תמלול הכתבה: ועדת האמת הראשונה בישראל

לוחם יהודי: עשינו כמה דברים באמת מכוערים בליווי שיירות אבל לא כדאי לספר את זה, לא כדאי להזכיר את זה.

נורה רש: זה התפקיד של וועדת האמת, לשמוע.. לשמוע מה היה.

קריינות: לאחרונה התקיימה וועדת אמת בבאר שבע, בהשראת וועדות האמת והפיוס שהתקיימו בדרום אפריקה לסיום האפרטהייד. בוועדה הוצגו עדויות של פלסטינים ויהודים מ48, אל מול וועדה שכללה נציגות ונציגים משני העמים.

ליאת רוזנברג: הרעיון המרכזי של וועדת אמת היא לחשוף את האמת אודות עוולות העבר ככלי מרכזי לתיקון ולקיחת אחריות על העתיד.

ספא אבו-רביעה: לקיים וועדה כזו בבאר שבע עם קהל יהודי וערבי ולתעד, לתת מקום ולאפשר לקולותיהם של בני ובנות דור 48 לבוא לידי ביטוי בפומבי זה משהו שהוא... לא חלמתי שזה יקרה.

קריינות: בוועדה העידו פליטים פלסטינים שנעקרו מישוביהם מאז 48' לצד לוחמים יהודים ששירתו באותה תקופה. מעדויות הלוחמים כי הם מכירים באי הצדק שנוצר אך עדיין מתקשים לקחת אחריות.

לוחם יהודי: שאנחנו לא עשינו שום דבר רע ללא פקודה ואחרי זה התחילו להגיע הפקודות והם... הגיע מהדרג העליון, לפנות כפר זה... להשמיד כפר זה...

נורי אלעוקבי: אני זוכר את כל ההליך הזה של הגירוש זה ממש לא נעים לדבר על זה אפילו כי זה נעשה בצורה ברוטאלית, בהפחדה בטרור של חיילים ישראלים.

נציג מהוועדה: ידוע לך על ירי על בית ספר?

לוחם יהודי: אמרו לי שהעמידו מכונת יריה וירו בכולם שם

נציג מהוועדה: מה זה כולם? עשרה אנשים?

לוחם יהודי: אני לא יודע, איזה שישים, שבעים איש.

קריינות: בעוד העדויות שאנו שומעים מגברים מתמקדות בקרבות ואירועים היסטוריים, ממחקר שהציגה ספא אבו-רביעה עולה כי הנשים מביאות נקודת מבט שונה.

ספא אבו-רביעה: הנשים מספרות את השפעת 48', את השפעת הגירוש הפיזי והתודעתי על המבנה החברתי, על החיים החברתיים והתרבותיים שלהם. על התפרקות ההיררכייה השבטית, על בעצם משמעות האדמה מבחינתם, מנקודת המבט שלהן שהיא נקודת מבט פנימית.

קריינות: הדור הצעיר דווקא מגלה עניין ומגבש דעה. לוועדת האמת הגיעו במסגרת בית ספרית תלמידים מתל אביב ומיפו.

לילא טוחי: וגם בשביל הקהל, בשבילנו, זה הזדמנות מאד נהדרת ללמוד יותר ולהבין יותר את כל מה שבאמת התרחש באדמות שאנו חיים עליהן עכשיו.

דניאל: להכיר בזה שאני עשיתי דברים שהם לא דברים מוסריים ולא דברים הגיוניים, זה המפתח שיגרום לזה שהאחר יבין אותי והאחר יוכל לקבל אותי ואני אוכל לקבל אותו ונוכל להמשיך הלאה בדו קיום ובשלום

נורי אלעוקבי: ואנחנו מצפים שמישהו יקום, ויהיה לו באמת אומץ להגיד סליחה רבותי, עשינו לכם עוול, לתת לכם חזרה את הדברים שנלקחו מכם.

קריינות: בחדרי חדרים בבאר שבע, נעשה נסיון נועז לאתגר את הזכרון הקולקטיבי אודות 48 ולהפגיש בין הקורבן למקרבן לצורך הכרה בעוול ההיסטורי. במציאות הפוליטית העכשווית נראה כי היום בו ממשלת ישראל תקדם וועדת אמת ופיוס מטעמה, עדיין רחוק.

סוף תמלול הכתבה: ועדת האמת הראשונה בישראל
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס