ידיעה כתובה |

: יום זכויות האדם 2015

חברה נכתב על ידי

היום, 10.12.15, מצוין יום זכויות האדם הבינלאומי. היום לפני 67 שנים נחתמה ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם באסיפה הכללית של האו"ם.

זו הייתה שנה קשה מבחינת זכויות אדם בישראל. אנחנו עדות ועדים (או שלא, משום שהתקשורת לא מרבה לדבר על כך) להפרות זכויות אדם נרחבות בשטחים ולפיגועי טרור, בייחוד במהלך גל האלימות הנוכחי, למעצרים של פעילות ופעילים, לאלימות מצד הצבא. גם מצבה של הקהילה הגאה לא פשוט. שירה בנקי בת החמש עשרה הגיעה למצעד הגאווה בירושלים על מנת לתמוך בשוויון לקהילה הגאה ונרצחה שם. ברק קשת, טרנסג'נדר מרמלה, התאבד שלשום, 08.12.15. הדבר התרחש כשלושה שבועות בלבד לאחר התאבדותה של מאי פלג. גם אלימות כלפי נשים היא עדיין תופעה חברתית קשה. אתמול, 09.12.15, נמצאה גופתה של אישה בשנות השבעים לחייה כשעליה סימני אלימות. בעלה חשוד ברצח. הפרות זכויות אדם קיימות בתחומים רבים נוספים.

האגודה לזכויות האזרח בישראל פרסמה דו"ח תמונת מצב לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי, בו ישנה סקירה של מצבן של זכויות האדם בתחומים שונים. בין היתר נכתב בו על מצב האסירות והאסירים. לחלק משמעותי המאסירים\ות ומהעצורים\ות מוקצה כיום שטח נמוך משלושה מטר רבוע בממוצע לאסיר. אסירים\ות נאלצים פעמים רבות לקיים את כל שגרת היום במיטה, כולל לאכול בה, כמעט ללא אפשרות להתהלך בתא או אפשרות שמספר אסירים יעמדו בו זמנית בחלל המצומצם שנותר בתא. תנאים אלו פוגעים גם בסיכויי האסיר\ה להשתקם ולהיקלט בחברה עם שחרורו\ה. גם למי שביצע\ה פשעים מגיע כבוד בסיסי כאדם.

היום גבירול ואמנסטי אינטרנשיונל ישראל מקיימים אירוע לציון יום זכויות האדם. באירוע ישולבו תכנים ומוסיקה. יתקיים פאנל על מחשבות עתידיות, מציאות ותקווה במקום בו מכבדים\ות זכויות אדם. אדם אחמד, מבקש מקלט דרפורי, יקריא מספרו המתעד את חייו וחיפושו אחר מקלט בטוח, מסע שעדיין לא הסתיים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס