תמלול הכתבה: עו"סים שינוי חברתי

מתוך הכתבות: זה די מפחיד, זה מסוכן ויצא לי כמה פעמים שכמעט נדרסתי שם עם חברות שלי.
לא אכפת להם, הילדים שלנו הם מספרים, הם הולכים לפי שם משפחה, הם הולכים לפי איזור מגורים.
בניין המועצה המקומית בית ג'אן. 25 מדרגות חייבים אנשים לעלות בכדי להגיע למחלקת שירותים חברתיים בבית ג'אן.
אני חושב על זנות כדבר שצריך להיות חוקי.
כך נוצר מצב שהייתי צריכה להוציא אותו בעצם מהמסגרת שהוא מכיר, מהחברים שלו.
קריינות: הכתבות האלו, הופקו על ידי עובדים סוציאליים. הן עוסקות בעוני, בקשישים, בהתמכרויות, בנוער בסיכון, בזנות ובתופעות חברתיות נוספות. גם אם הנושאים הללו בחלקם מטופלים על ידי התקשורת, הכתבות שם לא בהכרח מקדמות שינוי או תיקון המצב. סוכני השינוי שבשטח, העובדים הסוציאליים, לא פעם נעדרים מהסיפור התקשורתי ונמצאים מחוץ לאריזה החדשותית והנוצצת שנועדה לקדם רייטינג.
אמנון בהם: העובדים הסוציאליים נמצאים בדרך כלל כצופים בנושא הזה, הם לא פעילים בנושא הזה. מרביתם לא מעורבים בנושא של מדיה, לא מעורבים בהפקה של כתבות קהילתיות. הם מיומנים מאוד בשיטות של עבודה קבוצתית, של עבודה עם יחידים, בעבודה קהילתית אבל הם לא משתמשים במדיה כאמצעי לשינוי חברתי.
קריינות: אמנון, מרצה בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת חיפה, יזם את הקורס "שיווק חברתי במדיה בעבודה סוציאלית" המיועד לעובדים סוציאליים. הקורס עוסק בהיבט של עבודה קהילתית, מנהיגות ושינוי מדיניות ונוגע לכלל העובדים הסוציאליים.
אמנון בהם: המטרה העיקרית בסופו של דבר, היא להקנות לסטודנטים יכולת להפיק בכוחות עצמם כתבה.
מוסטפא אבו-ואסל: היום אנחנו בעידן של הפייסבוק, אנשים לא כל כך קוראים, הם רוצים לראות, הם רוצים להתרגש, הם רוצים לשמוע, הם רוצים אקשן.
קריינות: מוסטאפא, עובד סוציאלי, הפיק במסגרת הקורס כתבה שעוסקת בתופעת הירי כאות שמחה בחתונות בחברה הערבית.
מוסטפא אבו-ואסל: אני רוצה גם להביא את הקול של האוכלוסייה שממנה אני מגיע, להביא כתבות אחרות, לשווק משהו אחר.
ליבי גולדנברג: בכללי בתור עובדת סוציאלית זה פשוט לא עלה לי ל"מיינד", בכלל העניין של לעבוד עם מצלמות או באמת לצלם את הסיטואציה שאני רואה. זה משהו שפשוט לא הכרתי ולא התנסיתי בו וכיום אני רואה כלי חושב.
קריינות: המיוחד בקורס הוא שילוב בין גישות לשינוי ושיווק חברתי, יחד עם הפקת כתבות וסרטונים קצרים ויישומם באתרים חברתיים. בכיתה נלמדים שלבים בפיתוח הכתבות: החל מהרעיון, דרך התחקיר, צילום, עריכה ועד בניית אתרים. הסטודנטים מתחלקים לצוותים המכינים כתבות בנושאים של רווחה ושינוי קהילתי ועומדים לרשותם ציוד צילום, הקלטה ועריכה. אמנון, יחד עם רנא סמאען ג'ובראן מתאמת הקורס, מתדרכים סטודנטים גם באופן פרטני. לקראת סיום הקורס, לכל צוות יש כתבה שהכין והיא מוכנה לשידור, להפצה ולדיאלוג באתרים החברתיים.
מוסטפא אבו-ואסל: אני חושב שזה מאוד חשוב שאני כעובד סוציאלי כשאני בא לצלם, עם המיקרופון, עם המצלמה, עם שאלות ברורות, ספציפיות, שולט בחומר, יודע מה נשאל, יודע מה אני הולך לשאול, יודע להתמודד עם השאלות שישאלו. זה מראה על רצינות.
ליבי גולדנברג: היה לנו גם כל מיני התנסויות בזה, זאת אומרת צילמתי כבר איזושהי כתבה ואז הצגנו אותה בכיתה ואמרו מה הטעויות, איך עדיף לצלם את זה יותר טוב. דיברו אתנו על איך לצלם, איפה המרואיין צריך לשבת, איפה המראיין צריך לשבת.
קריינות: שותפה נוספת לקורס, היא הטלוויזיה החברתית, שהעבירה חלק מהשיעורים בנושאי צילום ועריכה והיוותה דוגמה למודל של עיתונות עצמאית המחוברת בנשמתה לאקטיביזם ולשינוי חברתי. במהלך הקורס הפיקו הסטודנטים מגוון כתבות בתחומי הרווחה והקהילה.
מתוך הכתבות:עצם זה שהן כל עוברות התעללות וטראומה וחוסר שליטה מוחלט, בחיים שלהן, בגוף שלהן, ברגש שלהן, אומר שהן זקוקות למערכות הגנה.
יש חוק חינוך חובה ופותחים את הילדים מגיל שלוש למערכת בחינם, אבל כשאין מספיק מבנים אז רגע, חכו, זה בא על חשבון הילדים.
קריינות: הידע מהשטח, ממקור ראשון, שנמצא בידיהם של העובדים הסוציאליים, היה צריך להפוך אותם למחוזרים על ידי התקשורת בדיווחים חברתיים. הרי נוכחותם כבר הוכיחה כי היא יכולה להעצים היבטים חשובים של מנהיגות ושינוי חברתי. אין ספק שמתן כלים לעובדים סוציאליים, כדי שיפיקו בעצמם את הכתבות, ללא תיווך של גופי התקשורת ותוך הישענות על הרשתות החברתיות, הוא עצמו, שינוי חברתי.
אמנון בהם: חלק מהסטודנטים מציינים בסיום הקורס שהם מעוניינים להמשיך בתהליכים האלה. מתוך הניסיון שלנו, חלק מהסטודנטים אכן עושים שימוש בעבודה שלהם אחרי סיום הקורס.
מוסטפא אבו-ואסל: למדתי איך לא לפגוע, למדתי איך לשדר אמפתיה, היו דברים שקצת זרים אבל היה תענוג להבין את הדברים המאוד זרים ולחבר אותם לעבודה סוציאלית כדי שהם באמת ישמשו למטרה של שינוי חברתי, סנגור קהילתי, ולקדם שינויים בחברה.

סוף תמלול הכתבה: עו"סים שינוי חברתי

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס