ידיעה כתובה |

: לאן מגיעים כספי סל הבריאות?

חברה נכתב על ידי

אנשי רפואה וראשי ערים בגליל טוענים כי כספי סל הבריאות המיועדים לפריפריה משרתים בפועל את מרכז הארץ.‎ שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא: "לא יתכן שגם בנושא כל כך מהותי – בריאות – יפקירו את ישובי הפריפריה."

בתאריך 01.11.15, נשלח מכתב לחברי "ועדת הקפיטציה" המורכבת מנציגי משרדי האוצר והבריאות. במכתב שותפים ראשי מספר ערים והפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל. נטען במכתב כי הכספים המועברים לקופות החולים עבור פיתוח שירותי בריאות לתושבי הפריפריה אינם מגיעים ליעדם ונבלעים במרכז הארץ. המכתב נשלח לקראת דיון הועדה שהתקיים ביום שלישי, 03.11.15.

כותבי הדברים מאמינים כי קופות החולים אינן כוללות בדיווחיהן מידע על אופן פיזור כספי סל הבריאות בין יישובי הפריפריה והמרכז וכי לא קיים מנגנון המחייב אותם לפעול בשקיפות בעניין הזה. פיזור הכספים בתוך הקופות כולל כ-200 מיליון ש"ח בשנה המועברים לקופות עבור מבוטחים תושבי הפריפריה. בעקבות המצב הזה, פיזור הכספים מונע על ידי שיקולים כלכליים זרים שמתמרצים את הקופות להשקיע יותר מהכספים במרכז.

באחריות "ועדת הקפיטציה" לקבוע כיצד יחולקו כספי סל הבריאות בין קופות החולים, בהתאם למאפייני גיל, מין ומגורים בפריפריה של מבוטחיהן. על אף שהוועדה קובעת כי חלק גדול יותר של כספי סל הבריאות יועבר לקופות בעבור מתן שירותים לפריפריה, לא נקבע שום מנגנון הדורש מהקופות להשקיע את הכספים הללו בפריפריה בפועל, ולא נדרשת מהקופות שום דרישה לשקיפות בעניין. לכן למדינה אין אפשרות להבטיח שהכספים הללו אכן ישמשו בפועל לצמצום הפערים בין השירותים הרפואיים הניתנים בפריפריה ובמרכז. לקופות משתלם יותר להשקיע את הכספים במרכז, שם התחרות ביניהן גדולה יותר.

חשוב להדגיש כי הפערים במערכת הבריאות בין הפריפריה למרכז גדולים. ד"ר מוחמד חטיב מהפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל מציין כי תוחלת החיים במחוז הצפון קצרה יותר ותמותת התינוקות הגבוהה יותר. בנוסף, הוא טוען כי שיעור הרופאים המועסקים ושיעור האחיות המועסקות ל-1,000 נפש נמוכים מבמרכז, הדבר נכון גם לגבי אחוז המומחים מתוך סך הרופאים.

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות תרשיחא: "לא יתכן שגם בנושא כל כך מהותי – בריאות – יפקירו את ישובי הפריפריה. אנחנו דורשים תשובות, למען התושבים שלנו ודורשים שיוויון בבריאות בין מרכז לפריפריה. קיבלנו משימה לאומית ליישב את הגליל ולא ניתן לממשלה הזו לרוקן את ערינו ולפגוע במפעל ההתיישבות הכה חיוני הזה עליו עמלנו קשות."

מתוך המכתב שנשלח.

מתוך המכתב שנשלח.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס