תמלול הכתבה: מי יתכנן בשטחי C

מגישה: הריסות מבני מגורים, בורות מים, או דירים הם דבר שבשגרה בקרב האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים, אך מסתבר שדיון מעמיק לגבי היעדר האפשרות החוקית של פלסטינים לבנות על אדמתם אינו שכיח. בשנת 71 הופקעו סמכויות התכנון מהפלסטינים והועברו לידי המנהל האזרחי הצבא. מאז, כמעט כל בנייה הופכת ללא חוקית.

בחודש אוגוסט הגישו מועצות הכפרים הפלסטינים יחד עם קואליציה של ארגוני זכויות אדם עתירה לבג"צ, בבקשה להשיב את ועדות התכנון המחוזיות בשטחי C.

רבי אריק אשרמן: חוקי בניה ותיחום מנוסחים בצורה מניפולטיבית מכוונת כך שפלסטינים לא יכולים לבנות באופן חוקי באזור C. שמשפחה שרוצה לבנות בית לא יכולה לעשות זאת. וכשהם עושים זאת בצורה בלתי חוקית כי אין להם ברירה הם הופכים לפושעים נגד רצונם וביתם ייהרס.

מגישה: המצב התכנוני בשטח C סותר  את החוק הבין לאומי. לכן לעתירה צורפו חוות דעת של מומחים שמסבירים את הבעייתיות במצב זה:

מרקו ססולי: שלטון כיבוש חייב לכבד את החקיקה המקומית, שהייתה החקיקה הירדנית שכלל מערכת היררכית של תכנון ועדות מקומיות ועדות מחוזיות וועדות עליונות, שבכולן הייתה מעורבות של האוכלוסייה המקומית, וישראל ככוח כובש שינתה זאת, וביטלה את הועדות המקומיות והמחוזיות ויש רק ועדות תכנון עליונות, שמאוישות רק ע"י המנהל האזרחי הישראלי והצבא. וכאן משטר התכנון הזה לא חיזק את החיים האזרחיים, אחוז אחד מהשטחים הכבושים פתוח לבניה ופיתוח למען פלסטינים.

בהתנחלויות יש 16 ועדות תכנון מקומיות שמאוישות בעיקר ע"י מתנחלים בעוד לפלסטינים יש אפס ועדות כאלה, וזו אפליה ברורה אפילו אם שוכחים לרגע שההתנחלויות בכלל לא צריכות להיות שם .

מגישה: באמצעות העתירה, משנים ארגוני זכויות האדם והוועדות המקומיות אסטרטגיה. במקום לנסות ולהציל מההריסות בניינים בודדים, הם מנסים להחזיר את סמכויות התכנון לפסלטינים כפי שהיה לפני 1971. אנחנו נמשיך לעקוב ולדווח.

 

סוף תמלול הכתבה: מי יתכנן בשטחי C
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס