ידיעה כתובה |

: הזיהום במפרץ חיפה והסכנה לתושבי האזור

סביבה נכתב על ידי

ועדת הפנים והגנת הסביבה דנה אתמול בזיהום במפרץ חיפה ובסכנה לבריאות תושבי האזור. ח"כ תמר זנדברג: "הגענו למצב שבו השאלה היא כבר לא האם יש תחלואה וזיהום עודפים במפרץ אלא מה עושים איתם. אנחנו חייבים להתקדם לצעדים ברורים: עצירת כל התוכניות להוספת מזהמים במפרץ, הכרזה על האזור כמוכה זיהום ותוכנית לאומית לשיקום המפרץ." 

הועדה התכנסה לקראת הדיון בהרחבת בז"ן, המפעילה את בתי הזיקוק במפרץ חיפה. הועדה התכנסה אתמול, 01.07.15, בראשותם של ח"כ דב חנין, ח"כ יעל גרמן, ח"כ איתן כבל, ח"כ תמר זנדברג וח"כ ירון מזוז. פעילים חברתיים וביניהם פעילי ארגון "מגמה ירוקה", הפועל למען צדק סביבתי וחברתי בישראל, נכחו גם הם בישיבה. זאת לצד נציגי משרד הבריאות, המשרד להגנת הסביבה, נציג מעירית חיפה, וראש עיריית קריית ביאליק.

איתי דוד,  תושב חיפה, על חוויותיו כתושב האזור: "אני גר ברחוב דגניה הידוע לשמצה, ראיתי חבר נאבק בסרטן, אני רוצה שכל דבר ששם את חיי ואת חיי החברים שלי בסכנה שיעוף מהמקום הזה! אני קיבלתי תעודת זהות האומרת כי המדינה רואה בי אחראי לפעולות שאני עושה. אני מניח שכל אחד מכם מחזיק בתעודה כזו וכל אחד מכם צריך להיות אחראי לפעולות שהוא מבצע!"

בניגוד לדבריו של דוד, עופר דרסלר, נציג עיריית חיפה, דיבר על מדדים של ירידה בזיהום האוויר ב-70% ואמר כי קיים דיגום של כל 28 החומרים שנפלטים. דברים אלה סותרים את דוחות משרד הבריאות והמשרד לאיכות הסביבה שפורסמו השנה, ואכן השיחה עלתה לאקורדים צורמים כאשר פעילי סביבה התרעמו על סילוף המציאות.

רויטל גולשמיד, ממובילי המאבק בתעשייה המזהמת  ודוברת "מגמה ירוקה" בחיפה: "דוחות משרד הבריאות, מבקר המדינה, הסיקור התקשורתי ובעיקר המציאות ומספר החולים בסרטן כתוצאה מזיהום האוויר מלמדים אותנו שעיריית חיפה מנותקת ממה שקורה בשטח, אינני מבינה על איזו ירידה בזיהום האוויר הם מדברים, חיפה היא העיר המזוהמת ביותר בישראל, משפחות עם ילדים עוזבים את ביתיהם ועיסוקיהם ועוברים הרחק מכאן בשעה שדרסלר מדבר על ירידה בזיהום האוויר כדי להכין את הקרקע להרחבה שתגדיל את הזיהום. אנחנו נהיה שם ב-8.7 במועצה הארצית לתכנון ובנייה כדי לדאוג שהמדינה לא תקריב את הבית שלנו עבור הגדלת הכנסות מתעשייה מזהמת על חשבון בריאותם של קרוב למיליון תושבים".

bzn6

חנה קופרמן, פעילה חברתית, מצטרפת גם היא לאזהרות מפני העתיד: "כל הפיתוח התעשייתי של מפרץ חיפה קשור למתקני הגז, שקונדנסטים שזה נפט חדש עומד להיכנס מתחת לשולחן ובשבילו מפתחים את כל התעשייה הזו. מה שיש עכשיו במפרץ חיפה מבחינת זיהום זו קייטנה לעומת מה שהולך להיכנס למפרץ". הדברים מתקשרים לכך שזיקוק הקונדנסייט, נפט המוצמד לגז, והינו הרבה יותר מזהם ונפיץ, מתעתד להיות במפרץ חיפה. ניתן לטעון כי הקמת בית זיקוק נוסף לקונדנסייט והרחבת בתי הזיקוק פי 3.5 בסטנדרטים הנוכחיים לא עולה בקנה אחד עם חוקי מדינת ישראל, שביניהם חוק אוויר נקי המחייב שמירה על ערכי סביבה מוגדרים.

ב 8/7/15, יום רביעי בשבוע הבא, יתקיימו בירושלים ועדות הערר על הרחבת בז"ן. להחלטתן השפעה מהותית על חייהם של קרוב למליון תושבי מטרופולין חיפה.

לפרטים על ההפגנה ועל הדיון בהרחבת בז"ן

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו 3 תגובות באתר

  1. אורח 4 ביולי, 2015  בשעה 12:12

    למה למנוע מאיש את תענוג הטמנת ראשו בחול? ואם הוא במקרה ראש עיר על אחד כמה וכמה,

  2. בקיצור אין לכם על מה לכתוב 4 ביולי, 2015  בשעה 14:17

    אז אתם לועסים דברים ישנים.

  3. בקיצור אין לכם על מה לכתוב 4 ביולי, 2015  בשעה 14:17

    אז אתם לועסים דברים ישנים.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס