ידיעה כתובה |

: עדכונים מהפגנות ברחבי ההגדה

מדינה נכתב על ידי

כמדי שישי, גם בסוף השבוע שעבר (ה-1.5.2015) התקיימו הפגנות נגד גדר ההפרדה בישובים שונים בגדה. הפגנות אלו, שהצבא מכנה "התפרעויות ברחבי הגדה", מדוכאות באלימות על ידי הצבא בגז מדמיע, רימוני הלם ולעיתים כדורי מתכת בציפוי גומי וכדורי טוטו, שהינם למעשה כדורים של ירי חי, רק קטנים ואיטיים יותר.

השבוע, ההפגנה בקדום הייתה גדולה במיוחד, כ- 300 פלסטינים, שלושה ישראלים וקולוניה איטלקית רבת משתתפות הפגינו על הזכות לחופש התנועה, על הגזל והדיכוי.  התחושה הייתה כי למרות אולי בשל הפגיעות הקשות בשבועיים האחרונים במהלכם נורה המאם בראשו נעצר ונותח, וצעיר נוסף איבד את עינו המסר של הכפר היה ברור לא נכנע מול האלימות הקשה והדיכוי נעמוד איתנים ונאבק, זהו המאבק על הבית.

אולי בגלל נוכחות האום נראה היה שההפגנה מעט פחות אלימה, נורה פחות גז וההפגנה הייתה קצרה. אולם זה לא הפריע לצבא לירות טוטו (אש חיה). שני צעירים נפגעו ברגלם והובהלו לבית החולים רפידיה שבנבלוס. המאם, שבהפגנה לפני שבועיים נורה בראשו ונעצר, שוחרר ביום רביעי ממעצר. נוסף על 13 ימי המעצר, גזר דינו היה 12 חודשי מאסר על תנאי לחמש שנים וקנס על סך 3000 שקלים.

כך זה נראה ביום שישי בקדום. צילום: עבדאללה קדומי.

לרגל האחד במאי, בהפגנה השבועית בכפר מעסרה החליטו לגוון ובמקום להפגין בכניסה לכפר, לצעוד בכבישים שבתוכו. במהלך ההפגנה הושם דגש מיוחד על הגזענות שמלווה את החברה הישראלית בכל רבדיה תוך התייחסות חוזרות ונשנות להפגנה של יוצאי איתיופיה בחמישי ולאלימות הדומה שהם חווים מאותם כוחות ממשלתיים. בסוף ההפגנה, בתשובה לשאלה של פעילה ישראלית, הכריז יוזם שההפגנה הייתה הפגנת סולידריות עם המחאה של יוצאי איתיופיה. בהפגנה השבוע לא היתה אלימות מצד הצבא.

1

באדיבות Al-Masra Press

2

באדיבות Al-Masra Press

ההפגנה בניעלין נגד גדר ההפרדה ונגד ההתנחלויות נילי ונעלה הפולשות לאדמות החלקאיות של ניעלין נתקלה בירי רב של גז מדמיע מצד הצבא, מעל 45 קניסטרים נורו על המפגינים.

כך זה נראה ביום שישי בינעלין. צילום: ישראל פוטרמן

גם השבוע, ביום שישי, יתקיימו הפגנות בכפרים האלו ובאחרים.

לפרטים והרשמה להסעות להפגנה בבילעין ניתן לפנות לאילן בטלפון 054-4986460 (לא בסמס)

לפרטים והרשמה להסעות להפגנה בניעלין ניתן לפנות לקובי במייל snitz@abgt.org

לפרטים והרשמה להסעות להפגנה באל-מעסרה, ולשאלות נוספות לגבי הפגנות בשטחים, ניתן לפנות לרנן במייל renen.raz@gmail.com

 
 

הוספת תגובה לכתבה

  כתבות ווידאו שחבל לפספס