ידיעה כתובה |

: ירי חי על מיידי אבנים

מדינה נכתב על ידי

בצלם: התרת ירי חי על מיידי אבנים במזרח ירושלים משמעותה התרת דמם של קטינים פלסטינים; "נראה שהממשלה נחושה להפעיל במזרח ירושלים כוח, ורק כוח"

מדיווחים בתקשורת עולה שראש הממשלה בנימין נתניהו פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין כדי שזה יאשר ירי חי על מיידי אבנים במזרח ירושלים, בעקבות האירוע שבו נהרג תושב ירושלים אלכסנדר לבלוביץ, לפי החשד כתוצאה מידויי אבנים על מכוניתו. זאת, כדי לאפשר לכוחות המשטרה הפועלים בבירה מול מיידי אבנים פלסטינים לירות עליהם כדורי "טוטו", הידועים גם בכינוי "רוגר", כדורים חיים בקוטר 0.22 אינץ', שעוצמת פגיעתם נמוכה מזו של כדורים חיים "רגילים", אך הם עלולים להיות קטלניים או להסב פגיעות קשות.

להערכת בצלם, המתבססת על ניסיון השנים האחרונות בגדה המערבית, אישור היועמ"ש לא יוביל לתוצאה אליה חותרת הממשלה, של "הרגעת השטח", אלא להיפך, לתוצאות קטלניות ולהרחבת מעגל האלימות. זאת ועוד, החלטת כזו תעמוד בניגוד לדו"ח ועדת אור, שכזכור קבעה כי "יש להבהיר, באופן חד-משמעי, כי ירי של אש חיה, לרבות ירי על ידי צלפים, אינו אמצעי לפיזור המון על ידי המשטרה. ירי חי הוא אמצעי לטיפול במצבים מיוחדים … הכלל המנחה חייב להיות, כי אמצעי בעל פוטנציאל קטלני יוכל לשמש רק במצבים של סכנת חיים ממשית ומיידית".

מתחילת השנה הרגו כוחות הביטחון בגדה המערבית שלושה פלסטינים בירי תחמושת טוטו באירועי יידוי אבנים שבהם לא נשקפה לכוחות הביטחון סכנת חיים. ארבעה פלסטינים אחרים, בהם שני קטינים, נהרגו בידי כוחות הביטחון באירועים כאלה בירי תחמושת חיה "רגילה". זאת, מתוך 20 פלסטינים שנהרגו על ידי כוחות הביטחון בגדה המערבית מתחילת השנה. עשרות פלסטינים נפצעו מירי חי בעימותים כאלה, חלקם קשה מאוד.

avanim

מלבד הסכנה הטמונה בהתרת השימוש בנשק קטלני, עולה מהניסיון המצטבר במעקב אחרי הפרקטיקה של ירי "טוטו" בגדה המערבית כי חל כרסום הדרגתי בהגבלות על הירי, דבר המוביל להרחבה מתמדת של השימוש בנשק זה. כיום צלפים יורים באופן קבוע כדורי "טוטו" על פלסטינים במוקדים רבים ברחבי הגדה, בנסיבות הרחוקות מאוד מאלה שבהן מתירות ההוראות ירי אש חיה. בניגוד להצהרות גורמים רשמיים כאילו הירי מבוקר ומוגבל, נראה כי הכוחות בשטח מקבלים בקלות יתרה אישור לירות במיידי אבנים, גם כאשר לא נשקפת מהם כל סכנה לכוחות. בנוסף, הצלפים יורים גם בחלקי גוף שנאסר לכוון עליהם את הירי, ומגבירים בכך את הסכנה לפגיעה קטלנית.

בצלם מתריע כבר שנים על כך שהשימוש שעושה הצבא בטוטו בשטח, כמו גם הצהרות של דובר צה"ל ושל קציני צבא ומג"ב, מנוגדים להצהרות הפרקליטות הצבאית, לפיהן הוראות השימוש בטוטו חמורות ומגבילות. בפועל, המסר שמשדר הצבא לחיילים בשטח הוא שאין מדובר בנשק קטלני ומסוכן אלא באמצעי נוסף בארגז הכלים לפיזור הפגנות. מסר זה מנוגד לחוק ומסכן חיי אדם.

מהפרסומים בכלי התקשורת עולה גם כי הקבינט אישר תכנית משטרתית הכוללת שימוש בכלבי תקיפה וצעדים של ענישה קולקטיבית נגד תושבי מזרח ירושלים במטרה מוצהרת להפעיל עליהם לחץ כדי שירסנו את משתתפי העימותים. מדיווחים אלה עולה, לדברי בצלם, כי הממשלה נחושה להתמיד בהתמודדות עם המצב במזרח ירושלים אך ורק באמצעות הפעלת כוח. ישראל כבר ניסתה שיטה זו במקומות אחרים בעבר. אין חולק על כך שרשויות החוק מחויבות לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על התושבים, אולם מדובר בגישה בלתי חוקית ובלתי מוסרית, המתעלמת מחד ממציאות החיים המפלה במזרח ירושלים ומהפגיעות היומיומיות בזכויות האדם של תושביה הפלסטיניים, ומאידך מפעילה אמצעים כוחניים יותר ויותר נגד אותו ציבור עצמו.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. אביחי 21 בספטמבר, 2015  בשעה 2:08

    הלואי שזה נכון

  כתבות ווידאו שחבל לפספס