצד אחד לתיאור של תנועת עבר שהייתה חשובה בזמנה אך אין בה עוד צורך, ומצד אחר לסטיגמה המתארת נשים מתלהמות, קיצוניות ומעוררות רחמים.

הדיסוננס הזה בין הגלוי לעין לבין הסמוי מתנקז לשאלה, מהו יום האישה כיום? מספיק לציין את יום האישה כיום כיף או שעדיין יש לנו צורך ביום של מאבק?

ניתן למצוא אירועים רבים הכוללים מבצעי קניות, סדנאות טיפוח ו"העצמה נשית". לצידם, ניתן גם למצוא מגוון של אירועים שמארגנות תנועות פמיניסטיות. לדוגמא, כנס "ויצו" ליום האישה נקרא "חברה בהטרדה – משנים את כללי המשחק". בכנס יעסקו ביחס של החברה להטרדות מיניות, בשימוש ברשתות החברתיות לצד רשויות אכיפת החוק והמשפט, בייצוג נשים בתקשורת ובפער שבין מה שחוקי למה שערכי.

העיסוק בנושא של הטרדות מיניות בכנס לציון יום האישה עשוי להיתפס כ"משבית שמחות". מישהו אמר לי פעם שפמיניסטיות מחלישות נשים כשהן "הופכות כל דבר להטרדה" ואומרות שנשים לא יכולות לומר "לא". מבחינתי, חשוב לזכור שהכרה בבעיה לא מחזקת אותה ובוודאי שלא מחלישה נשים. הכרה בכך שנשים חשופות לאורך כל חייהן ללחצים רבים מהחברה ולכן יכול להיות להן קשה לומר "לא", היא צעד ראשון ובסיסי. חשוב לדבר על הטרדות מיניות במשך כל השנה וגם בסמוך ליום האישה הבינלאומי.

ההזמנה לכנס יום האישה של ארגון "ויצו"

ההזמנה לכנס יום האישה של ארגון "ויצו"

  כתבות ווידאו שחבל לפספס