ידיעה כתובה |

: דיון והפגנה נגד הרחבת בז"ן

סביבה נכתב על ידי

הדיון על הרחבת בז"ן מגיע למועצה הארצית לתכנון ובנייה. מחר, ה-08/07/15, בבית וגן בירושלים, תתכנס ועדת הערר על הרחבת בז"ן ותדון בתיעוש על חשבון חיי אדם. – הפגנת תושבי חיפה ואירגון "מגמה ירוקה" תיערך במקום החל משעה 09:00 במחאה לעצירת התוכניות המזהמות המתוכננות להרחבת בז"ן.

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

ברביעי הקרוב, יגיע לכדי שיא המאבק הנואש של מגמה ירוקה ותושבי חיפה בהרחבת בז"ן כאשר אוטובוסים של אזרחים ופעילים יעלו לירושלים כדי להפגין במחאה חריפה מול ועדות הערר המתכנסות לדון בגורל הרחבת בז"ן.
הרחבת בז"ן היא חלק אחד מהתוכנית הכוללת להרחבת התעשיות המזהמות במפרץ חיפה, וכפועל יוצא – הרחבת הזיהום והגברת התחלואה בקרב האוכלוסייה. התוכנית הכוללת הרחבה של בז"ן, הקמת נמל דלקים ותוכנית קרקעות הצפון הוצגה לציבור על ידי הרשויות המקומיות והממשלתיות בשיטת הסלאמי: התוכנית נפרשה לחלקים נפרדים כדי שיהיה אפשר להעבירה מתחת לרדאר.
בשל היעדר שקיפות על נתוני פליטות החומרים המסוכנים מהמפעלים במפרץ, לא יכלו התושבים לקבל תמונה נכונה ואמיתית של הסכנה העומדת בפניהם.

לא בז"ן שלהם (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

תושבי חיפה ופעילי סביבה הפגינו לאחרונה, נגד התכנית לשלש את שטחם של בתי הזיקוק וכנגד הכשרה רטרואקטיבית של תוספות הבנייה הלא חוקיות. מארגן ההפגנה ופעיל מגמה ירוקה, מאט יניקוב, ציין כי "נוצר מצב לא הגיוני בו מפעלים פטרוכימיים בלב אזור מיושב וצפוף, עתידים לקבל היתרי בינוי של מאות אלפי אחוזים נוספים מעבר למצב הקיים ומי שאמור להגן על הציבור מהעוולה הזו נאלם דום". בהפגנה דרשו הפעילים משרת הבריאות יעל גרמן, לצאת נגד התכנית להרחבת בז"ן, לאור התחלואה הרבה בחיפה הנובעת מזיהום המפעלים. בדוח משרד הבריאות צוין כי ילדי חיפה מגיל אפס עד 14 הם שיאני האשפוזים בגין אסתמה כתוצאה מזיהום המפעלים הפטרוכימיים.
הופק ע"י: | עלה ב: 26/02/2014

בימים אלו מקיים המשרד להגנת הסביבה חקירה פלילית נגד בז"ן בגין עבירות זיהום אוויר נרחבות וחוסר ציות לדרישות המשרד להגנת הסביבה.
המשרד להגנת הסביבה לא פרסם לציבור את דבר קיום החקירה ואף לא עדכן את וועדות התכנון השונות למרות הרלוונטיות לתוכניות הפיתוח המזהמות הצפויות במפרץ חיפה (חפאג / 1200 / ב להרחבת בתי זיקוק).
לא יתכן כי מפעל עברייני ימשיך כרגיל בתוכניות הפיתוח התעשייתיות כאשר תלויות כנגדו מספר חקירות פליליות פעילות (מספר תיק פלילי: 42287-08-13 – זיהום הקישון, זיהום הקישון ונחל גדורה, מספר תיק פלילי: 1276-05-14 – כתב אישום 3: נגד מנהלים זוטרים בבז"ן – רשלנות בניהול עבודה במתחם בז"ן).

צילום: מגמה ירוקה

צילום: מגמה ירוקה

רויטל גולדשמיד, ממובילי המאבק בהרחבת בז"ן מטעם מגמה ירוקה: "אנחנו דורשים בתוקף לעצור את הרחבת בז"ן פי 3 ולדון בתוכנית זו כחלק אינטגרלי מתוכנית הרחבה כוללת של תעשייות מפרץ חיפה בכללם הקמת נמל דלקים ותוכנית קרקעות הצפון. הרחבה של התעשייות המזהמות יגבירו את התחלואה והסיכון לסרטן בקרב כמליון תושבי מפרץ חיפה. יש להכריז על מפרץ חיפה כמוכה זיהום אוויר ומתוך כך, כנדרש בחוק, לשקם את המפרץ, להפחית את זיהום האוויר ולא להרחיבו!"

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס