ידיעה כתובה |

: טניה ותאיר מסרבות

חברה נכתב על ידי

היום בבוקר, 31.01.16, התייצבו טניה גולן ותאיר קמינר בלשכת הגיוס על מנת להכריז על סירובן לשרת בצבא. פעילות ופעילים הגיעו על מנת להפגין בכניסה ללשכת הגיוס ולתמוך בסרבניות.

הפגנת התמיכה אורגנה על ידי רשת "מסרבות", שמטרתה ליצור קשרים ושיתופי פעולה בין הארגונים השונים העוסקים בסירוב. "לפני שנה עשינו כנס גדול של כל מכתבי הסרבנים מאז האינתיפאדה השנייה ועד עכשיו בעצם בעשרים שנה האחרנות, ביחד גם עם יש גבול ועם התנועות סירוב העתיקות", אומרת נועה לוי מהרשת. "ודיברנו על בעצם מה תנועת הסירוב צריכה לעשות כדי להפוך את המחאה שלה להיות אפקטיבית יותר. ודיברנו על זה שצריך רשת קשר, רשת שתחבר את כל יוזמות הסירוב, כל מכתבי הסרבנים, 8200, טייסים, מכתב השמיניסטים."

הפגנת התמיכה היום בתל השומר

הפגנת התמיכה היום (31.01.2016) בתל השומר

האחת הבעיות המועלות בנוגע לתנועת הסרבנות היא שהיא אינה נגישה ונראית קיצונית ומנותקת בעיני ציבור. הדבר מנוגד למטרותיהן של הסרבניות הפוליטיות המעוניינות לעורר מודעות למאבק על ידי הסירוב והישיבה בכלא. בהפגנת התמיכה הראשונה בקמינר אמרה יסמין יבלונקו, רכזת "מסרבות": "המסר של תאיר הוא מסר שבעיקר אומר שאנשים צריכים להטיל ספק בדברים שמלמדים אותם בבית הספר שהם מובן מאליו."  בתשובה לשאלה האם המסר שסרבניות מעבירות באמת יכול להגיע אל נערה שעומדת להתגייס, טניה גולן אמרה: "אני שואפת קודם כל להגיע למי שחושבת בצורה דומה אבל חוששת לפעול בהתאם, בגלל לחץ חברתי לכיוון השני, ולא חסר לחץ כזה. אני סבורה שיש הרבה נערים ונערות כאלו. לי אישית עזר לראות ולשמוע סרבנים וסרבניות, כדי ללכת עם ההחלטות והרצונות שלי." העובדה שלאורך השנים יש מי שמסרבות/ים ולא מסכימות/ים לקחת חלק באלימות ובכיבוש לא רק מחזקת את מי שמחליט/ה לסרב, אלה גם מראה לציבור שסירוב הוא אפשרי, גם אם הוא נחשב לתופעת שוליים.

טניה גולן נכנסת לבק"ום

טניה גולן נכנסת לבק"ום

בולטת העובדה שהמחאה מתרכזת בסירובן של שתי נשים. בהפגנות נראים שלטים הכתובים בלשון אישה ונשמעות קריאות פמיניסטיות. גם הרשת שמטרתה לתמוך בסרבניות/ים נקראת "מסרבות" (ולא "מסרבים"). בראיון לטלוויזיה החברתית טניה גולן אמרה: "העובדה שאני סרבנית אישה הופכת את הפעולה למתריסה יותר, זה רחוק יותר מהקונצנזוס. נשים הן קבוצה מדוכאת שכחלק מהדיכוי מצופה מהן לא להשמיע את קולן." גם תאיר קמינר התייחסה לנושא ואמרה כי המאבק של הסירוב עוסק בנוסף להתנגדות לכיבוש גם בהתנגדות לחברה הפטריארכלית שהצבא מייצר.

תאיר קמינר יצאה בימים האחרונים מתקופת הכליאה הראשונה שלה, של 20 ימים. לפני כליאתה הראשונה של קמינר התקיימה הפגנה בכניסה לבקו"ם. רשת "מסרבות" לקחה חלק מרכזי גם בארגון ההפגנה הזו.

  • לצפייה בהפגנת התמיכה הראשונה בתאיר קמינר:

לא פקידה ולא טנקיסטית (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תאיר קמינר מסרבת לקחת חלק בכיבוש ובמעגל השנאה בעזה ובשדרות. ביום ראשון, 10.01.16, פעילות ופעילים הגיעו להפגין בכניסה ללשכת הגיוס ולתמוך בסירובה של תאיר להתגייס. עדכון: תאיר קמינר הועברה לכלא 400.
הופק ע"י: | עלה ב: 11/01/2016

  כתבות ווידאו שחבל לפספס