ידיעה כתובה |

: יותר ממחצית מהציבור מעוניין בחשמל סולארי

סביבה נכתב על ידי

54% מהציבור מוכנים להתקין מערכות סולאריות על גג ביתם. כך קובע סקר שנערך על ידי מכון שריד במסגרת קמפיין של גרינפיס לעידוד השימוש באנרגיה סולארית בישראל. בנוסף, עולה מהסקר כי רוב מוחלט של הציבור (87%) חושב שממשלת ישראל צריכה לקדם מתווה להרחבת השימוש באנרגיה סולארית ולניצול מיטבי שלה, זאת בדומה למדינות מערביות אחרות.

הנימוקים הבולטים לדעה זו, מתוך התשובות לסקר, הם איכות הסביבה וחיסכון בעלויות האנרגיה. כשליש מהמשיבים ציינו גם את נושאי העצמאות האנרגטית, גיוון במקורות אנרגיה או ניצול מיטבי של משאבים.

מגרינפיס נמסר כי הסקר הינו קריאת השכמה למקבלי ההחלטות ולכן על הממשלה להציג בהקדם מתווה סולארי. לטענתם, כבלי הבירוקרטיה בצירוף היעדר תמיכה ממשלתית מונעים את מימוש הפוטנציאל העצום שיש לישראל בתחום הפקת אנרגית השמש. גרינפיס מוסיפים: "אנו רואים מהסקר שהציבור הרחב לא רק תומך במתווה ממשלתי לקידום חשמל מאנרגיית שמש בדומה להתערבות בנושא הגז, אלא מבקש להצטרף באופן פעיל למהפכה הסולארית. אנרגיית שמש תניב סכומי עתק לכיסו של כל אזרח, תפחית את זיהום האוויר ותחסוך למשק סכומי עתק."

באדיבות גרינפיס

באדיבות גרינפיס

 

לפי הערכות הארגון, אם יותקנו המערכות הסולאריות בקרב כמחצית ממשקי הבית, יותר מ-14 אחוזים מהחשמל בישראל ייוצר מאנרגיה סולארית.
ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל הקמפיינים בגרינפיס, מנתח את הנתונים: "המגמה ברורה וחד משמעית: הציבור מוכן להירתם להקמתן של חצי מיליון מערכות לייצור חשמל סולארי בשנים הקרובות, בהשוואה ל-10,000 הקיימות כיום. כל מערכת תחסוך בממוצע כ-1,200 ש"ח בחשבון החשמל השנתי, כך שהחיסכון המצטבר לאזרחי המדינה עומד על 600 מיליון ש"ח בשנה. ייצור 14% מהחשמל מאנרגיה סולארית יפחית את ייצור החשמל מהתחנות הפחמיות המזהמות בחדרה ובאשקלון". שימוש בהיקף זה באנרגיה סולארית יביא להפחתה בזיהום האוויר ובתחלואה, לחיסכון ברכישת פחם או גז ולחיסכון בבניה ובתחזוקה של תחנות כוח מזהמות. על פי  הערכותיו של ד"ר אייקנבאום, החיסכון למשק יעמוד על מיליארדי שקלים בשנה.

ביום שלישי, 01.09.2015, נכנסה הסדרה חדשה של רשות החשמל שמטרתה לפשט את התהליך של התקנת מערכת סולארית עבור הציבור הרחב או מי מתוכו שרוצה בכך. כבר שנתיים שפועלת ההסדרה "מונה נטו" המאפשרת לכל מי שיתקין מערכת לייצר חשמל לצריכה עצמית, כשעודפי הייצור מוזרמים לרשת ונצברים כקרדיטים ללילות ולימי חורף מעוננים בהם יש מחסור באנרגית שמש.

"טוב שברשות החשמל הקלו את התהליך המסובך שנחל כישלון בקרב משקי בית פרטיים", אומרים בגרינפיס, "אך החסם הבירוקרטי המרכזי עומד על כנו: חובת רישום כעסק במס הכנסה ובמע"מ. פרט לכך, גביית ארנונה על פאנלים סולאריים פרוצה לחלוטין ורשויות מקומיות ממשיכות לקנוס תושבים שרק מבקשים לייצר חשמל סולארי זול ונקי".

בשבוע שעבר נערכה פגישה בין נציגי גרינפיס לבין מנכ"ל משרד האוצר. בעקבות פגישה זו, התחייב המשרד לקדם תקנות שיעניקו למשקי בית פרטיים פטור מרישום במס הכנסה ובמע"מ ופטור מארנונה. בגרינפיס מבטיחים לעקוב אחר מימוש הצעדים ומוסיפים כי חשוב לקדם במקביל פיתרון לחסם המימון הראשוני כדי להנגיש חשמל סולארי למשקי בית מוחלשים.

לקריאה נוספת על הפגישה בין האוצר לגרינפיס.

לקריאה נוספת על התדרכים ה"יצירתיות במיוחד" בהן גרינפיס משתמשת לעידוד המעבר לאנרגיה סולארית.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס