ידיעה כתובה |

: פשעי מלחמה ישראליים ברפיח

מדינה נכתב על ידי

עזה: מחקר פורץ דרך מצביע על פשעי מלחמה ישראליים ברפיח במהלך "יום שישי השחור".
דו"ח משותף של אמנסטי אינטרנשיונל ו-Forensic Architecture שפורסם היום מביא ראיות חדשות לכך שכוחות ישראליים ביצעו פשעי מלחמה בתגובה לשבייתו של חייל ישראלי בזמן מבצע "צוק איתן". הראיות מצביעות על כך שהאופן השיטתי וככל הנראה המכוון של ההתקפות ברפיח, בהן נהרגו לפחות 135 אזרחים, יכול להגיע לכדי פשע נגד האנושות.
החומרים שנאספו, הכוללים מאות תמונות וסרטונים, צילומי לווין ועדויות מעדי ראייה הוצגו למומחים צבאיים ואחרים, ולאחר מכן חוברו יחדיו בסדר כרונולוגי במטרה ליצור תיאור מפורט של האירועים מ-1 באוגוסט, כשהצבא הפעיל את נוהל "חניבעל" השנוי במחלוקת לאחר שבייתו של סגן הדר גולדין.

"חברת Forensic Architecture משלבת טכנולוגיות בתחומי הארכיטקטורה והמדיה כדי לבנות מחדש את התקריות המורכבות בהתבסס על העקבות שהלחימה מותירה על הבניינים במהלך העימות. מודלים אדריכליים עוזרים לנו למצוא את הקישור בין שברי ראיות מרובים כמו תמונות, סרטונים מהמדיה החברתית ועדויות כדי לבנות מחדש באופן וירטואלי את השתלשלות האירועים", אמר אייל וייצמן, מנהל Forensic Architecture.

הניתוח העלה שכשגולדין נשבה ב-1 באוגוסט, ההתקפות הישראליות על רפיח כוונו נגד מספר מקומות אשר בהם האמינו שנמצא סגן גולדין, ללא קשר לסכנה הניצבת לאזרחים, ומציע שיכול להיות שהמתקפה אף כוונה להורגו. במסגרת "נוהל חניבעל", הכוחות יכולים להגיב לשבייתו של חייל באמצעות אש מסיבית למרות הסיכון לחייו ולחיי האזרחים בסביבתו. הדו"ח מתאר כי יישום הנוהל הזה הוביל להוראה על התקפות לא חוקיות על אזרחים.
תיאורים של עדי ראייה ציירו תמונות מזוויעות של כאוס וחרדה בזמן שאש תופת הומטרה ממטוסי F-16, מל"טים, מסוקים ותותחי ארטילריה על הרחובות, ופגעה באזרחים המסתובבים באופן רגלי או במכוניות, כולל אמבולנסים ורכבים אחרים ששימשו לפינוי פצועים. היום הזה נודע ברפיח כ"יום שישי השחור".

A collage of photographs shows the aftermath of the Israeli air strike on al-Tannur, in Rafah. © Al Mezan Center for Human Rights. (מתוך אתר אמנסטי אינטרנשיונל)

A collage of photographs shows the aftermath of the Israeli air strike on al-Tannur, in Rafah. © Al Mezan Center for Human Rights. (מתוך אתר אמנסטי אינטרנשיונל)

בין היתר, מראים צילומי הלוויין והתמונות שנותחו עבור הדו"ח מכתשים ונזק, המעידים על כך שבתי חולים ואמבולנסים הותקפו באופן חוזר ונשנה במהלך המתקפה על רפיח, תוך הפרה של החוק הבינלאומי. רופא אחד תיאר איך חולים נסערים ברחו מבית החולים 'אבו יוסף אלנג'אר' לאחר שההתקפות על האזור הוחרפו. חלק הוסעו החוצה במיטותיהם, רבים מהם עדיין היו מחוברים לאינפוזיה.

בתקרית אחרת, אמבולנס אשר נשא אדם מבוגר פצוע, אישה ושלושה ילדים הותקף על ידי מל"ט, ושרף את כל הנוכחים, כולל הצוות הרפואי, למוות. ג'אבר דרביח, פאראמדיק שהגיע לאזור, תיאר את השאריות החרוכות של הגופות "ללא רגליים, ללא ידיים… שרופים לחלוטין". באופן טרגי, הוא גילה לאחר מכן שבנו, פאראמדיק מתנדב, היה בין אלו שנהרגו באמבולנס.

באחת מהתקריות הקטלניות ביותר, הצליחו החוקרים, בעזרת מומחים צבאיים, לאשר ששתי פצצות טון – הסוג הגדול ביותר הנמצא בשימוש בישראל – נורו על בניין חד-קומתי באלתאנור במזרח רפיח. עשרות אזרחים נמצאו בקרבה מיידית, מה שהופך את המתקפה הזו למתקפה לא מידתית באופן מובהק.

"ישנן ראיות חזקות לכך שהכוחות הישראליים ביצעו פשעי מלחמה בהפצצה הנרחבת וחסרת הרחמים של אזורי מגורים ברפיח במטרה לסכל את תפיסתו של סגן הדר גולדין, והציגו זלזול מזעזע בחיי אזרחים. הם ביצעו שורה של התקפות לא מידתיות או ללא הבחנה, ונכשלו לחקור אותן באופן עצמאי", אמר פיליפ לות'ר, מנהל אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.
בדו"חות קודמים, ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הדגיש את ההפרות בידי שני הצדדים, כולל התקפות שיטתיות בידי ישראל על מבנים אזרחיים מאוכלסים והריסה לא מידתית של בניינים אזרחיים, תקיפות בלתי מובחנות של קבוצות פלסטיניות חמושות והתקפותיהם הישירות על אזרחים ישראליים והוצאות להורג במקום של פלסטינים בעזה בזמן העימות בידי חמאס.

A Pléiades satellite image of eastern Rafah, taken on 14 August 2014 at 11.50am, is marked with air strike craters (large red dots) and artillery craters (small red dots) and the resulting intensity of attacks (shades of red). © CNES 2014, Distribution AIRBUS DS, all rights reserved. (מתוך אתר אמנסטי אינטרנשיונל)

A Pléiades satellite image of eastern Rafah, taken on 14 August 2014 at 11.50am, is marked with air strike craters (large red dots) and artillery craters (small red dots) and the resulting intensity of attacks (shades of red). © CNES 2014, Distribution AIRBUS DS, all rights reserved. (מתוך אתר אמנסטי אינטרנשיונל)

"כישראלים החיים במדינה דמוקרטית, חובתנו לדרוש מממשלתנו שתתנהל על פי עקרונות זכויות האדם והחוק הבינלאומי, אשר למדינת ישראל זיקה מיוחדת להיווסדם. יש לנו הזכות והחובה לדרוש מהממשלה דין וחשבון על מעשיה, הנעשים בשם כולנו, על אחת כמה וכמה כשמדובר בחשדות לפגיעה בזכויות אדם", הסביר ינתן גר, מנכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל ישראל.
אולם, שנה לאחר העימות, הרשויות הישראליות לא ניהלו חקירה אמינה, עצמאית וחסרת פניות בנוגע להפרות של החוק ההומניטרי הבינלאומי. בחקירות הצבאיות המעטות של ישראל בנוגע לפעולות חלק מהכוחות ברפיח ב-1 באוגוסט לא הועמד איש לדין.
"יש לחקור באופן עצמאי ובלתי-תלוי את החשדות לפשעי מלחמה שבוצעו על ידי ישראל, ובכללם את המידע החדש שפורסם היום ביחס ליום שישי השחור ברפיח, ובהתאם לממצאים להעמיד את מקבלי ההחלטות לדין. טוב תעשה ישראל אם תפעל על פי המלצות ועדת טירקל, ותקים מנגנון ישראלי עצמאי ובלתי-תלוי, העומד בסטנדרטים של החוק הבינלאומי, על מנת שבעתיד תוכל לחקור חשדות כאלו כאן בישראל. בהיעדר רצון להקים מנגנון חקירה עצמאי ובלתי תלוי, ממשלת ישראל מעבירה את התפקיד לידי בית הדין הפלילי הבינלאומי.", אמר גר.

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס