יום ראשון   20-09-2020
עדכון חדשות |

: שינוי בנוסח חוק המישוש

חברה נכתב על ידי

על חוק המישוש שמעתן/ם? בחודשים האחרונים הונחה על שולחן הממשלה הצעה לתיקון נוסח חוק המישוש, או בשמו המלא "חוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור, התשע"ו-2015". כעת שונתה ההצעה כך שתגביל את סמכויות השוטרים במעט.

על פי נוסח התיקון המקורי הייתה אמורה להנתן לשוטרים סמכות לבצע חיפושים גופניים במקומות בילוי – מועדונים, פאבים, מקומות בהם מתקיימים משחקי קלפים, מגרשי ספורט – ובסביבתם הקרובה, גם ללא חשד קונקרטי נגד האנשים שבגופם או בכליהם יתבצעו החיפושים.

שינוי נוסח החוק התרחש כתוצאה מקמפיין שהובילה האגודה לזכויות האזרח בשיתוף ארגונים עמיתים – ארגוני עולים, ארגוני נשים, ארגונים לשינוי חברתי כמו "אנו" ועוד, שהתנגדו גם הם לנוסח הקודם של החוק בו ניתנו לשוטרים סמכויות כמעט בלתי מוגבלות לחיפוש גופני על אנשים, ללא קשר לקיומו של חשד קונקרטי בהם או העדרו. הארגונים פעלו רבות בזירה הציבורית אך גם בזירה הפרלמנטירת על מנת לשנות את נוסח החוק. בסופו של דבר אכן שונה כעת נוסח החוק ועל פי הנוסח החדש לא תינתן לשוטרים סמכות לבצע חיפושים גופניים על אנשים גם כשאין חשד קונקרטי נגדם.

  • צפו בסרטון הומוריסטי של האגודה לזכויות האזרח שהדגים את הבעייתיות בנוסח התיקון המקורי:

למרות השינוי, עו"ד שרון אברהם-ויס, מנכ"לית האגודה לזכויות האזרח, עדיין חוששת שבשטח ימשיך היחס המפלה כלפי קבוצות מסוימות האוכלוסייה, "הנוסח הסופי של חוק המישוש קובע הסדר מהודק יותר, ומסמיך את השוטרים לחפש נשק על גופו של אדם רק כשקיים חשד סביר שהוא עומד לבצע עבֵרת אלימות. יחד עם זאת, למרות ששיקול הדעת שנותר למשטרה הוא צר יחסית, אנו עדיין חוששים כי בשטח יימשכו הפרופיילינג והיחס המפלה של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה, ערבים ומזרחים".

  כתבות ווידאו שחבל לפספס