ידיעה כתובה |

: כפותים בכיכר

חברה נכתב על ידי

בשבת, (7.3) הגיעו עשרות אלפי אנשים להפגין בכיכר רבין. הם הגיעו להפגין להחלפת השלטון, בטענה שב-6 שנים האחרונות בהן נתניהו ראש הממשלה המצב נהיה רע יותר. מחירי הדירות עלו, הפערים החברתיים גדלו, העוני ההחמיר ואין תקווה לשלום. בין הנואמים, ניתן היה לראות לא מעט יוצאי תפקידים בכירים בצבא ונאם גם מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר. הנואמים דיברו על הצורך בשינוי השלטון, על הצורך בשלטון מתון יותר, על ההדרדרות שהביא ביבי על המדינה וחלקם אפילו דיברו על הצורך בהסכם.

קבוצה של פעילות ופעילים באו לעצרת ככפותים, כמו מאות העצורים המנהליים הפלסטיניים. הפעילות והפעילים הגיעו כחלק מקמפיין #איןכאןדמוקרטיה, שנועד להנכיח את הכיבוש במערכת הבחירות ולהזכיר לציבור את 4.5 מיליון הפלסטיניים הנתונית לשלטונה של ישראל מבלי יכולת לבחור בה. בכמה דקות של הפרעה לעצרת, ניסו להנכיח במרחב את מציאות חייהם של הפלסטינים, עבורם מעצרים מנהליים ופחד מתמיד מהצבא הם דבר שבשגרה. לדברי אחת הפעילות "זה מאד יפה לדבר על החלפת השלטון, אבל קשה לי להאמין שאם בוז'י יהיה ראש הממשלה ולא ביבי השלטון הצבאי והפרת זכויות האדם בשטחים יפסקו. בייחוד כשממה ששמעתי רוב הדוברים אתמול היו אנשי צבא וביטחון."

kfotim 2

מיצג "כפותים" בשולי ההפגנה בכיכר רבין

הפעילים חילקו פלייר בו נכתב "האם למדינה בה לשליש מהתושבים אין זכות הצבעה הייתם קוראים דמוקרטיה? לנו, בתור אזרחיות ואזרחים, יש אפשרות להשפיע על השלטון בישראל בבחירות. לפלסטיניות ופלסטינים תושבי השטחים – הגדה המערבית ורצועת עזה – אין את האפשרות הזאת. מדינת ישראל שולטת על 12.5 מיליון בני אדם. מתוכם רק 8 מיליון יזכו לזכות ההצבעה. בשביל המיליונים הנותרים, כשליש מנתיני מדינת ישראל, הדמוקרטיה הישראלית היא בדיחה עצובה ומנותקת. הם קונים ומוכרים בשקלים. הם משלמים דוחות לפקחים ישראלים. התנועה שלהם נשלטת בידי הצבא וכך גם הבניה (בגדה המערבית). הכלכלה שלהם כפופה לחלוטין לשלטון הישראלי. ישראל גובה את המסים, ושולטת באספקת החשמל והמים – ואת כל אלו היא מונעת לא פעם כענישה קולקטיבית. כל זאת ועוד – אך לא ניתנת להם אפשרות להשפיע על מדיניות ישראל. תחשבו על זה בפעם הבאה שתשמעו על "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון." אם גם לכם/ן המצב הזה נראה בלתי נסבל – זה הזמן להצטרף לפעילות נגד הכיבוש, ולהתנגד לשלטון הצבאי בשטחים. רק כך נוכל לעצור את מרחץ הדמים ולבסס כאן צדק חברתי אמיתי."

kfotim 3

  כתבות ווידאו שחבל לפספס