ידיעה כתובה |

: ביטול כפיית מעבר לעיירה שגב שלום

חברה נכתב על ידי

ביום חמישי הקרוב, 16.4, בשעה 10:30 ידון בג"ץ בעתירת תושבי הכפר הבדואי הלא מוכר וואדי אל נעם, האגודה לזכויות האזרח ועמותת 'במקום- מתכננים למען זכויות תכנון', נגד התכנית להרחבת העיירה שגב שלום שמטרתה העיקרית היא להעביר לעיירה את מעל 10,000 תושבי הכפר בניגוד לרצונם.
הכפר ואדי אל-נעם, שנמצא בתחומי המועצה האזורית רמת חובב, נוצר בשנות החמישים כאשר תושבים בדואים מהנגב הועברו אליו בהוראת הממשל הצבאי. מאז ועד היום, במשך כ-60 שנה, נחשב היישוב ל'זמני' והוא אינו מחובר לתשתיות המים, החשמל, הביוב, הטלפון או לרשת הכבישים, ותושביו סובלים ממחסור חמור בשירותי חינוך, רווחה ותברואה.
אם לא די בבעיית אי ההכרה, בעשורים האחרונים הוקמו ליד הכפר כמה מהאתרים המסוכנים ביותר לבריאות ולסביבה הקיימים בישראל: אזור התעשייה רמת חובב, המהווה סכנה ממשית של מפגעי חומרים מסוכנים, מייצר מטרדי ריח קשים וזיהום חמור של אוויר, קרקע ומים, נמצא רק כמה מאות מטרים מהכפר. בכפר עשרות קווי חשמל במתח גבוה, וממזרח לו אזור התעשייה הצבאית רמת בקע, המשמש, בין היתר, להטמנת כל החומרים הנפיצים במדינת ישראל.

lo mokar

בעתירה טוענים התושבים כי במקום להרחיק את הפעילות המזהמת מהאזור, העדיפו מוסדות המדינה להמשיך את הפגיעה בתושבי הכפר ולהציע את פינויים על פני ההכרה בהם. לטענתם, למרות שתכנית זהה לזו המקודמת כיום נדחתה כבר בשנת 2004 על ידי רשויות התכנון, לאחר שמשרד הבריאות קבע כי המיקום המוצע מסכן את בריאות התושבים, המועצה הארצית לתכנון ולבנייה אישרה שוב בדיוק את אותה התוכנית שנדחתה. התכנית המוצעת , מוצגת על ידי המדינה כישוב בעל אופי כפרי, אך בשל מגבלות הבניה במקום, הצפיפות תהיה דומה לזו של עיר.
מזה שלושים שנה, נכתב בעתירה, מנהלות רשויות המדינה עם התושבים משא ומתן על מיקום חלופי לכפר. אולם, המדינה נוהגת בחוסר תום לב וממשיכה לכפות את הפתרון היחיד שהתושבים מתנגדים לו נחרצות – העברתם הכפויה בסמוך וכחלק מהעיירה שגב שלום. מתשובת המדינה לעתירה עולה כי היא מסכימה שיש צורך בהקמת ישוב נפרד, אך רק בסמיכות ללשגב שלום. ובשום מקרה אינה מוכנה לדון בחלופות אחרות, שהוצעו על ידי התושבים.

עו"ד גיל גן מור מהאגודה לזכויות האזרח: " המדינה הקימה את המפעלים המזהמים ליד הכפר ואדי אל נעם תוך התעלמות מקיומה של הקהילה שם, ועכשיו, כשהם נאלצים לחפש מיקום חלופי, המדינה מנסה לכפות עליהם פתרון שמנוגד לאורח החיים שלהם. רק לפני כמה שנים ראינו כי המדינה מציעה למפוני גוש קטיף אפשרות 'להעתקה קהילתית' תוך שמירה על אורח החיים הכפרי שניהלו לפני ההתנתקות. כאן אפילו את הפתרון הזה המדינה לא מציעה."
המתכננת נילי ברוך מעמותת במקום: "תושבי ואדי אל נעם מבקשים במשך שנים פתרון מגורים שיאפשר להם להמשיך את חיי הקהילה והעיסוק החקלאי שלהם. בדיוק כפי שלאוכלוסייה היהודית ניתנת האפשרות לגור לא רק בעיר אלא גם בכפר, מושב וקיבוץ, כך ראוי שיתאפשר גם לתושבי הכפר."
לבאד אבו-עפאש, יו"ר הועד המקומי של הכפר: "שנים ארוכות קיימנו משא ומתן עם הרשויות, חזרנו ואמרנו, אנחנו גמישים ומוכנים לנהל משא ומתן על כל דבר, חוץ משגב שלום. אנחנו מבקשים יישוב במתכונת חקלאית שיתאים לחיים שלנו כבדואים".

העתירה תידון ביחד עם עתירת הקליניקה המשפטית לצדק סביבתי באוניברסיטת ת"א העוסקת בדרישה להפחית סיכונים שנובעים מאירוע חומרים מסוכנים ברמת חובב ומסכנים את תושבי הכפר.

  כתבות ווידאו שחבל לפספס