ידיעה כתובה |

: הוארך מעצרו של צעיר בגין התבטאות בפייסבוק

חברה נכתב על ידי

ביום שלישי שעבר (27/10/15) הורה בית המשפט בעכו על המשך מעצרו לחודש נוסף של הצעיר אנס ח'טיב על רקע פרסומיו בעמוד הפייסבוק האישי שלו.

בית המשפט בעכו האריך בחודש את מעצרו של אנס ח'טיב, צעיר ערבי תושב שפרעם, אשר נעצר והוגש נגדו כתב אישום בגין התבטאויות בפייסבוק. עורכי הדין של מרכז עדאלה המייצגים את ח'טיב. טוענים כי משפטו של ח'טיב הינו שלילת זכותם של אזרחים פלסטינים לחופש ביטוי: "המטרה של מעצרו המתמשך של ח'טיב ומשפטו הינה הפחדה והטלת אימה על החברה הערבית בישראל משימוש ברשתות החברתיות למען תמיכה בבני עמם." עוד הוסיפו בעדאלה כי "סעיף האישום להסתה הינו ברור בחוק. לשון החוק אומרת כי אדם המסית הוא המפרסם קריאה ממשית, קונקרטית ושאינה משתמעת לשני פנים, לעשיית מעשה אלימות או טרור ויש אפשרות ממשית שהפרסום יביא לעשיית מעשה אלימות או טרור. פרסומיו של אנס ח'טיב אינו עונה להגדרה זו כלל. פרסומיו לא כוונו נגד איש או לפעולה מסוימת, וכן אין לצעיר כל סמכות או השפעה שעלולה לגרום לאנשים לפעול. הפוסט המפורסם ביותר שהוזכר בכתב האישום, שבו נכתבו דברים כמו ירושלים ערבית ותחי האינתיפאדה, קיבל 70 לייקים בלבד".

מרכז עדאלה הגיש בעבר ליועמ"ש בקשות לפתיחה בחקירה נגד שרים בכירים בממשלת ישראל אשר התבטאו באופן פסול, מסית וגזעני ביותר. השר לשעבר אביגדור ליברמן ביקש להוריד גרזן על הראש של מתנגדיו, ונפתלי בנט אמר כי הוא הרג הרבה ערבים בחייו ואין עם זה בעיה. היועמ"ש סירב לפתוח בחקירה למרות השפעתם של מנהיגים אלה על קהל רחב המונה מאות אלפי אנשים.

בעדאלה טוענים כי ניצול "המצב הביטחוני" להארכת מעצרים לימים ושבועות ארוכים, והעמדה למשפט של צעירים על רקע התבטאויות פוליטיות כמו "ירושלים ערבית" מהווה מדרון חלקלק ורואים במשפט של ח'טיב ומשפטים דומים על רקע התבטאויות כהקדמה לשלב חמור ביותר של דיכוי חופש הביטוי של הפלסטינים אזרחי ישראל.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס