ידיעה כתובה |

: אושרה הצעת החוק להזנה בכפייה

חברה נכתב על ידי ,

הממשלה אישרה הבוקר את הצעת החוק של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להאכלה בכפייה של אסירים שובתי רעב. על פי החוק תוכל המדינה להזין אסירים שובתי רעב להם נשקפת סכנת חיים גם בניגוד להסכמתם.

כיסא כבילה להאכלה כפויה של שובתי רעב במתקן המעצר בגואנטנמו.

כיסא כבילה להאכלה כפויה של שובתי רעב במתקן המעצר בגואנטנמו.

ארגון רופאים לזכויות אדם הגיב: "ממשלת ישראל שבה ומעלה הצעת חוק מבישה שזכתה לגינויים מהקהילה הרפואית בישראל ובעולם, אשר תכשיר בחוק עינויים והפרות חמורות של האתיקה הרפואית ואמנות בינ"ל. במקום להאכילם בכפייה, תוך השפלתם וסיכון חייהם, על ישראל להתמודד עם דרישותיהם של שובתי הרעב – דרך הפסקת המעצר המנהלי השרירותי. אנו קוראים לקהילה הרפואית לחדש את מאבקה בהצעת החוק ולחברי הכנסת לפעול בכל דרך בכדי למנוע את הצעת החוק על השלכותיה הקשות".

האגודה לזכויות האזרח בתגובה להחלטת ועדת השרים להתיר האכלה בכפיה של אסירים שובתי רעב: "האכלה בכפיה היא אסורה, בשל פגיעתה בזכותו של אדם להתנגד לטיפול, בזכותו לאוטונומיה על גופו ובכבודו. כל החלטה על מתן טיפול רפואי, ובכלל זה האכלה או הזנה של אדם, צריכה להתקבל בידי צוות רפואי עצמאי ובהתאם לחוק זכויות החולה, אשר ככלל אוסר על מתן טיפול רפואי לאדם בהעדר הסכמה מרצון ומדעת. במקרה של אסירים, שביתת רעב היא כלי מחאה לגיטימי, ולכן גובר הצורך באוטונומיה של האסירים ואי התערבות הממשלה. מרבית שובתי הרעב הם תושבים פלסטינים, אשר מוחזקים במעצר מנהלי למשך חודשים ארוכים, ובחלק מהמקרים אף לשנים, מבלי לדעת מהם החשדות נגדם או מתי ישוחררו. החלטת ועדת השרים מפנה זרקור לעבר העוולה של השימוש השגרתי במעצרים מינהלים, שהיא אחת העוולות החמורות ביותר של השלטון הצבאי בשטחים. לעמדתנו, ככל שיש ראיות נגד חשוד, יש להעמידו לדין. אחרת, יש לשחררו. מעצר מנהלי, המאפשר שלילת חירותו של אדם ללא משפט, הוא פגיעה חמורה ביותר בזכויות אדם בסיסיות."

הקיבה ככלי נשק (לדף הכתבה ») ( Available in English » )

סאמר עיסאווי בן ה-33 מהכפר עיסאוויה שבפאתי ירושלים, שוחרר מהכלא הישראלי במסגרת עסקת שליט ונעצר לפני מספר חודשים בחשד להפרת תנאי שחרורו. נגד סאמר לא הוגש כתב אישום והוא מוחזק במעצר מנהלי – ללא משפט וללא הגבלת זמן, כשהמדינה מבקשת לגזור עליו את עונשו הקודם - שלושים שנות מאסר. במחאה על מעצרו הלא חוקי והלא לגיטימי פתח סמאר בשביתת רעב. לדרך המחאה שבחר סאמר יש מחיר כבד מאוד, הוא שובת כבר 200 ימים ונמצא בסכנת חיים. עצרות מחאה ותמיכה במאבקו של סאמר התקיימו בכיכר השעון ביפו ומול כלא איילון ברמלה, בו מוחזק עיסאווי.
הופק ע"י: | עלה ב: 06/02/2013

  כתבות ווידאו שחבל לפספס