ידיעה כתובה |

: פגישה בין האוצר לגרינפיס

סביבה נכתב על ידי

מנכ"ל משרד האוצר נפגש עם גרינפיס ויבחן את החסמים הקיימים בתחום האנרגיה הסולארית.
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד נפגש עם נציגי ארגון הסביבה גרינפיס ישראל. בפגישה הציגו נציגי גרינפיס רפורמה סולארית שתחולל לטענתם מהפכה בתחום ותניב רווח נקי לכל אזרח וחיסכון למשק. בפגישה הוחלט לבחון את נושא החסמים העומדים כיום בפני אנרגיה סולארית.

מזה כשנתיים שפועלת הסדרת "מונה נטו" המאפשרת ייצור חשמל לצריכה עצמית בתעריף אחיד, כאשר עודפי הייצור מוזרמים לרשת ונצברים כקרדיטים. החלת "מונה נטו" לא צלחה בקרב צרכנים ביתיים פרטיים, וב- 1 בספטמבר תיכנס לתוקף הסדרת מונה נטו החדשה שאמורה לפשט את התהליך.

בנוסף להסדרה החדשה, בימים אלו, מקדם משרד האוצר:
· חוק אשר מקנה פטור קבוע ממס הכנסה עבור יצרני חשמל ביתי באמצעות אנרגיה סולארית. הצעת החוק קיבלה את אישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה ביום 19 ביולי 2015.
· תקנות המקנות פטור מחובת הרישום במע"מ ליצרני חשמל. לאור כך, יצרני חשמל אלו לא יהיו בבחינת "חייב במס" כהגדרתו בחוק ויהיו פטורים מדיווח ותשלום מע"מ.
· תקנות לקביעת סיווג ארנונה חדש המיועד לאנרגיה מתחדשת, אשר יפחית משמעותית את התעריף שרשויות מקומיות ואזוריות רשאיות לגבות מיצרני חשמל מאנרגיה מתחדשת ויקנה פטור לצרכני ביתיים המתקינים פנלים סולאריים על גג.".

גרינפיס מברכים על שיתוף הפעולה מצד משרד האוצר ומציינים כי ימשיכו לעקוב אחר ביצוע הצעדים האמורים. עוד הוסיפו גרינפיס כי חשוב לקדם במקביל פיתרון לחסם המימון הראשוני על מנת להנגיש חשמל סולארי זול ונקי לכל משקי הבית בישראל.

הרווח הכלכלי הצפוי למשק אם יוסרו החסמים ותתממש המכסה הקיימת להתקנת מערכות סולאריות יגדל משמעותית, בהתבסס על דו"ח קנדל לתועלות המשקיות מאנרגיות מתחדשות, כתוצאה מהפחתת זיהום אוויר, חיסכון בדלקים מחצביים ובניית תחנות כוח ותרומה לעצמאות האנרגטית של ישראל.
עד שנת 2020 קבעה הממשלה יעד לייצר 10% מהחשמל באמצעות אנרגיות מתחדשות. כיום, פחות משני אחוזים מהחשמל בישראל מיוצרים מאנרגיות מתחדשות.

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר: "נושא האנרגיה הירוקה חשוב גם ברמת השמירה על איכות הסביבה וגם ברמה הכלכלית של חסכון באנרגיה. בכוונת משרד האוצר להמשיך לפעול להמשך הסרת חסמים".

ד"ר יונתן אייקנבאום, מנהל הקמפיינים של גרינפיס בישראל: "הצענו למנכ"ל האוצר את המהפכה הבאה, המהפכה הסולארית שתניב רווח נקי לכולנו. אנו שמחים על נכונותו של המנכ"ל לבדוק את הנושא, ובכוונתנו לעקוב ולוודא כי האיתות החיובי מהאוצר יתורגם לצעדים ממשיים.
ביום שלישי הקרוב תיכנס ההסדרה החדשה לתחום הסולארי, שאמורה הייתה לפשט את התהליך בקרב המגזר הביתי. אולם, החסמים המרכזיים שמונעים את מימוש הפוטנציאל העצום נותרו על השולחן. באמצעות צעדים ספורים ניתן ולהצעיד את ישראל בדרך הבטוחה והנקייה לאנרגיות מתחדשות. בעולם שעובר מדלקים מחצביים למתחדשות, אין שום סיבה שישראל שופעת השמש ושוקקת החדשנות הטכנולוגית לא תהפוך תוך מספר שנים למובילה עולמית בתחום של חשמל מאנרגיית שמש, בדיוק כמו שהשכילה לעשות בתחום התפלת מי ים".

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס