ידיעה כתובה |

: פיטורי חאתם אבו זיאדה מבוססי "עלילות שווא"

חברה נכתב על ידי

בהחלטה תקדימית קבע בית בית הדין האזורי לעבודה בירושלים כי "מוסך צרפתי" שבמישור אדומים חייב להחזיר לעבודה את יו"ר וועד העובדים הפלסטינים, חאתם אבו זיאדה לאלתר משום ש"הפיטורים היו מבוססים על עלילת שווא".

בהחלטה תקדימית קבע נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, השופט אייל אברהמי, בשבוע שעבר (17/02/16) כי פיטוריו של יו"ר ועד העובדים ב"מוסך צרפתי", חאתם אבו זיאדה, היו בניגוד לדין, והתבססו על עלילת שווא שתפרה לו הנהלת המוסך. בית הדין קבע כי על המוסך להחזיר את אבו זיאדה לעבודתו לאלתר, וכן קבע דיון בתוך 12 יום כדי לבחון את שאלת הפיצוי הכספי ליו"ר הוועד בגין התקופה הארוכה בה לא הועסק, וכדי לבחון את דרישת ארגון העובדים מען לפיצויים בגין פגיעה במזיד בחופש.

במהלך הדיון מתח השופט ביקורת נוקבת על המעסיק, שהחליף מספר פעמים את נימוקי הפיטורים בניסיון להסוות את הסיבה האמיתית והיא תפקידו המרכזי של ראש ועד העובדים בהתארגנות, כאשר לפי פסק הדין "גם לאחר פיטוריו היה ונשאר חאתם אבו זיאדה אבן הראשה בפעילות ארגון העובדים במוסך".

fj

חאתם אבו זיאדה. צילום: מען

בית הדין אף קבע שהמעסיק ניסה "להשחיר את דמותו של חאתם ולשלול את הלגיטימיות שלו" בעיני בית הדין, בין היתר כאשר האשים אותו בעלמא בהנפת דגלי פלסטין בתוך שטח המוסך והשתתפות בהפגנות פוליטיות. גם את ארגון העובדים מען ניסה המעסיק להציג באור שלילי כאשר פקפק בלגיטימיות שלו. את טענות המעסיק דחה בית הדין וקבע כי במקור הטענות הוא בסירובו של המעסיק "להשלים עם 'רוע הגזירה' בעניין יציגות ארגון העובדים במוסך"

חאתם אבו זיאדה, מנהיג העובדים הפלסטינים, שיזם את הקמת ועד העובדים ב"מוסך צרפתי" שבמישור אדומים בשנת 2013, פוטר בקיץ 2014 לאחר 17 שנות עבודה במוסך. לאחר פניית ארגון העובדים מען לבית הדין, הגישה הנהלת המוסך תלונה למשטרה נגד אבו זיאדה בטענת שווא לפיה גרם במזיד לחבלה ברכב צבאי שהיה בטיפולו. התיק נסגר על ידי המשטרה לאחר פניה של ארגון העובדים מען לבג"ץ בנובמבר 2014, ובית הדין לעבודה מגדיר אותה בהחלטתו כעלילת שווא. "לא די בהבל פה, להכתים עובד מסור שעבד למעלה מ-17 שעה במוסך" כתבו השפטים בהחלטתם על הקלות הבלתי נסבלת שבה מעסיק ישראלי יכול להעליל עלילה ביטחונית נגד עובד פלסטיני.

חאתם אבו זיאדה בירך כמובן על ההחלטה וציין כי הוא מקווה שהמקרה שלו ימנע עוולות לעובדים פלסטינים נוספים, "מאוד הופתעתי. במשך שנה וחצי ציפיתי שבית המשפט ייקח החלטה צודקת, ואני מברך על ההחלטה מאוד. בית המשפט תיקן עוול גדול שנגרם לי, ואני מקווה שההחלטה תמנע עוולות דומות לעובדים נוספים. אני מודה לכל מי שעמד אתי ובראשם העובדים, לארגון העובדים מען ולעורכי הדין."
גם מנכ"ל מען הצטרף לאבו זיאדה וקרא לחידוש המו"מ עם הנהלת המוסך, "ביה"ד נתן רוח גבית לזכות של עובדים פלסטינים בהתנחלויות להתאגד ולהגן על זכויותיהם. לאחר שהמוסך יחזיר את אבו זיאדה לעבודה, ניתן יהיה לפתוח דף חדש ביחסים עם הנהלת מוסך צרפתי, ולחדש איתה את המו"מ על הסכם קיבוצי שיבטיח לעובדים ביטחון תעסוקתי, דירוג של ותק ודירוג מקצועי וכן פיצוי על חובות עבר".

  • צפו: כתבת הטלוויזיה החברתית משנת 2014 על מחאת העובדים ב"מוסך צרפתי" בהשתתפותו של חאתם אבו זיאדה:

עבדים פלסטינים במעלה אדומים (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

כיצד משטרת מעלה אדומים משתפת פעולה עם המעסיקים באזור התעשייה מישור אדומים, כדי להפר את זכויותיהם של העובדים הפלסטינים. במוסך צרפתי הממוקם באזור התעשייה מישור אדומים, מועסקים עשרות פלסטינים, תנאי שכרם של המוסכניקים- 17 ₪ לשעה. לפני שנה התארגנו העובדים דרך ארגון העובדים "מען", אשר מנהל עם בעלי המוסך משא ומתן על הסכם קיבוצי. אחת מדרישותיהם הראשונות הייתה, להעלות את שכרם למינימום. בעל המוסך התנה את העלאת השכר בהחתמת העובדים על ויתור התאגדותם במען וזימן את יו"ר הוועד לשימוע לפני פיטורין. משם קצרה הדרך להכרזת סכסוך עבודה על ידי מען.  |  מאמר של "המקום הכי חם בגיהנום" על טפילת האשמות לאומניות על יו"ר ועד עובדי המוסך.
הופק ע"י: | עלה ב: 03/08/2014

  כתבות ווידאו שחבל לפספס