יום שלישי   07-07-2020
עדכון חדשות |

: הפגנה בא-טור: די לענישה הקולקטיבית!

חברה נכתב על ידי

יום ד' בבוקר (29.4.2015) הפגינו עשרות בא-טור בקריאה: די לענישה הקולקטיבית!

ועד ההורים בא-טור ופעילים ירושלמיים הפגינו היום בבוקר ברחוב הראשי של א-טור שבמזרח ירושלים נגד חסימת אחד הכבישים הראשיים בשכונה ונגד ביטויו הנוספים של מדיניות הענישה הקולקטיבית המונהגת שם מאז סוף השבוע.

2

ההפגנה היום בבוקר. באדיבות: Free Jerusalem

בסוף השבוע נער בן 16 מא-טור הגיע אל המחסום בענתא, ניסה לדקור חייל מג"ב וברח. דבר שמג"ב פירשו כניסיון לפיגוע, אולם כלל אין זה בטוח מפני שמסתבר שקיימת תופעה של צעירים המנסים לדקור חיילים בכדי להיכלא בישראל. בעת שברח נורה בגבו ונהרג ומאז המשטרה נמצאת בא-טור בנוכחות מוגברת.

ההפגנה הבלתי אלימה נקטעה ע"י הגעה של תגבור כוחות מג"ב שהחלו לדחוף את האנשים אחורה בטענה שחוסמים את הכביש, רק שהכביש חסום כבר יומיים. היה נסיון לפזר את ההפגנה ע"י רימוני הלם, וכרגע יש עצור אחד.

כך נראה המעצר:

שלשום, הציבו כוחות משטרתיים בטונדות וחסמו את אחד הצירים הראשיים של השכונה. הכביש מוביל לבתים של כ-4,000 תושבים ולארבעה בתי ספר. אתמול ביקרו חברי המועצה העירונית ופעילים מ-Free Jerusalem בשכונה. במסגרת הביקור הגיעו לבית ספר יסודי שמנהלותיו סיפרו איך גם לפני שחסמו את הכביש תלמידים רבים פחדו להגיע לכיתות בגלל הנוכחות הכבדה של כוחות הביטחון מחוץ לבתי הספר והשימוש המסיבי בגז מדמיע באיזור זה בתקופה אחרונה. אתמול לא התקיימו לימודים סדירים בשל חסימת הכביש המוביל אל בית הספר אשר לא רק מונע הגעה של הילדים אל המבנה אלא גם גישה של אמבולנס/רכב כבאות במקרה של תאונה או שריפה. בבית ספר אחר הראו התושבים איך המשטרה פרצה את השער כדי ששוטרים יוכלו לטפס על הגג ולירות משם.

soldior

כוחות מג"ב שהחלו לדחוף את האנשים אחורה בטענה שחוסמים את הכביש. באדיבות: Free Jerusalem

פעילי Free Jerusalem מסבירים כי השוטרים בשכונה אינם שומרי סדר, אלא יוצרי האלימות, והאלימות שהם מפעילים איננה פרופורציונלית. עוד הם מוסיפים כי המשטרה נוקטת בטקטיקות של ענישה קולקטיבית, כמו חסימת הכביש, כדי לנסות להכריח את מי שלא זורק אבנים להפעיל לחץ על אלו שכן. בשום מקום במערב ירושלים לא יחסמו ככה עורק ראשי של שכונה או יפרצו לבית ספר.

לדברי אחד הפעילים, "המשטרה באה ועושה פרובוקציות, אין על מי לזרוק אבנים אם אין משטרה, והמשטרה אף פעם לא באה לכאן כדי לשמור על הסדר, לעצור שוד. תמיד מגיעים מג"ב חמושים בגז מדמיע ונשק לפיזור הפגנות"

הנוכחות הרבה של כוחות הביטוחן בא-טור אינה דבר חדש. כבר לפני כמה חודשים הפגינו ועד ההורים של א-טור נגד הנוכחות של המשטרה ומג"ב מחוץ לבתי הספר ונגד מעצרי ילדים.

דרגו - עד כמה הכתבה:
מחדשת
מעניינת
חשובה
עשויה היטב
 
  נמוך       גבוה
  כתבות ווידאו שחבל לפספס