תמלול הכתבה: תחנות כח גז

מגישה: לרגל יום כדור הארץ שחל השבוע, הנה זווית נוספת למה שנראה לנו ירוק וסביבתי - תחנת כוח מבוססת גז. נדמה שיש פריחה של תחנות כאלו בזמן האחרון. מי מקדם אותן ומי בעצם היה רוצה לגור ליד אחת כזו - על כך בכתבה המרכזית.

קריינות: חורף 2008 בחוף פלמחים היה גשום וקר. גדרות מתכת שצצו בין יום תחמו את האתר שבו עמדו לצקת כפר נופש לרווחת העשירון העליון.
בעורש חוף רוחות התמקמה אז עדי לוסטיג ילדה בת 17, היא לא תיתן שיהרסו לה את החוף, קשה להניח שהיזמים המקושרים הדירו שינה מעיניהם גם כשהוקם מטה המאבק להצלת חוף פלמחים.
חורף 2014, הגן הלאומי בפלמחים, חופשת הצנחנים, גשם לא היה כאן השנה, אבל בפרק התעשיות הסמוך יזמים זריזים מטפחים את מה שנתפס בעיני רוחיהם כפטרייה רעילה בדמות תחת כוח שעלולה להרוס כאן את הכל.
לא רק אני תושב המקום חרד לעתיד הבית והשמורה, גם אורן יגנה, מהעיר הסמוכה חושש, קבענו להיפגש מתחת לגשר בכניסה לשמורה, לא ידענו כמובן מה עומד להחשף לנגד ענינו כבר מהדקה הראשונה.

אורן יגנה: ברגע שהגענו לנחל ראינו בעצם איזשהו גוף נופל לתוך המים ואז הבחנו בציפור שפגעה בקו מתח מעלינו ופשוט צנחה למים.

קריינות: תחנות כוח מונעות בגז הן כנראה אלדורדו החדש של היזמים, הן צצות בכל מקום. גם כאן בכפר מנחם גילו לחרדתם תושבי החווה שבחלום על בית פרטי צמוד קרקע בין נוף פסטורלי ושקט מסתתרות כמה ערובות מעשנות ואין בידם דבר שיכול למנוע זאת.
אלעד זיו: הובא לידיעתנו שיזם פרטי עומד להקים כאן תחנת כוח מופעלת גז עם גיבוי של סולר זה פחות או יותר בגודל של תחנת רידינג.
תושב: אנחנו נגד.

נגד הקמת התחנה?
"כן"
"מצוין אנחנו מארגנים מאבק, יש כאן דפי החתמה"
אלעד זיו: התחנה עומדת לקום קרוב מאוד לבתי מגורים, מהשמורה הירוקה היפה הזו שמהווה את אחת הריאות הירוקות האחרונות שנותרו פה באזור המרכז.
קריינות: באביב 2008, החוף בפלמחים כבר המה אדם, פסטיבל ניו אייג' כמיטב המסורת גם אם התקשתי להאמין שזה מה שיעצור את הדחפורים והבטון יכולתי בנתיים להנות מהנוף האנושי, מוזיקה טובה ומהעשן המתוק שבאוויר.
חשוב לציין שתחנות כח המונעות בגז הן טובות יותר לסביבה. הן פולטות פחות מזהמים וגזי חממה מתחנות פחמיות ומשך הקמתן מהיר וזול יחסית והן נחשבות למתקדמות מסוגן בשוק האנרגיה.
אבל עדיין אף אחד לא רוצה לקום בבוקר ולגלות שתחנת כח עומדת לקום בחצר האחורית שלו מתקדמת וירוקה ככל שתיהיה.
ד"ר אילת גרינהוט: הטענה הזו שהתחנה היא ירוקה היא במונחים גלובליים ולא במונחי מיקרו סביבה, ועבור הסביבה הקרובה כאן שזאת שמורת טבע זה יהיה אסון אקולוגי בעצם.
אורן יגנה: יש פה דגים שבעצם נודדים מהים, זה דג שנקרא בורי וזה דג שבעצם הוא חייב את השפך של הנחל בשביל להתרבות. ברגע שמשנים פה את הטמפרטורה מספיק מעלה אחת או שתיים כבר הבית גידול הזה לא יהיה מתאים בשבילו.
בגלל הדברים האלה אנחנו באים למנוע את התחנת כח שעתידה לקום פה.
קריינות: אמנם הקורמורן המת לא הקריב את נוצותיו הבורקות על קידוש השם אבל הוא בהחלט סיפק לנו המחשה אכזרית וכואבת לסכנות הכרוכות ביער של מתח גבוה העומד להמתח מעל השמורה.
ד"ר אילת גרינהוט: כל פגיעה הכי קטנה בצינור של גז יכולה לשחרר כמויות כאלה של גז לאוויר כאשר ברדיוס של ק"מ וחצי סביב אותה נקודת פגיעה יכול להתפשט ענן שיכול להיות דליק וכל הצתה של סיגריה, טלפון יכולה לגרום לפיצוץ אדיר כאן בכל האיזור ועל כן בכל העולם המערבי לא ממקמים תחנות כח בטח ובטח לא סמוך לישובים.
קריינות: תושבי המועצה האיזורית באר טוביה וקריית מלאכי נאבקים כבר 7 שנים נגד הכוונה להקים תחנת כח בין מפעלי הדשן והכימיקלים הנפיצים שבשטחם.
בניגוד לכל סבירות תכנונית וההתנגדות של כל הרשויות הנוגעות בדבר, הוועדה לתשתיות לאומיות מאשרת את הקמת תחנת הכח במקום, באיזור שנחשב לאחד מהמסוכנים בארץ וזה עוד לפני הקסאמים שנופלים פה מדי פעם או הסכנה שטומנת בחובה תחנת כח מונעת בגז.
אדווה דרור: האינטרס הציבורי פשוט נרמס פה ביד גסה לטובת אינטרס של גורמים פרטיים בעלי הון וקשרים בשלטון. זה הסוף פסוק של כל הסיפור הזה.
אורן יגנה: זאת עדי לוסטיג, כמו שאמרתי לכם, ילדה בת 17 היא התחילה את המאבק, אני ועוד מספר אנשים אחרי יומיים שהיא התחילה אנחנו הצטרפנו אליה. זה מאבק שנמשך קרוב לשלוש שנים שרק לפני מספר שבועות קיבלנו בעצם את החותמת הסופית שניצחנו את המאבק ולא יקימו פה כפר נופש.
אלעד זיו: דו"ח מבקר המדינה מ2012 קבע בצורה חד משמעית שניתן היתר כבר לדי תחנות כח פרטיות מופעלות גז זה הולך לעלות לצרכן הישראלי מיליארדים כל שנה. מבקר המדינה צפה את זה בכ4 עד6 מיליארד ₪ בשנה.
אורן יגנה: העוף הזה קורמורן, ברגע שהם מכירים את הבן/בת זוג הם נשארים כזוג כל החיים. במקרה אנחנו רואים את הבת זוג שלו שיושבת על החוף ממול, על החוף החולי.
קריינות: הקורמורן כמשל, מי שלא הבינה את הנמשל עומדת עכשיו אבודה ומיותמת על הגדה השנייה של הנחל מבלי לדעת לאן לפנות.
כשפרסמה חברת IES הודעה לבורסה על כוונתה לבנות תחנת כח בפלמחים זינקו מניותיה במאתיים אחוזים.
אדווה דרור: אנחנו מדברים פה על רווח של משהו כמו 80 מליון ₪ בשנה פחות או יותר מהנתונים שיש בידנו, פשוט פונה עם זה ליזם דבר כזה. מבחינת המדינה שנותנת לו את כל ההטבות ואת כל העלויות הנוספות אז אין רווח יותר טוב מזה ליזם.
קריינות: אם בחורף השכון הזה צצה תחנת כח אחת בפלמחים אז באביב הנצה תחנת כח גדולה כפליים במושב השכן נטעים.
מי הולך להרוויח פה בגדול? התשובה אני מניח די ברורה. אבל גם די ברור מי הם המפסידים , צרכן החשמל הקטן כנראה ישלם יותר, אבל מנגד יהיה לנו הרבה יותר אור לראות איפה עמד פעם עץ ולאן נעלמו הפשוש והתנשמת.

מגישה: כפי שנאמר בכתבה, דוח מבקר המדינה מ-2012 הצביע על האינפלציה בתחנות כוח מבוססות גז ועל הסכנה שבכך.

סוף תמלול הכתבה: תחנות כח גז
 
 

הוספת תגובה לכתבה

כתבות ווידאו חדשות מערוצי הטלוויזיה החברתית

  כתבות ווידאו שחבל לפספס