ידיעה כתובה |

: ערר על תכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה

סביבה נכתב על ידי

ביום חמישי האחרון (19/3) התקיים דיון בנושא הערר על תכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה.

בדיון נשמעו טענויתיהם של העוררים: אדם טבע ודין, מגמה ירוקה, הקואליציה לבריאות הציבור והירוקים של חיפה, אשר השמיעו את הטיעונים הבאים:

  • לא נעשה סקר סיכונים וזיהומים של המצב הקיים כיום במתחם בתי הזיקוק, ולכן אין לאשר בנייה נוספת. חוסר המידע פוגע בזכות הציבור לדעת מה הסיכונים ופוגע בזכותו של הציבור להתנגד כחלק מהליך תכנון תקין.
  • הועדה המחוזית טוענת כי אין משמעות לכמות הבינוי שתאושר מאחר ויש הגדרה של יעדי זיהום האויר על פי החוק, והיא תשמור על הסטטוס קוו של זיהום האוויר היום. אבל: אין הגבלה על כמות הפליטות הכוללת ממתחם בז"ן, אלא ההגבלות הן רק על כל ארובה וארובה בנפרד, ורק לגביי דחיסות חומרים המזהמים בארובות, ולא על קצבי הפליטה. לכן, הרחבת בתי הזיקוק יכולה להוסיף עוד ועוד ארובות "נקיות" והתמונה הכוללת תחמיר. כמו כן, היעדים שהחוק מגדיר מרוככים ומשקללים "אילוצים כלכליים" של המפעלים, ולכן לא מספיק לעמוד בהגדרות החוק, אלא יש לשאוף לרדת מרף הסטטוס קוו.
  • תוכניות המתאר מגדירות את האיזור כאיזור תעשייה מיוחד ועתיר סיכונים, אך לא נעשו הבדיקות המתחייבות כתוצאה מהמצב הזה. התוכנית מבצעת מחטף וקובעת עובדות בשטח בזמן שטרם ניתן מענה לבעיות האלו. סקרי השפעה על הסביבה וסקר סיכונים נעשו באופן חלקי ולקוי. סקר ססמי (סיכויים לרעידות אדמה) לא נעשה כלל. לא נעשה תכנון כולל לכלל המתחם (אשר כולל תכניות פיתוח נוספות).
  • הוצג לועדה מצב שווא שזיהום מי התהום פוגע אך ורק לשכבת מים עליונה ורדודה, אך בפועל יש חלחול למי התהום וזליגה לשטחים מרוחקים מהמתחם. התוכנית מתירה הזרמת קולחין (מטופלים) לקישון בניגוד לחוק. יש לדרוש מהמפעלים לטפל בזיהום הקרקע ומי התהום הקיימים היום טרם מתן אישורי בנייה נוספים.

bazan

דיון המשך נקבע ליום שלישי 19/5, בו חברת בז"ן תשיב על טענות העוררים.


עוד בנושא מפרץ חיפה:

 
 

הוספת תגובה לכתבה

לכתבה זו תגובה אחת באתר

  1. אלי 23 במרץ, 2015  בשעה 21:30

    מאיפה לבזן כסף להרחבה ?

  כתבות ווידאו שחבל לפספס