יום שני   09-12-2019
עדכון חדשות |

: מה באמת קרה בנגב?

מדינה נכתב על ידי

בתחילת החודש הקרוב (ינואר 2016) יתקיים אירוע מיוחד, "ועידת אמת", בכפר אל עראקיב בנגב שיבקש לחשוף את האמת על הנישול והנכבה של הפלסטינים בדרום הארץ.

עמותת "זוכרות" ששותפה באירגון האירוע כתבה בהזמנה: "הסיפור של אל-עראקיב, שגורלו גירוש ונישול, הוא מקרה מייצג לסיפורם של כלל הפלסטינים בדרום, שנהוג לכנותם באופן גורף בדואים, כפי שנוח למדינת ישראל לראות אותם. רק כ 10% מערביי הנגב, מתוך כ-100 אלף, נשארו בתחום מדינת ישראל עם תחילת הנכבה ב-1948. רבים גורשו מעבר לירדן וחלקם לרצועת עזה. מאז 1948 יצרה מדינת ישראל מערכת חוקים, שאפשרה לגזול את הקרקעות בנגב בקלות, ואימצה השקפה משפטית, שמכחישה את עצם האפשרות של הרוב המוחלט של הבדואים להחזיק בקרקע. חלקים גדולים מקרקעות הבדואים הועברו עם השנים לגופים שמופקדים בפועל על ייהוד הקרקע. תהליך זה נסמך על חוקי הפקעה שונים המתעלמים כולם מהעבר הילידי של הנגב, כלומר, ממערכת המשפט והבעלויות על הקרקע ששררה באזור, בהסכמת העות'מאנים והבריטים, במשך דורות.

אל מול עוולות הנכבה המתמשכת, עמותת זוכרות בשיתוף עם תושבי כפר אל-עראקיב ופרויקט המחקר Forensic Architecture (Goldsmiths, University of London) מזמינים את הציבור הרחב לאירועי המושב האחרון של ועדת האמת לאירועי 1948-1960 בדרום שיתקיים בתאריכים ה1-2 בינואר, 2016 (שישי-שבת) בכפר אל-עראקיב בנגב.סדרת האירועים באל-עראקיב תבקש לייצר, לאסוף ולחשוף ידע חלופי שיאפשר לסדוק את המדיניות של שלילה והכחשה של זכויות הבדואים על אדמותיהם. על רקע דחיית עתירותיהם והערעורים האחרונים של הבדואים לבתי המשפט הישראליים וההרס הברוטלי והחוזר-ונשנה של כפרים ״בלתי מוכרים״ כדוגמת אל-עראקיב, נבחן את התנאים לייצור האמת בעידן נאו-קולוניאלי באמצעות עדויות וזכרונות שבעל פה, כתביהם של חוקרי הנגב, מפות, תצלומי אוויר היסטוריים ועכשוויים ומפות שנאספו לאורך השנים כדי להציע אופק חשיבה חדש ואלטרנטיבי על האפשרויות של החברה האזרחית לנכס את האמת מחדש."

לפרטים נוספים ולו"ז

ועידת האמת הראשונה בישראל שהתקיימה ב2014

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה
 
 

הוספת תגובה לכתבה